04:10

1402/09/15

خواص و آثار سوره مبارکه «قدر»

n00287226-t

سوره مبارکه «قدر» نود‌وهفتمین سوره قرآن است که در روایات بسیاری از ائمه(ع) فضیلت و خواص این سوره مبارکه از جمله دوای درد‌ها، اجابت دعا، بخشش گناهان و مغفرت برای اموات بیان شده است.

به گزارش صبح رانکوه ، سوره مبارکه «قدر» نود‌و‌هفتمین سوره قرآن کریم است که مکی و 5 آیه دارد محتوای آن به بیان نزول قرآن در شب قدر، اهمیت این شب و برکات و آثار آن می‌پردازد.

در این گزارش به مرور خواص و آثار این سوره مبارکه بر اساس روایات می‌پردازیم.

آثار و برکات سوره

خروج از دین و بدهکاری

یکی از آثار سوره قدر تسریع در پرداخت بدهی هاست.

امام باقر(ع) در جواب شخصی که توان ادای قرض را نداشت فرمودند: زیاد استغفار کن و سوره قدر را فراوان بخوان.

امیرالمؤمنین علی(ع) می‌فرمایند: بهترین رفیق آدمی سوره «قدر» است که به وسیله آن می‌تواند قرضش را ادا کند.

دوای دردها

در روایتی از امام صادق(ع) نقل شده است: هر کس که دردی دارد کوزه‌ای نو بگیرد و در آن آب بریزد و این کار را خود به عهده گیرد سپس سوره «قدر» را به شیوه ترتیل سی بار بر آن آب بخواند. آنگاه از آن آب بنوشد و با آن وضو بگیرد و به وسیله آن سر و صورت خود را مسح کند و هر مقدار که از آب کم شد بر آن بیفزاید سه روز بر او نمی‌گذرد مگر اینکه به اذن خداوند درد او درمان می‌شود.

بینایی چشم

در روایتی از امام صادق(ع) آمده است: هر کس سوره «قدر» را بر آب بخواند و از آن آب بنوشد خداوند نوری در چشمان او قرار می‌دهد.

فرزنددار شدن

برخی از افراد از داشتن فرزند یا جنسیت دلخواه محرومند. امام باقر(ع) فرمودند: هر وقت که زن وارد ماه نهم شد سوره «قدر» را با مشک و زعفران بنویس و آن را شسته و به او بنوشان.

درمان بیماری

امام صادق(ع) فرمودند: اگر سوره «قدر» را بر سفالی جدید نوشته و با آب باران شسته شود سپس مقداری شکر بر آن اضافه کنند و کسی که درد کبد دارد آن را بنوشد به اذن خداوند خوب می‌شود.

خواب آرام و امنیت هنگام خواب

امام صادق(ع) فرمودند: هر کس بعد از نماز عشا 15 بار سوره «قدر» را قرائت کند تا شب آینده در امان الهی خواهد بود. و هر که 7 بار این سوره را پیش از خواب قرائت نماید تا صبح در امان الهی خواهد بود.

اجابت دعا

امام‌ جواد(ع) فرمودند: هر کس سوره «قدر» را در یکی از نمازهایش قرائت نماید در علیین نمازش مورد قبول و ثوابش دو برابر می‌شود و هر کس این سوره را بخواند و آنگاه دعا کند دعایش در لوح محفوظ مستجاب نوشته می‌شود.

بخشش گناهان

امام‌صادق(ع) فرمودند: هر که سوره «قدر» را در یکی از نمازهای واجب قرائت نماید منادی ندا می‌دهد: ای بنده خدا گناهان گذشته تو را آمرزیده است پس اعمالت را از سر بگیر.

امام رضا(ع) می‌فرمایند: هر مؤمنی که هنگام وضو گرفتن سوره «قدر» را بخواند از گناهانش خارج می‌شود مانند آن روزی که از مادر زاده شد.

مغفرت برای اموات

از جمله حقوقی که بر عهده مؤمنان است به یاد داشتن و هدیه فرستادن برای اموات و درگذشتگان به ویژه والدین، بستگان، و دوستانی است که از دنیا به سرای باقی رفته‌اند. در حدیثی ارزشمند از امام رضا(ع) آمده است: هر کس قبر مؤمنی را زیارت کند و در کنار قبرش سوره «قدر» را هفت مرتبه قرائت کند و خداوند هم او و صاحب قبر را می‌آمرزد.

منبع:فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *