سال ۱۳۹۶، سال انتخاب است و دولت تدبیر و امید در پایان چهارمین سال حکمرانی خود در آستانه آزمونی دوباره قرار دارد. هنوز مشخص نیست آیا حسن روحانی که عملکردش به رای بسیاری از صاحب نظران و در قیاس با عمل کرد هشت ساله رئیس جمهور پیشین، ثبات و عقلانیت در مدیریت کشور را تقویت […]

سال ۱۳۹۶، سال انتخاب است و دولت تدبیر و امید در پایان چهارمین سال حکمرانی خود در آستانه آزمونی دوباره قرار دارد. هنوز مشخص نیست آیا حسن روحانی که عملکردش به رای بسیاری از صاحب نظران و در قیاس با عمل کرد هشت ساله رئیس جمهور پیشین، ثبات و عقلانیت در مدیریت کشور را تقویت کرده، برای چهار سال دیگر نیز سکان هدایت کشور را به دست بگیرد. با این وجود و صرف نظر از انتخاب مجدد روحانی یا فردی دیگر، نگاهی گذرا داشته ایم به وضعیت کشور و چالش هایی که پیش روی دولت و یا حتی دولت های آینده ایران وجود خواهند داشت…

 

 

 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبح رانکوه؛ کشور ما در سال های اخیر شرایطی را تجربه کرده است که می توان با نگاهی سطحی و نه حتی کارشناسی به این دیدگاه رسید که جامعه ایران، در حال حاضر جامعه ای در مخاطره بوده و بحران های مختلف در آن گردهم آمده اند.
چرا که ناکارآمدی ها، رخدادهای گوناگون، انتخاب ها و سیاست های نادرست و نیز سیر تحول متغیر هایی خارج از کنترل نظام اجتماعی و سیاسی کشور نظیر تغییر اقلیم، شرایطی را برای جامعه ایرانی پدید آورده که مخاطراتی بسیار جدی ثبات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آن را تهدید می کند. در ادامه به معرفی و بررسی شماری از این مخاطرات می پردازیم:
۱- مشکلات جدی اقتصادی
مشکلات اقتصادی نظیر رکود تورمی، بحران در نظام بانکی،‌بالا بودن سطح فساد و متاسفانه سیستمی شدن آن، بحران در پایداری صندوق های بیمه ای، افزایش بودجه های جاری و کاهش بودجه های عمرانی، پایین بودن بهره وری و چشم انداز نه چندان روشن سرمایه گذاری و بویژه سرمایه گذاری خارجی از این مجموعه هستند.
این بجران ها می توانند به سرعت به مسائل و معضلات اجتماعی و سپس سیاسی – امنیتی بدل شوند که بیکاری مجرای واسط مناسبی برای این تبدیل است.
۲- بحران های محیط زیستی
مشکلات در تامین آب و نیز خشک شدن دریاچه ها و منابع زیرزمینی،‌ فرسایش خاک، از بین رفتن تنوع زیستی،‌ تشدید آلودگی هوا،‌ فرونشست زمین، ریزگردها، جنگل زدایی و مشکلات مشابه، ظرفیت زیست پذیری جامعه را کاهش داده و توقف این روند در کوتاه مدت نیز ناممکن به نظر می رسد.
درک اهمیت این وضعیت را می توان در اعتراضات مردم کشور به آلودگی هوا و ریزگردها، اعتراضات به خشک شدن دریاچه ها و نیز پروژه های انتقال آب، مهاجرت های ناشی از خشک شدن دشت ها و موارد مشابه مشاهده کرد.
آلودگی هوا به تنهایی ۸ میلیارد دلار خسارت سالیانه به اقتصاد کشور وارد می کند، زلزله این روز ها تهدید جدی برای کلانشهر ها و بخصوص پایتخت کشور، تهران محسوب می شود. خشکیدگی نزدیک به یک میلیون هکتار از جنگل های زاگرسی را در برگرفته و این جنگل ها بر تامین چهل درصد از آب شیرین ایران اثرگذارند!
بیابان زایی به پدیده شایع طبیعت ایران بدل شده و مستقیما بر امنیت غذایی، ریزگردها، فرسایش خاک و سایر عوامل محیط زیستی موثر است.
۳- اعتیاد به انرژی
جامعه و اقتصاد ایران بر اثر مسیر طی شده در اقتصاد، ضعف فناورانه، اقتصاد ناکارآمد انرژی و قیمت گذاری های غیرواقعی، به مصرف کننده بزرگ انرژی تبدیل شده است.
همین وضعیت به تولید آلودگی و گازهای گلخانه ای نامتناسب با میزان تولید ناخالص داخلی و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین آلوده کننده های جهان انجامیده است. اقتصاد معتاد به انرژی ایران حتی صادرات آتی حامل های انرژی را نیز به خطر انداخته است.
۴- آسیب های اجتماعی
این آسیب ها انسجام جامعه و حیات اخلاقی آن را تهدید می کنند. گزارش های تهیه شده در وزارت کشور مسئولات عالی رتبه نظام را نگران کرده و نهایتا در آبان ۹۴ رهبری به این وضعیت واکنش نشان داد و برگزاری جلسه ای با حضور همه مقامات ارشد و تاکید بر این که جلسه بیست سال دیر تشکیل شده است، حاکی از ان بود که نگرانی زیاد است.
۵- ضعف فناوری
جامعه ایرانی از ضعف فناوری رنج می برد و همین ضعف است که براوردن نیازهای هشتاد میلیون نفر را با مشکل مواجه کرده، بهره‌وری صنایع را تحت تاثیر قرار داده و نمود عقب ماندگی بر چهره اقتصاد و جامعه ایران را آشکار تر ساخته است.
۶- ژئوپولیتیک بحرانی
ایران در موقعیت حساسی قرار گرفته و در محاصره کشورهای توسعه نیافته و کانون افراطی گری و تروریسم می باشد. افغانستان، پاکستان، عراق و آسیای میانه مهمترین مولدان نیروهای افراطی هستند. جنگ در سوریه و عراق نیز بر شدن مسئله افزوده است.
این فهرست ۶ بندی را می توان با افزودن مسائلی نظیر بالا‌بودن نرخ ابتلا به بیماری ها (نظیر سرطان و دیابت و …)، زوال سرمایه و اعتماد اجتماعی، بالا بودن سطح منازعات سیاسی میان حزب های مختلف، شکاف عمیق توسعه میان مرکز و پیرامون، حجم قابل توجه قاچاق کالا، عدم تناسب نظام آموزشی با نیازمندی های جامعه کنونی ایران تا حدی تکمیل کرد.
جوامع و کشورهای مختلف هر کدام با درجات مختلف با این مسائل درگیر هستند اما ویژگی کنونی جامعه ایران آن است که این مسائل همگی باهم روی میز قرار گرفته اند.
دولت ها و سیاست گذاران در کشور با ده ها مسئله ریز و درشت پیچیده مواجه هستند که هیچ کدام به مرور زمان از دستور کار خارج نشده و بالعکس تشدید شده اند و از طرف دیگر هیچ امیدی نیست که از آن دست مسائلی باشند که به مرور زمان از دستور کار خارج شوند…

منبع:تبریز من