19:16

1403/01/27

رشد داشتیم اما…

روزنامه خط اول  امروز در شماره سه شنبه 28 دی ماه، مطلبی در قسمت سرمقاله با عنوان رشد داشتیم اما… به قلم صاحب مقصودی در ارتباط با بودجه سال آینده مجلس منتشر کرده است.

 

 

 

دولت یازدهم نیمه آذر ماه لایحه بودجه سال آینده را تقدیم مجلس کرد؛ لایحه‌ای که سند دخل و خرج یک‌ سال کشور است و مشخص می‌کند که درآمدها و هزینه‌ها به چه شکل خواهد بود. به زبانی علمی تر بودجه کل کشور برنامه مالی دولت است که برای یک سال مالی تهیه و حاوی پیش بینی درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار و برآورد هزینه ها برای انجام عملیاتی که منجر به نیل سیاستها و به اهداف قانونی می شود.
دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، بودجه کل کشور در سال 1396 را بالغ بر یک میلیون و هشتاد و پنج هزار میلیارد تومان اعلام کرد که باتوجه به بودجه 952 هزار میلیارد تومانی کشور در سال 1395 باید گفت شاهد رشد 11 درصدی آن بوده ایم.
قطعا در این مقال پرداختن به اعداد و ارقام ریز و درشت و عجیب و غریب بودجه چه به لحاظ درامدی و چه به لحاظ هزینه ای کمی از حوصله خارج است، اما توجه به اعداد اختصاص یافته به گیلان چیزی نیست که توجه شما را جلب نکند.
بررسی روند لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد که (بدون درآمدهای اختصاصی) صرفاً 319 هزار میلیارد تومان از این بودجه در اختیار دولت هست تا با کمک آن کشور را اداره کند و از این میزان بودجه تنها 16 هزار 800 میلیارد تومان یعنی چیزی در حدود 5.3 درصد جهت مصرف در استانها پیش بینی شده است و در واقع تمام مباحثی که این روزها در جراید استان گیلان به شکل چالش بودجه ای درآمده دعوا سر همین پنج شش درصدی هست که حتی اگر بنا باشد بطور مساوی هم بین سی و یک استان کشور تقسیم گردد درصد بسیار ناچیزی سهم گیلان خواهد بود. البته بقیه رقم بودجه نیز بطور ملی و در سطح وزارتخانه ها تصمیم گیری و احتمالا در بین استانها توزیع می شود و حتی درصدی از درآمدهای استان نیز تحت عنوان “ضریب بازگشت” از سوی خزانه به همان استانها اختصاص می یابد، اما آنچه به صورت اختصاصی در خصوص بودجه در استانها صورت می گیرد روی همین 5 تا 6 درصد است .
گفتنی است سهم استانها در بودجه سال 1395 چیزی حدود 15 هزار و 450 میلیارد تومان بوده است که با افزایش آن در بودجه سال 1396 به 16 هزار 800 میلیارد تومان باید گفت شاهد رشد 4 درصدی بوده ایم اما وقتی بدانیم همین عدد در بودجه سال 1394 حدود 11 هزار و 500 میلیارد تومان و در سال 1395 حدود 34 درصد داشته است در می یابیم که رشد سهم استانها در بودجه سال آتی بسیار ناچیز بوده است.
اما در این بین سهم گیلان چقدر خواهد بود؟
کیوان محمّدی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان از پیشنهاد بودجه استان با رقم 624 میلیارد تومان برای سال 96 خبر داد و گفت: این رقم در سال جاری 542 میلیارد تومان بود. بنابراین بودجه هزینه ای استان نسبت به سال گذشته 16.2 درصد و بودجه عمرانی استان حدود 14 درصد افزایش یافته است.
در حالیکه رشد اعتبارات استانی به‌طور متوسط برای استان‌ها حدود 16 درصد بوده است یعنی گیلان دو دهم درصد از میانگین کشوری بیشتر است. این نرخ برای برخی استان‌ها بیشتر و برای برخی استان‌ها كمتر بوده است. برای مثال بیشترین رشد مربوط به استان‌های قزوین و خراسان‌شمالی با 21 و 20 درصد رشد و كمترین رشد مربوط به استان كرمانشاه با 11 درصد بوده است.
متوسط رشد اعتبارات عمرانی برای استان‌ها نیز برابر با 14 درصد بوده است یعنی دقیقا چیزی که برای اعتبارات عمرانی گیلان نیز اتفاق افتاده است. بیشترین رشد در این بخش مربوط به استان بوشهر با 17 درصد و كمترین رشد مربوط به استان هرمزگان با 12 درصد بوده است.
بنابراین بی انصافی است که بگوییم بودجه گیلان در سال 1396 کاهش یافته است، اما این نکته را هم نباید فراموش کنیم که باتوجه به افزایش 11 درصدی بودجه کل کشور از 952 هزار میلیارد تومان به یک میلیون و هشتاد و پنج هزار میلیارد تومان انتظار گیلانیان پر بیراه نیست که منتظر افزایش کمی بیشتر از میانگین کشوری را داشته باشند، چه بسا که فردی چون دکتر نوبخت در راس سازمان بودجه ای کل کشور قرار دارد، اما قطعا این انتظار، بدین معنا نخواهد بود که ایشان از سهم دیگر استانها بزنند و به گیلان بیفزایند ولی انتظار نگاه ویژه تری را قطعا خواهند داشت.
ناگفته نماند در لایحه بودجه سال 96 مخارج پیش‌بینی شده دولت برای هر نفر (سرانه بودجه) چیزی برابر با 4 میلیون تومان برآورد شده است كه از این مقدار، سرانه بودجه استانی برابر با 211 هزار تومان برآورد شده است. به این ترتیب از لحاظ مبلغ اعتبارات استانی و سرانه آن برای استان‌ها، جایگاه استان‌های یزد، اردبیل، لرستان، هرمزگان، گیلان، قزوین و اصفهان نسبت به قانون بودجه سال 1395 ارتقا یافته است.
از همین رو بهتر است آن عده از دلواپسان نگاه کوته نظرانه خود را در پشت پستو نهان کنند و با مطالبه گری از کارشناسان امر (نه هر کسی که مدعی کارشناسی است) دریابند بودجه سال 1396 گیلان کاهش نیافته است، اگرچه انتظار رشد بیشتری را داشته ایم.

 

صاحب مقصودی

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *