06:52

1402/12/05

رد پای سم در چای‌های صادراتی هند به ایران

یک سازمان هندی اعلام کرد که چای‌های موجود در بازار هند و چای‌های صادراتی این کشور به ایران و برخی کشورها دارای باقیمانده سموم آفت‌کش است.

به گزارش  صبح رانکوه به نقل از «لاهیجان» به نقل از فارس، بزرگ‌ترین پایگاه خبری مستقل هند، سازمان صلح سبز هند اعلام کرد، برندهای برجسته چای هند که در بازارهای داخلی و خارجی عرضه شده است، دارای باقیمانده سموم افت‌کش است.

به نوشته این گزارش، با این حال، هیئت چای هند با رد این اتهام اعلام کرد، چای هند کاملا سالم است و با استانداردهای بالای جهان مطابقت دارد.

“نها سایگال” یکی از فعالان در سازمان صلح سبز هند در این‌باره گفت: چای هند مایه افتخار ملی است و نباید به مواد شیمیایی سمی با ریسک‌های جدی زیست‌ محیطی و بهداشتی آلوده شود. تمامی سهامداران در صنعت چای باید پا پیش بگذارند و گام‌هایی برای حفظ سابقه و اعتبار  نوشیدنی ملی‌ هند بردارند.

هیئت چای هند پس از این اظهارات در بیانیه‌ای اعلام کرد که یافته‌های مطالعات سازمان صلح سبز را مورد بررسی قرار داده است و می‌تواند تایید کند که تمامی نمونه‌های مورد آزمایش با قوانین و مقررات هند که به منظور حمایت از مصرف‌کنندگان تدوین شده‌اند، مطابقت دارند و این محصول با تبعیت از استانداردهای سختگیر، کاملا سالم است.

سازمان صلح سبز هند اعلام کرد که در فاصله ماه‌های ژوئن ۲۰۱۳ تا می ۲۰۱۴، نمونه‌هایی از ۴۹ برند تجاری ۸ شرکت برجسته در میان ۱۱ شرکت بزرگ مسلط بر بازار چای هند و صادرکننده به کشورهایی نظیر ایران، روسیه، انگلیس، آمریکا و امارات را مورد آزمایش قرار داده است.

به گفته این سازمان، تعداد زیادی از این نمونه حاوی ترکیباتی از سموم آفت‌کش بوده‌اند. اگرچه از آفت‌کش دِدِت مدت زیادی است که در بخش کشاورزی هند استفاده نمی‌شود و از سال ۱۹۸۹ استفاده از آن ممنوع شده است اما تقریبا در ۶۷ درصد نمونه‌های چای، این نوع آفت‌کش وجود داشت.

هیئت چای هند نیز اعلام کرد که تمایل دارد تا هرگونه تصور غلط در مورد چای هند در نظر مصرف‌کنندگان را برطرف کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *