22:00

1402/12/11

عرضه برنج خارجی در بورس کالا کشاورزان را دلسرد می کند

نماینده مردم لاهیجان وسیاهکل در مجلس شورای اسلامی عرضه برنج خارجی در بورس کالا را ضربه زدن به تولید داخلی عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلدع رسانی صبح رانکوه؛ ذبیح الله نیکفر لیالستانی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به عرضه برنج در بورس کالا و اینکه برنج های عرضه شده در بورس برنج های،هندی،اروگوئه ای و آرژانتینی است،گفت:این اقدام علیه تولید داخلی است و ما خواستار برخورد دولت با این موضوع و حمایت از برنج ایرانی هستیم.

وی با اشاره به اینکه گفته می شود مردم به دلیل گران بودن برنج شمال توانایی خرید ندارند،افزود: جای تاسف است که ما به جای حمایت از محصولات خودمان به بهانه حمایت ازمصرف کننده با عرضه برنج خارجی در بازار به تولید داخلی ضربه وارد کرده و با این کار، کشاورزان خود را دلسرد کنیم.

نیکفر با بیان اینکه از آغاز مجلس دهم بارها از سوی نمایندگان به دولت درباره برنج وارداتی تذکر داده شده است،تاکید کرد:عرضه برنج خارجی روی اقتصاد و اشتغال ما تاثیرگذار بوده و جاذبه های حضور در روستا را نیز کم می کند.

وی افزود:در حال حاضر برنج داخلی عرضه شده و هنوز مردم همه محصولات خود را در بازارعرضه نکرده اند ولی ما معتقدیم که عرضه برنج باید به مقدار نیاز صورت گیرد و اگر توازن عرضه و تقاضا را برهم بزنیم آن گاه تولیدات داخلی با مشکل مواجه می شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متاسفانه در برخی از موارد شاهد ورود و توزیع غیرقانونی برنج در سطح کشور هستیم که این امر، نشان از ضعف در سیستم نظارتی کشوراست.

گفتنی است؛ علی قنبری، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران و معاون وزیرجهاد کشاورزی از آغاز عرضه برنج برای متعادل کردن قیمت این محصول در بورس کالا خبرداد و گفت: قصد داریم به تدریج، برنج وارداتی را به بازار عرضه کنیم تا مانع افزایش قیمت بیشتر این محصول در بازار شویم.درهمین راستا حدود دو هفته است که اقدام به عرضه برنج وارداتی در بورس کالا کرده‌ایم تا نرخ این محصول در بازار متعادل شود.

قیمت این برنج‌ها بسته به نوع محصول متفاوت است،اما متوسط نرخ آنها حدود ۳ هزار تومان است. برنج‌های عرضه شده نیز برنج هندی، اروگوئه و آرژانتینی هستند./خانه ملت

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *