01:47

1403/04/01

عدم کنترل ورود مسافران به استان گیلان، آغاز موج چهارم کرونا

ازدیرباز گفته اند تجربه را تجربه کردن خطاست اما امسال نیز علیرغم زمزمه هایی که در راستای ممنوعیت سفرهای نوروزی به استان‌های شمالی شنیده می شد و قرار بود ۲۵ اسفند تکلیف سفرهای نوروزی مشخص شود ،در روز دوشنبه ۲۵ اسفند اسامی استانها و شهرهایی که ممنوعیت سفر نوروزی داشته‌اند مشخص گردید اما از نام گیلان و شهرهای آن خبری نبود و شاید چون اکثر شهرها ی این استان به مرحله زرد رسیده بودند چنین تصمیمی برایش گرفته شد اما اگرچه اکثر شهرهای ما زرد شده اند اما هنوز در وضعیت شکنندگی قرار دارند چه بسا با حضور مسافران دوباره به مرحله قبلی خود برگردد البته ناگفته نماند این دور باطل بارها تجربه شده و هر بار هم وضعیت دوباره به حالت قبلی برگشته است و برگشته این سرخانه اول خودمان.

.سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ۲۵ اسفند ۹۹ طی گزارشی خبر از ویروس جهش یافته در ۲۹ استان کشور داد و گفت: اگر در هم آمیختگی جمعیت در سفرهای نوروزی اتفاق بیفتد,کنترل این ویروس غیر ممکن میشودو طبق خبری که روز دوشنبه دوم فروردین ۱۴۰۰ توسط سردار هادیانفر، رییس پلیس راهور کشور منتشر شد بارسفرهای نوروزی به محورهای شمالی در مقایسه با نوروز ۹۹ صد و پنج درصد افزایش یافته است.
وی درهمین گزارش افزود: نسبت به سال گذشته بار سفرهای نوروزی درسطح کشور ۵۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

از طرفی عابر بانکهای استان گیلان از چند روز مانده به سال تحویل تا به امروز اغلب فاقد پول نقد هستند ودیروز دوشنبه دوم فروردین ۱۴۰۰ دبیر کمیسیون هماهنگی بانکهای استان گیلان در گزارشی عدم وجه نقد درعابر بانک ها ی استان را عدم پیش‌بینی ورود حجم بالای مسافران نوروزی به گیلان می‌داند و می‌گوید با توجه به شیوع ویروس کرونا ورود این حجم از مسافر در گیلان پیش بینی نشده بود،حال سوال اینجاست در استان گردشگرپذیری مثل گیلان که هر ساله در زمانهای مختلف و اوج ورود مسافر همچون ایام تعطیلات نوروز و تابستان ،مسافران زیادی را پذیراست چگونه ممکن است بدون اعلام ممنوعیت تردد انتظار این حجم بالای از مسافران را نداشته باشیم!؟

این بی تدبیری عدم کنترل ورود مسافران به استان گیلان از سوی چه کسانی میباشد؟
چرا نباید هر استانی با توجه به شرایط خودش تصمیم گیرنده باشد ؟! کادر درمان ما خسته است مگر ما تجربه تلخ سال گذشته را نداریم!؟ مگر جوانان زیادی بر اثر بیماری کرونا از دست نداده‌ایم ؟!

تجربه منع تردد کرونایی شهر به شهر را تجربه نکردایم تا امروز به مرحله تقریباً عادی رسیده ایم؟ آیا این گشایش درهای ورودی استان به سوی مسافران در زمانی که خطر ویروس جهش یافته کرونا بیخ گوش همگان است و شمال و جنوب و شرق و غرب هم نمی‌شناسد و حتی جان کودکانمان را هم نشانه گرفته جایز بود!؟ آیا بهتر نبود علاج واقعه قبل از درمان اتفاق بیفتد؟

مدیران تصمیم گیرنده استان ما دقیقا چه نقشی در این راستا داشته و دارند!؟و چطور بی اطلاع از حجم بالای مسافر به استان بودند که حتی موجودی کافی برای عابر بانک های ما لحاظ نشده است؟! علت این سهل انگاری چیست؟ آیا دولت با عدم کنترل ورودیهای استان سیاست خاصی را دنبال می کند؟!

این در حالیست که سال ۹۹ تمام مناسبت های مهم ملی و مذهبی ما از جمله راهپیمایی بزرگ ۲۲ بهمن، اکثر جلسات و همایش های مهم کشوری و لشکری به صورت مجازی و وبینار انجام گرفته به جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و قطع زنجیره انسانی این ویروس.

مقام معظم رهبری سفر نوروزی خودشان را به مشهد مقدس که هر ساله انجام می گرفته دو سال است که لغو کرده اند و اکثر برنامه و دیدارهایشا ن را نیز همینطور و همواره بر رعایت پروتکل های بهداشتی و همراهی با ستاد مقابله با کرونا تاکید دارند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *