• امروز : یکشنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 21 - شوال - 1443
  • برابر با : Sunday - 22 May - 2022
8

مشاهده پدیده گرد و غبار در برخی مناطق گیلان/​کاهش استقبال نوغانداران گیلان از خرید تخم نوغان

  • کد خبر : 21480
  • ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۷:۲۹
مشاهده پدیده گرد و غبار در برخی مناطق گیلان/​کاهش استقبال نوغانداران گیلان از خرید تخم نوغان

اختصاصی/ صبح رانکوه: بسته خبری صبح رانکوه از مهمترین مطالب روزنامه‌های چهار شنبه ۲۷ خرداد گیلان تشکیل شده است.       هواشناسی: مشاهده پدیده گرد و غبار در برخی مناطق گیلان روزنامه نسیم نوشت: سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان گفت: مشاهده پدیده گرد و غبار در برخی مناطق استان، […]

اختصاصی/ صبح رانکوه: بسته خبری صبح رانکوه از مهمترین مطالب روزنامه‌های چهار شنبه ۲۷ خرداد گیلان تشکیل شده است.

 

 

 

هواشناسی: مشاهده پدیده گرد و غبار در برخی مناطق گیلان

روزنامه نسیم نوشت: سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان گفت: مشاهده پدیده گرد و غبار در برخی مناطق استان، دور از انتظار نیست.
مازیار غلامی در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: نقشه های پیش یابی نشانگر فعالیت توده هوای گرم و روند افزایش دما تا اوایل هفته آینده است.
وی ادامه داد: طی ۷۲ ساعت آینده، به سبب گذر امواج کم و بیش ناپایدار از سطوح فوقانی جو، در بعضی نقاط گیلان رگبار و رعد و برق پیش بینی می شود همچنین به دلیل وجود ذرات گرد و غبار در جو، مشاهده این پدیده در بعضی نقاط استان دور از انتظار نیست.
سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان آسمان امروز استان را صاف تا قسمتی ابری، طی بعدازظهر افزایش ابر و وزش باد و بعضی نقاط رگبار و رعد و برق عنوان و برای دو روز پیش رو (چهارشنبه و پنجشنبه) آسمان را کمی ابری تا نیمه ابری، گاهی وزش باد، بعضی نقاط رگبار و رعد و برق پیش بینی کرد.

هرگونه افطاردهی از محل اعتبارات دولتی ممنوع است

روزنامه خزر نوشت: فرماندار رودبار با بیان اینکه امسال، انضباط مالی مورد تأکید دولتمردان است، تصریح کرد: هرگونه افطاردهی از محل اعتبارات دولتی ممنوع است.
سید محمد احمدی، فرماندار رودبار در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه رمضان بهترین زمان برای احیای اسلام ناب محمدی(ص) است، اظهار کرد: در این ماه که درهای رحمت و مغفرت الهی برای زمینیان گشوده می‌شود، فرصت مناسبی است تا با تقویت ارتباط قلبی و معنوی و عمل به باورهای اعتقادی، زنگار غفلت‌ها، تقصیر و قصورهایی که به مرور بر روح و روانمان نشسته است، بزداییم.
وی با اشاره به افعال حسنه و بعضا نیازهای جسمانی که در ماه رمضان عبادت شمرده می‌شود، خاطرنشان کرد: در این ماه نه تنها کارهای مردم نباید معطل بماند، بلکه خدمت به آنان و تلاش در جهت حل مشکلات و دغدغه‌هایشان از اموری است که در این ماه با همت بیشتری باید صورت پذیرد.
احمدی تغییر نکردن ساعت کاری ادارات در ماه رمضان را یادآور شد و با بیان اینکه امسال، انضباط مالی مورد تأکید دولتمردان است، تصریح کرد: هرگونه افطاردهی از محل اعتبارات دولتی ممنوع است و علاقمندان به این سنت حسنه با هزینه‌های شخصی می‌توانند ثواب افطاری روزه‌داران را در کارنامه اعمال خود داشته باشند.
فرماندار رودبار همچنین به ثواب تلاوت و قرائت آیات قرآن کریم در ماه رمضان پرداخت و از ادارات فرهنگی و متولیان خواست تا با برگزاری محافل قرآنی، پیوند روحی و معنوی تشنگان کلام وحی و آیات نور را در ایامی که بستر و زمینه مناسب مهیاست، فراهم کنند.

 ​کاهش استقبال نوغانداران گیلان از خرید تخم نوغان

روزنامه نسیم نوشت:رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: کاهش استقبال نوغانداران گیلان از خرید تخم نوغان از دیگر استان‌ها بیشتر بود.

به گزارش ایسنا داداش‌پور توتستان‌ها را تنها تامین‌کننده غذای کرم ابریشم خواند و اظهار کرد: تغذیه و آماده‌سازی درختان توت در پرورش کرم ابریشم مهم است.

وی اضافه کرد: کاهش استقبال از خرید تخم نوغان در کشور به طور میانگین ۹درصد بود اما در گیلان این کاهش به ۱۵ درصد هم رسید.

داداش‌پور پایین بودن قیمت خرید تضمینی پیله ابریشم و کم‌کاری نوغانداران را از دلایل این کاهش دانست.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور شخم، وجین و کودپاشی به‌موقع درختان توت را موثر دانست و تصریح کرد: کوتاه بودن دوره کار از ویژگی‌های نوغانداری در پرورش کرم ابریشم است.

وی با بیان اینکه پرورش کرم ابریشم می‌تواند بخشی از درآمد کشاورزان را تامین کند، خاطرنشان کرد: نوغانداری همزیستی با دیگر مشاغل محسوب می‌شود.

 ​جعفرزاده نماینده رشت در مجلس بیان کرد: تحقق تنها ۴٫۵ درصدی وعده داده شده در بخش تولید در سال ۹۳

روزنامه  گیلان امروز نوشت:عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با انتقاد از عدم تحقق وعده دولت در حمایت از تولید در کشور، گفت: تنها ۴٫۵ درصد وعده داده شده در بخش تولید در سال گذشته عملیاتی شده است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درگفت وگو با خبرگزاری خانه ملت،با انتقاد از عدم تحقق وعده دولت در حمایت از تولید در کشور، گفت: دولت باید از طریق اصلاح قیمت ها و یارانه نان ۵۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع تامین می کرد که این موضوع به طورکامل در سال گذشته محقق نشد.

نماینده مردم رشت درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: دولت در سال گذشته باید رقمی در حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان از طریق اصلاح قیمت ها و ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان نیز یارانه نان درآمد کسب می کرد.

وی با بیان اینکه سهم محقق شده از طریق اصلاح قیمت ها ۳۱ درصد و یارانه نان ۱۵ درصد بوده است، تصریح کرد:دولت در اصلاح قیمت ها نتوانست ۴۸هزارمیلیارد تومان را تامین کند،یعنی در این بحث تنها در حدود ۶۰ درصد توفیق داشت.

این نماینده مردم درمجلس نهم،ادامه داد: دولت قرار بود در حوزه درمان ۸ درصد عمل کند که تنها ۶ درصد آن عملیاتی شد.

جعفرزاده ایمن آبادی گفت:قرار بود حدود ۷۰ درصد منابع در پرداخت نقدی هدفمندی باشد که در حال حاضر ۹۱٫۵ درصد است.

وی ادامه داد: در بخش جوانان دولت باید ۳ درصد منابع تهیه شده را صرف می کرد که در حال حاضر این رقم به ۱٫۳۹ درصد تقلیل یافته است.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه دولت در تامین منابع مالی و هزینه کرد آن انحراف داشته است، تصریح کرد: فقط ۴٫۵ درصد وعده داده شده درخصوص کمک به تولید،حدود ۶۰ درصد در بخش درمان، ۳۲ درصد در بخش جوانان و ۹۹ درصد پرداخت نقدی تحقق یافته است.

وی ادامه داد:دولت ازمحل اصلاح قیمت‌ها باید منابع پیش بینی شده خود را تامین کند که این نشان داد که برآورد دولت در این زمینه صحیح نبوده است.

عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: دولت به تعهد داده شده در بخش حمل و نقل جوانان و درمان نیز نتوانست عمل کند.

 استاندار گیلان :از هنرمندان صنایع دستی حمایت می کنیم

روزنامه  معین نوشت:استاندار گیلان  در گردهمایی هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی استان که به مناسبت هفته صنایع دستی در سالن غدیر استانداری برگزار شد گفت : گیلانی در زمینه تولید صنایع‌دستی مرغوب حرف‌های زیادی برای گفتن در کشور دارند وباید از آنها حمایت کنیم .

دکتر نجفی با اشاره به اینکه اقدامات جدی در حفظ صنایع دستی و فرش دستباف در استان صورت گرفته اما راضی کننده نیست گفت : صنایع دستی می تواند با ایجاد فرصت برای ظهور اندیشه های مختلف و نوآوری علاوه بر ایجاد اشتغال و توسعه پایدار زمینه رونق اقتصادی استان را فراهم کرد.
وی هنرمندان گیلانی را دارای ایده های نو و با خلاقیت توصیف کرد و افزود : هنرمندان گیلانی در زمینه تولید صنایع‌دستی مرغوب حرف‌های زیادی برای گفتن در کشور دارند زیرا ابتکار و خلاقیت به وضوح در آثار صنایع‌دستی استان گیلان به چشم می‌خورد.
نماینده عالی دولت در گیلان خاطر نشان کرد : در جلسات مختلف بارها بیان کردم که به منظور ایجاد رغبت در هنرمندان از حداقل ها نیز دریغ نخواهیم کرداما این به این معنا نیست که بعضی هنرمندان بنشینندکاری انجام ندهند و فقط منتظر کمک دولت باشند .
وی بر ضرورت حضور مدیران بانک ها وصندوق های کارآفرینی و نیز مدیران دستگاه های اجرائی در اینگونه جلسات تأکید و یادآور شد : علیرغم اینکه بانک ها در بخش سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال همکاری خوبی داشته اند در صورتی که مدیر دستگاه یا بانکی نخواهد همکاری کند بداند که جایش در این استان نیست .
استاندا خواستار پیگیری مستمر ازسوی هنرمندان در خصوص مطالبات و درخواست های صنفی آنان شد و تصریح کرد : این از انصاف و عدالت به دور است که مسئولی در ساختمان ۸ طبقه شیشه‌ای بنشیند و هنرمند گیلانی محصولی داشته باشد اما مکانی برای عرضه نداشته باشد.

وی با بیان اینکه معتقدم صنایع دستی در توسعه گردشگری و صادرات غیرنفتی نقش مؤثری دارد گفت : باید قدر این زنان و مردان را که با حداقل امکانات و در کارگاه های خانگی و مغازه های تجاری در حال تلاش هستند دانست.
دکتر نجفی باتأکید بر اینکه اتحادیه ها و تعاونی ها باید در اختیار مردم باشند افزود : مدیران دستگاه‌های متولی و نیز اتحادیه ها باید به صورت هفتگی مسائل مربوط به صنایع دستی را رصد کنند و پیگیری لازم درخصوص تسهیلات بانکی را داشته باشند.
وی تصریح کرد : بعد از ماه مبارک رمضان در سفری که به دعوت سفیر آذربایجان به این کشور خواهم داشت ایجاد بازارچه مرزی را پیگیری خواهم کرد.
نماینده عالی دولت در گیلان درخواست هنرمندان از دانشگاه های آموزش عالی برای ایجاد رشته صنایع دستی را ضروری دانست و افزود : امیدوارم با هدایتی که بوسیله ی آموزش انجام می گیرد سال آینده از ۱۶ هزار هنرمند آمار به ۶۰ هزار برسد و این رشته به عنوان یک صنعت اقتصادگرا معرفی شود.
استاندار همچنین ۲۴ خرداد را روزی توصیف کرد که ملت ایران با انگیزش و نگرش جدید وارد فضای سیاسی جدید شد و گفت : مردم فردی را انتخاب کردند که دارای گفتمان جدید بود و تعداد آرای او با نامزدهای دیگر ریاست جمهوری فاصله ی ۱۳ میلیون داشت.
وی گیلان را جزو استان های برتر در این انتخابات دانست و افزود : نجات اقتصاد ایران، احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان از شعارهای رئیس جمهور در سفرهای انتخاباتی به استان ها بود که با همان شعار در حال حاضر نیز در تلاش هستند.

پنجشنبه اول ماه رمضان است

روزنامه خزر نوشت: یک عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت: پیش‌بینی کارشناسان این است که غروب چهارشنبه رویت هلال ماه رمضان امکان‌پذیر است؛ بنابراین پنجشنبه اول ماه مبارک رمضان است.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا موحدنژاد در نشست خبری با تشریح آخرین وضعیت رویت هلال ماه رمضان اظهار کرد: روز چهارشنبه بیش از ۱۵۰ گروه در استان‌های مختلف کشور برای رویت هلال ماه مبارک رمضان اقدام می‌کنند که اگر هلال ماه در روز چهارشنبه دیده شود ماه شعبان ۲۹ روزه تمام می‌شود و پنجشنبه روز اول ماه مبارک رمضان است.
موحدنژاد تصریح کرد: در صورتی که این گروه‌ها موفق نشوند که هلال ماه رمضان را در روز چهارشنبه رویت کنند روز جمعه اول ماه مبارک رمضان خواهد بود.
موحدنژاد خاطرنشان کرد: در صورتی که خلاف آنچه در تقویم آمده ثابت شود نتیجه رویت‌ها به اطلاع ملت شریف ایران خواهد رسید.
این عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری تاکید کرد: ولی پیش‌بینی کارشناسان این است که رویت هلال ماه در غروب چهارشنبه ۲۷ خرداد مطابق با ۲۹ شعبان امکان‌پذیر است، بنابراین روز پنجشنبه اول ماه رمضان است.
وی گفت: بنابراین پیش‌بینی می‌شود ماه مبارک رمضان ۳۰ روزه باشد و احتمال ۲۹ روزه بودن آن ضعیف است.

 

 

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=21480

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.