اختصاصی / آئین سنتی و مذهبی علم بندی روستای فوشازده بخش مرکزی آستانه اشرفیه به عنوان اولین میراث معنوی در این شهرستان به ثبت رسید.     به گزارش خبرنگار صبح رانکوه به نقل از محمد علی عابدی رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری آستانه اشرفیه : با اشاره به اینکه این اثر […]

اختصاصی / آئین سنتی و مذهبی علم بندی روستای فوشازده بخش مرکزی آستانه اشرفیه به عنوان اولین میراث معنوی در این شهرستان به ثبت رسید.

 

 
به گزارش خبرنگار صبح رانکوه به نقل از محمد علی عابدی رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری آستانه اشرفیه

: با اشاره به اینکه این اثر معنوی با شماره ۱۱۴۸ در فهرست آثار ملی کشور(میراث معنوی) به ثبت رسیده افزود: آئین سنتی و مذهبی فوشازده همه ساله در اولین شب ماه محرم در محل بقعه متبرکه آقا سید حمید (ع) این روستا برگزار می شود.
وی با بیان اینکه این آئین مذهبی صدها سال قدمت دارد افزود: با اجرای این آئین علم بندی ، مردم روستای فوشازده با سیاه پوش کردن بقعه آقا سید حمید (ع) و همچنین معابر مختلف روستا خود را برای برگزاری آئینهای سوگواری حضرت سید الشهداء (ع) آماده می کنند.
وی با بیان اینکه آئین علم بندی روستای فوشازده همه ساله در میان استقبال پرشور مردم منطقه و عزاداران با شکوه خاصی برگزار می شود یادآور شد: کرنی نوازی از برنامه های ویژه ای است که در این آئین توسط جمعی از کرنی نوازان روستای فوشازده برگزار می شود.
وی گفت: برگزاری مراسم مختلف عزاداری ، توزیع غذاهای نذری و… از دیگر برنامه هایی است که در آئین علم بندی روستای فوشازده به انجام می رسد.

 

 

photo_2016-10-04_05-22-34