12:04

1402/03/17

چهاردهمین نشست کانون ادبی آوای شالی بخش رانکوه شهرستان املش درسالن اجتماعات کتابخانة عمومی مرحوم حاجیان رانکوه برگزار شد.

اختصاصی/ چهاردهمین نشست کانون ادبی آوای شالی بخش رانکوه شهرستان املش در ساعت 4 بعدازظهر روز دوشنبه 1 / 9 / 1395 درسالن اجتماعات کتابخانة عمومی مرحوم حاجیان رانکوه برگزار شد.

 
به گزارش خبرنگار صبح رانکوه در آغاز عباس رسولی املشی مسئول و مجری کانون با خوانش غزلی از فاضل نظری شاعرمعاصر و خوشامدگویی به حضار، مبحث ادبی خود را با عنوان « روان خوانی و خوانش درست متون نظم و نثر» ارائه کرد.
وی درمبحث خود به مطالبی چون : تعریف دکلمه، شاعران و نویسندگان و قرائت شعر و نثر، تأثیر شاعر بودن یا نبودن در خوانش درست و بهتر شعر ، بررسی خوانش شعر و نثر ادبـی توسط مجریان وگویندگان برنامه های ادبی در صدا وسیما و همایش ها، عوامل تأثیرگذار در خوانش درست شعر (تسلط بر عروض فارسی، ردیف و قافیه، شناخت قالب های شعری، آشنایی با تکنیک های شعری ، آشنایی با علم بدیع ، بیان ، معانی و … ، برخورداری از گنجینة واژگان ،آگاهی ازتلفظ صحیح کلمات ، داشتن آوای رسا ، لطیف و آرام بخش ، دارا بودن احساس ،حالت های خاص به حدّ اعتدال وطبیعی درخوانش شعر، قدرت برقراری ارتباط با مخاطب ،قدرت انتقال حس ، قدرت انتقال فکر ، درنگ های لازم در خوانش شعر ، رعایت علایم نگارشی در قرائت، عدم یک نواختی در خواندن ، برجسته خوانی در برخی از قسمت های شعر، انتخاب شعر براساس ذوق و سلیقه ی مخاطب، توجّه به لحن شعر و … ) اشاره کرد .
در بخش دوم برنامه ها آقای افشین معشوری شاعر، نویسنده و روزنامه نگار گیلانی گزارشی از برگزاری بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات کشور را برای حاضران ارائه نمود .
آنگاه در بخش یک شاعر و یک اثر ، خانم معصومه روزگاری شاعر خوش ذوق املشی به معرفی مجموعه شعر سپید خود با عنوان« تا باد در میان است» پرداخت و ویژگی های این کتاب را برای حضار تشریح کرد.
در ادامه شعری نیمایی از سروده های آقای جعفر صالحی شاعر پیشکسوت رودسری بین حاضران توزیع شد و پس از قرائت آن توسط شاعر ، مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
در ادامه شاعران و هنرمندان عضو کانون به ترتیب زیر آثارشان را ارائه دادند :
حسن کریمی از رودسر، عبدارضا اکبرپور از رانکوه، احترام پورمحمدی از املش، عباس فتحی زاده از لاهیجان، سیدمهدی علوی از املش، سیدحبیب اسماعیلی از لاهیجان، علی فرخی مهر از رانکوه، ستار لطیفی از رانکوه و ابوذر منزوی کجیدی از املش.
این نشست در ساعت 15 : 6 بعدازظهر با صلوات حاضران پایان یافت و قرار شد نشست پانزدهم کانون در روز دوشنبه بیست و هشتم آذر در همین مکان برگزار گردد .
مسئول و مجری کانون ادبی آوای شالی رانکوه ـ عباس رسولی املشی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *