23:19

1403/01/27

مزیت های پدر بودن در سوئد

333

 به گزارش صبح رانکوه شمال اروپا و بویژه سوئد نه تنها همچنان قدم های ممتد و برنامه ریزی شده برای کم کردن فاصله بین حقوق زنان و مردان را بر می دارد بلکه زمینه های زندگی ایده ال برای پدر بودن را نیز فراهم می کند.
نزدیک به ۹۰ درصد پدران سوئدی در طی دوران بارداری یا بعد از وضع حمل همسرشان از مرخصی بعداز زایمان استفاده می کنند. سال گذشته ۳۴۰ هزار پدر به طور میانگین هر کدام ۷ هفته از مرخصی برای نگهداری نوزاد استفاده کرده اند.

نگاهی کوتاه به قوانینی که از نیم قرن گذشته در سوئد وضع شده است کمک خواهد کرد دلیل علاقه رشد یابنده پدران سوئدی در سهیم شدن هر چه بیشتر شان برای نگهداری نوزادان را دریابیم.

۴۰ سال پیش قانون مرخصی ۶ ماهه همراه با پرداخت ۹۰ درصد حقوق برای والدین٬ اولین قدم در تشویق پدران برای استفاده از قانون فوق بود. اما توجه چندانی را در بین پدران جلب نکرد و فقط نیم درصدشان از موقعیت فوق استفاده کرده اند.

در ادامه٬ روزهای مرخصی بعد از زایمان از ۶ ماه به ۱۶ ماه تبدیل شده است.

در سال ۱۹۹۵ با معرفی « ماه پدر» موج استقبال پدران بیشتر شد. بر طبق این قانون اگر پدران حداقل یک ماه تقاضای مرخصی برای نگهداری نوزادشان نمایند دولت یک ماه به مجموعه مرخصی های با حقوق خانواده خواهد افزود.
در سال ۲۰۰۲ قانون ویژه یک ماه اضافه برای پدران به ۲ ماه رسید و روند حضور پدران در تر و خشک کردن نوزادان و سپری کردن روزهای بیشتر با آنها نیز بیشتر شد.
در سال ۲۰۰۷ آلمانی ها هم از قانون « ماه پدر» تبعیت کردند و تقاضای مرخصی بعد از زایمان از ۳ درصد به ۲۰ درصد افزایش یافت.
صرف وقت پدران با فرزندان در پارک ها٬ همراهی مداوم با تغییر و تحول شخصیتی کودکان و درگیر شدن با لحظات بداخلاق و بی حوصله کودکان٬ شستن و نظافت و تدارک غذا و … اثرات مثبت٬ ماندگار وعمیقی در رابطه بین پدران و فرزندان خواهد داشت.

در این بین٬ گزارش ها حاکی از آن است که مادران ضمن تثبیت بیشتر موقعیت اقتصادی و حضور بیشتر در محیط کار٬ بر احساس قدرت و شادی شان افزوده شده است. خرسندی که بدون شک به افزایش سلامت و شادی عمومی خانواده منجر خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *