04:17

1403/01/26

گفتگو با بانوی کارآفرین املشی:

لباس محلی گیلان سرسبز پلی به سوی اشتغال‌زایی و کارآفرینی

لباس محلی مردم گیلان یکی از زیباترین لباس‌های محلی ایرانیان است که سرشار از رنگ و زیبایی است و بوی تاریخی چند هزار ساله می‌دهد.

به گزارش رانکوه نیوز، پوشاک مردم گیلان با اندیشه، سلیقه، نوع کار و معیشت و ارتباط مردمان با طبیعت هماهنگ است و به دلیل پوشش مناسب با عقاید مذهبی و دینی ما نیز سازگار است، گیلانی‌ها هنوز هم در جشن‌های عروسی و در روستاها از این لباس استفاده می‌کنند.

سابقه تاریخی لباس‌های محلی استان گیلان به اشیای کشف شده در چراغعلی تپه رستم‌آباد (مارلیک) بر می‌گردد، این یافته‌ها، انواع تزئیناتی که بر روی دامن و پیراهن و پیشانی‌بند به کار می‌رفته‌اند را نشان داده است.

کهن‌ترین اسناد مربوط به پوشاک در استان گیلان از یافته‌های باستان شناسی در تپه مارلیک (چراغعلی تپه) رودبار به دست آمده است، این یافته‌ها، انواع تزئیناتی که بر روی دامن و پیراهن و پیشانی بند به کار می‌رفته‌اند را نشان داده است یافته‌های دیگری در نواحی باستانی رستم آباد رودبار، وجود پای افزار را همزمان با سایر انواع لباس در این منطقه نشان می‌دهد.

امروزه با توجه به دیرینگی لباس‌های محلی و زیبایی و خاص بودن آنها ،اکثر مردم سراسرایران اسلامی و حتی جهان علاقمند به آنها هستند و هر بانوی  ایرانی دلش می‌خواهد یک دست از آن در خانه خودش داشته باشد، به همین دلیل امروزه دوخت این لباس‌ها به نوعی اشتغال محسوب می‌شود و بانوانی خوش ذوق در سطح استان گیلان علاوه بر دوخت  و فروش این لباس‌ها به آموزش دوخت آنها جهت مهارت یافتن افراد علاقه مند نیز مبادرت می‌ورزند با یکی از این بانوان پرتلاش و خوش ذوق در شهر املش به گفتگو پرداختیم، طاهره محمدی در گفتگو اختصاصی با خبرگزاری علم و فناوری از فعالیت‌های خودش می‌گوید، از سال ۹۳ بصورت جدی به کار دوخت لباس محلی و همچنین بافت‌های پنج میل و عروسک بافی پرداختم و بعلت زیبائی کارها به بازار عرضه کردم و به فروش رساندم، درطول این مدت تعداد زیادی از بانوان جوان را با هزینه خیلی اندک آموزش دادم ‌ و روانه بازار کار کردم و اکنون هر کدام برای خودشان اشتغال ایجاد کرده‌اند دو سال پیش حدود ۳۱ نفر دانشجو را در زمینه بافتنی ۵ میل مورد آموزش قرار دادم و اکنون هم ۱۵ شاگرد در یک پایگاه بسیج تحت آموزش در اختیار دارم.

این بانوی کارآفرین ادامه می‌دهد، بسیار خوشحالم که دراین زمینه فعالیت میکنم و بسیار به این هنر علاقمندم و ازاینکه افرادی را آموزش دادم تا روی پای خود بایستند و درآمدی کسب کنند افتخار می‌کنم.

در پایان به همه دختر خانم‌های جوان توصیه میکنم درکنار درس یک هنری بیاموزند و چه بهتر از اینکه هنرهای سنتی و صنایع دستی استان عزیزمان را یاد بگیرند تا هم این هنرها فراموش نشوند و هم نسل به نسل انتقال یابد و هم اینکه درآمدی برای زندگی آینده خود کسب کنند.

انتهای پیام/.

طاهره رضاپور

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *