02:13

1403/04/01

مبارزه تلفیقی در باغات مرکبات املش با آفت مگس مدیترانه‌ای انجام شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان املش گفت: در 235 هکتار از باغات مرکبات شهرستان املش علیه آفت مگس مدیترانه ای مبارزه تلفیقی انجام شد.

 

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانیصبح رانکوه مسعودامیر بنده ای ظهار داشت: مگس مدیترانه ای از جمله آفات باغات مرکبات و خرمالوست که در فصل پاییز همزمان با میوه دهی درختان مرکبات و خرمالو باعث خسارت فراوان به باغداران می شود.
وی افزود: آفت مگس مدیترانه ای در کشورمان سال 62 در مازندران مشاهده شد و اکنون در استان های یزد، اصفهان، خراسان و گیلان هم مشاهده و گزارش شده است و یک مزاحم جدی برای باغداران است.
مدیر جهاد کشاورزی املش گفت: این آفت در دهه های اخیر بعلت سرمای شدید و یخبندان فصل سرما از میزان قدرت تخریب و تکثیر و آسیب ناشی از آن کاسته شده بود ولی متأسفانه در سال های اخیر با توجه به شرایط جوی مساعد طغیان کرده است.
امیربنده ای تصریح کرد: مگس مدیترانه ای پس از سوراخ کردن میوه مرکبات از جمله انواع پرتغال و راهیابی به داخل میوه اقدام به تخم ریزی می نماید که با تبدیل تخم این مگس به لارو از داخل میوه برای تغذیه استفاده می کند و باعث پوسیده شدن از درون میوه و ریزش از درخت می شود.
وی اظهار داشت: برای کنترل و مقابله با آفت مگس مدیترانه ای و ترویج شیوه مبارزه و مقابله شیمیایی با این آفت هزار لیتر پروتئین را به همراه 80 لیتر سم از نوع مالاتیون بین 351 باغدار مرکبات املشی در دوازده روز اول ماه جاری توزیع شده است و همزمان شش هزار کارت زرد هم توزیع شده تا مبارزه و مقابله جدی صورت گیرد.
مدیر جهاد کشاورزی املش گفت: علاوه بر مبارزه تلفیقی با آفت مگس مدیترانه ای در 235 هکتار از باغات مرکبات این شهرستان، در پنج روستای کوهپایه ای تولید کننده مرکبات از قبیل عباس گوابر، نارنج داربن، شبخوس سرا، جورکاسر و درزی گوابر کلاس آموزش توجیهی برگزار شده و 90 مرکبات کار املشی با نحوه کنترل این آفت آشنا شدند.
امیر بنده ای خاطر نشان کرد: شهرستان املش با 3067 هکتار باغ مرکبات رتبه دوم استان را در تولید مرکبات دارد که 2655 هکتار آن پرتغال، 260 هکتار آن نارنگی، 115 هکتار نارنج، 36 هکتارلیمو ترش و یک هکتار هم به گریپ فروت اختصاص دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *