21:16

1402/07/12

از آشپزخانه تا سکوی المپیک

16 اسفند – سخنان رییس جمهور در مراسم تجلیل از مدال آوران و افتخارآفرینان المپیک و پارالمپیک 2016 ریودوژانیروی….

 

 

16 اسفند – سخنان رییس جمهور در مراسم تجلیل از مدال آوران و افتخارآفرینان المپیک و پارالمپیک 2016 ریودوژانیروی برزیل در خصوص بها دادن به ورزش زنان موجی از امید در دل دخترکان ایران زمین بوجود آورد. دکتر روحانی سه سال پیش گفته بود “فرصت ورزش را باید برابر کنیم. اینکه فرصت تنها برای آقایان باشد و برای خانم‌ها نباشد حتما بی‌عدالتی است.” و اکنون بعد از سه سال دختران ما افتخاراتی کسب کردند که رییس جمهور پدرانه آنها را با اسم کوچکشان صدا می زند و بدان افتخار می کند. در دیدار اخیر رییس جمهور با ورزشکاران نیز بار دیگر موضوع اهمیت ورزش بانوان و لزوم توجه و برنامه‌ریزی ویژه برای رشد و توسعه امکانات آن مورد تاکید قرار گرفت تا پلی باشد برای تحولی بزرگ.

شاید اواخر قرن بیستم بود که شعار برابری جنسیتی باعث حضور پررنگ زنان در میادین ورزشی شد، امروز نیز به یقین هیچ رشته ورزشی که زنان در آن مشارکت نورزند یافت نمی گردد، اما میزان این مشارکت در برخی کشورها متفاوت است. فرهنگ بعضی از کشورها محدودیتهایی را برای حضور زنان در بعضی از رشته‌ها به همراه دارد شاید به غلط برخی ها فکر کنند، منظور از برخی کشورها، کشورهای مسلمان باشد اما باید متذکر شد اسلام نه تنها با ورزش کردن زنان مشکلی ندارد بلکه آنها را تشویق به ورزش نیز می کند فقط در نوع انجام آن سفارشاتی دارد که صرفا برای امنیت و مصونیت خود زنان است.

رییس جمهور نیز با علم به این نکنه فریاد می زند زنان باید از آشپزخانه ها بیرون بیایند، همانطور كه زنان پا به پاي مردان در راهپيمايي‌ها و عزاداري‌ها و انتخابات و .. شرکت می کنند باید در باشگاه‌ها و مسابقات، مديريت جامعه و مناصب مديريتي نیز حضوری پررنگ داشته باشند.

با همه این احوال ورزش زنان آنقدر كه در دنيا جا افتاده است، در ايران هنوز جاي كار بسياري دارد. هنوز تا اينكه بپذيريم زنان هم مانند مردان مي‌توانند در رشته‌هاي مختلف ورزشي فعاليت كنند و مسير قهرماني را بپيمايند راه زیادی داریم.

جداي از مشكلات اقتصادي و عدم حمايت از زنان در ورزش، آنها در این عرصه هنوز درگير مشكلات فرهنگي هستند. چه بسا هنوز هم كساني هستند كه وظيفه زنان را شوهرداري مي‌پندارند و با هرگونه فعاليت امروزي و حتي شاغل شدن آنها هم مشكل دارند. البته در سويي ديگر مدافعان حقوق زنان هم از آنها حمايت كرده‌اند. رئيس‌جمهور در وعده‌هاي انتخاباتي‌‌اش از حقوق زنان و به‌طور خاص از ايجاد فرصت‌هاي برابر براي زنان سخن گفته بود و در نهايت روز جمعه نیز به منتقدان ورزش زنان تير خلاص را شليك و به صراحت حمايت خود را آنها اعلام كرد و گفت: «دوران حضور زنان در آشپزخانه سپري شده است.»

با این حال زنان ما در خانه، منتظر وعده ها نماندند و به جامعه پیوستند، پیشتر قمرالملوک وزیری و پروین اعتصامی و فروغ فرخزاد، سیمین دانشور و سیمین بهبهانی و … در زمینه های متفاوت دنیا رو متوجه خود کرده اند و اکنون امثال ارغوان رضایی ملکه تنیس ایران، لاله صدیق شوماخر ایرانی، کیمیا علیزاده اولین بانوی مدال آور المپیک، زهرا نعمتی تنها ایرانی که هم در المپیک و هم در پاراالمپیک حضور یافت، ورزش را بهانه ای برای معرفی زنان ایرانی به دنیا کرده اند. آری دختران سرزمین من خیلی وقت است از آشپزخانه بیرون آمدند و اکنون رقیب می طلبند.

منبع:روزنامه ایران

صاحب مقصودی/

______________________________________________________

پایگاه اطلاع رسانی صبح رانکوه: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *