13:04

1402/03/17

سه محوطه‌ تاریخی در گیلان تخریب شد/ رژه‌ بیل مکانیکی بر آثار عصر آهن

  سایت شبکه آفتاب از تخریب سه محوطه‌ تاریخی در گیلان مربوط به عصر آهن گزارش داد؛

 

 

1- لودرهای جاده‌سازی کارخانه‌ی سیمان سه محوطه‌ تاریخی روستای نیاول سیاهکل را با خاک یکسان کرد، هرچند شنیده‌ها حاکی از آن است که شمار تخریب محوطه‌های تاریخی بیش از اینهاست. جهانی، مسئول گروه باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی گیلان، می‌گوید: «این کارخانه تنها ۵۵ درصد از محوطه‌ باقیمانده از عصر آهن نیاول را تخریب کرده است و در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی نیز از این کارخانه شکایت کرده و پرونده‌ آن در شعبه‌ دو دادگستری سیاهکل در جریان است.»

2- نظر محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، معتقد است در صورت کافی نبودن اطلاعات درباره‌ این پرونده و تناقض درباره‌ی میزان تخریب‌ها، برای بررسی بیشتر، هیأتی از تهران اعزام گیلان می‌شود.

از سوی دیگر به‌رغم این شکایت، فعالیت‌های کارخانه‌ سیمان گیلان سبز همچنان در محوطه‌ تاریخی نیاول ادامه دارد؛ درحالی‌که این فعالیت‌ها نه تنها محوطه‌های تاریخی را از بین برده بلکه زیستگاه گیاهی و حیوانی منطقه را نیز از بین برده است.

3- آخرین بررسی‌ها، که چندان با گفته‌های مسؤول گروه باستان‌شناسی گیلان همخوانی ندارد، نشان می‌دهد کارخانه‌ سیمان در چند ماه گذشته از پروژه‌ ساخت جاده‌ اختصاصی برای ترانزیت وسایل و ادوات موردنیاز خود با نام «راه دسترسی از کارخانه‌ سیمان به گردنه‌ لاریخانی» چهل متر منحرف شده و یک محوطه‌ تاریخی، که دارای نشانه‌های سکونت بوده، و بخش از گورستانی تاریخی را تخریب کرده است. کارفرمای این پروژه وزارت صنعت و معدن است و پیمانکاری آن بر عهده‌ شرکت راه‌گستر ولاش از استان لرستان. گفته می‌شود که شرکت ولاش از مسیر جاده‌سازی خود، که مورد تأیید سازمان میراث بوده، خارج شده است. این محوطه‌ها تاکنون کاوش نشده و دوره‌های تاریخی آن به‌صورت دقیق مشخص نبود اما نشانه‌های یافت‌شده از سفال‌ها حکایت از قدمتی بیش از ۳۲۰۰ سال داشته است.

محوطه و گورستان نیاول مربوط به عصر آهن، سده‌های میانه‌ دوران‌های تاریخی پس از اسلام، است و در شهرستان سیاهکل، بخش دیلمان، دهستان دیلمان، جنوب روستای نیاول واقع شده. این محوطه در تاریخ دوازدهم دی ۱۳۸۶ با شماره‌ ثبت ۲۰۴۴۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. سه محوطه‌ تخریب‌شده در حریم این محوطه و گورستان تاریخی قرار داشتند.

4- جهانی می‌گوید: «این کارخانه چهار سال پیش هم بدون استعلام از سازمان میراث فرهنگی اقدام به تخریب پناهگاه نوسنگی در دل کوه در منطقه‌ای دیگر کرده بود. در آن زمان هم سازمان میراث فرهنگی در دادگستری سیاهکل از این کارخانه شکایت کرد. در آن زمان رئیس وقت کارخانه‌ سیمان زیر بار این تخریب نرفت تا اینکه ما با این کارخانه تفاهم‌نامه‌ای امضا کردیم. بر اساس این تفاهم‌نامه کارخانه‌ سیمان موظف است برای هرگونه اقدام با مواد منفجره در حریم آثار تاریخی از سازمان میراث فرهنگی مجوز بگیرد. از سوی دیگر حریم آثار تاریخی را رعایت و همچنین بناهای تاریخی کوهستانی میراث فرهنگی را مرمت کند.»

همچنین محلی می‌گویند دو سال پیش هم دو پناهگاه در اره‌کیای دیلمان، با قدمت هفت هزار سال، بر اثر انفجار دینامیت تخریب شده است.

جهانی درباره‌ تفاهم‌نامه بین کارخانه‌ سیمان و سازمان میراث فرهنگی گیلان، که تا چند ماه پیش هم برقرار بوده، می‌گوید: «این تفاهم‌نامه همچنان بین کارخانه‌ سیمان و میراث فرهنگی وجود داشت، اما در چند ماه گذشته این اتفاقات افتاد و ما بار دیگر اقدام به شکایت از این کارخانه کردیم.»

گفته می‌شود که محوطه‌ نیاول، که در روستای نیاول سیاهکل گیلان قرار دارد، زیستگاه کبک و سایر وحوش است. در این دشت بیش از صد نوع داروی گیاهی می‌روید و منابع طبیعی و سازمان محیط‌زیست هم بارها و بارها درباره‌ی رعایت حریم و حفظ اقلیم به کارخانه‌ی سیمان هشدار داده‌اند، اما این کارخانه همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

 

منبع: خبرآنلاین

 

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *