• امروز : چهارشنبه - ۲۹ دی - ۱۴۰۰
  • برابر با : 16 - جماد ثاني - 1443
  • برابر با : Wednesday - 19 January - 2022
2

جعفری(فرماندار املش) پیشینه ی هرکسی پیشانی اوست !

  • کد خبر : 21399
  • ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۰:۱۸
جعفری(فرماندار املش) پیشینه ی هرکسی پیشانی اوست !

مردم در انتخابات ریاست جمهوری به افکار ، روش و سیره ی اعتدالی رای دادند، اگر مسوولی نتواند پیام مردم را درک کند و اقداماتش را بر اساس خواسته های مردم و همینطور اهداف و آرمانها و شعارهای دولت پیش ببرد ، نشستن بر صندلی خدمت به مردم معنی پیدا نمیکند     صبح رانکوه […]

مردم در انتخابات ریاست جمهوری به افکار ، روش و سیره ی اعتدالی رای دادند، اگر مسوولی نتواند پیام مردم را درک کند و اقداماتش را بر اساس خواسته های مردم و همینطور اهداف و آرمانها و شعارهای دولت پیش ببرد ، نشستن بر صندلی خدمت به مردم معنی پیدا نمیکند

 

 

صبح رانکوه : چندی پیش طی یادداشتی اختصاصی با عنوان ” رویکرد معتدل فرماندار جوان ” عملکرد سیاسی دکتر مهدی جعفری فرماندار شهرستان املش را مورد بررسی قرار دادیم که این تحلیل به شدت مورد بی مهری اصلاح طلبان و تا حدی اعتدالگرایان استان گیلان قرار گرفت. آنها مدعی هستند که دکتر مهدی جعفری تافته جدا بافته دولت تدبیر و امید است وگرایش و منش معتدل در رفتار سیاسی وی دیده نمی شود واو را به جریان اصولگرایی غیر حامی دولت منتسب می کنند. اما با اندکی تامل و جستجودر ویژگی های فردی ومنش سیاسی مهدی جعفری در سالهای اخیر به نظر می رسد تعبیر منتقدین وی تا حد زیادی شتابزده وغیر منطقی و به دور از شناخت کافی و برپایه فرضیاتی مبهم وناموثق است!  اینکه صرفا فردی در دو دولت متوالی ناهمسو، بر کرسی عالی ترین مقام آن در شهرستان املش تکیه زده به تنهایی نمی تواند ملاک قضاوت مناسبی برای رد عملکرد مدیریتیش قرار گیرد ، چه بسا سنجش میزان همگرایی وبررسی عملکرد سیاسی وی در راستای تعامل سازنده وموثر در دو دوره، معیار محکمی برای محک وقضاوت کنش ها و پیشینه سیاسی اش خواهد بود. با این اوصاف برای برطرف شدن پاره ای ابهامات برآن شدیم که با اوبه گفتگو بنشینیم تا از زبان وی بهتروبیشتر با سمت و سو و تفکرات سیاسیش آشنا شویم.

تدبیر شرق :جناب فرماندار، به عنوان اولین سوال لطفا” خودتان را بطور اختصار معرفی کنید واز سوابق شغلی خودتان بگویید.
عرض خیر مقدم خدمت شما،لطف کردید تشریف آوردید به سرزمین تمدن ساز املش همچنین تسلیت عرض میکنم رحلت آیت الله امینیان را به شما وهمه کسانی که مصاحبه ما را می خوانند،ایشان شخصیت  بسیار برجسته ای در استان گیلان بودند وکارکرد وعملکرد ایشان در حوزه های مختلف، فرااستانی بوده،ان شالله خداوند ایشان را با انبیاء خودش وبا امام حسین محشور کند.
مهدی جعفری هستم حدود ۲۲ سال سابقه کاری دارم، در ۳وزارت خانه کار کردم،  وزارت آموزش وپرورش،وزارت آموزش عالی و وزارت کشور، البته در خود وزارتخانه ها خیر در زیر مجموعه آنها…
در سطح مدارس تدریس کردم از کلاس اول ابتدایی تا دیپلم ودر شهرهای مختلف، در تهران،رودبار، رشت، املش، مناطق ییلاقی املش زمانی که خود املش وروستایی که تدریس می کردیم از امکاناتی مثل آب ،برق و… بی بهره بود . بعد از آن هم به جهت ادامه تحصیل وارد  حوزه دانشگاهی شدم،حدود ۲ سال رییس دانشگاه پیام نور بودم، فعالیت علمی داشتم ،مقالات متعددی از بنده در برخی مجلات خارجی چاپ شده، مقاله های علمی وپژوهشی دارم، در همایشهای داخل وخارج از استان مقاله ارایه دادم و…
بعد از آن دوست بسیار خوبم آقای عبداللهی  فرماندارانزلی به من پیشنهاد دادند که معاونتشان را بپذیرم ومن چون ایشان را می شناختم واز نظر من انسان  کار بلد وبا تجربه ای بودند پذیرفتم با ایشان همکاری کنم، چند سالی معاون فرمانداری انزلی بودم بعد از آن هم وقتی انتخابات مجلس تمام شد وآقای رهبری برگزیده شدند ،تقاضای همکاری  توسط ایشان برای فرمانداری املش داده شد و استانداروقت هم قبول کردند ودوسال وچند ماه است که فرماندار املش هستم.

تدبیر شرق : با توجه به اشاره کوتاه شما می خواهم بپرسم چطور شد “فرماندار”  شدید؟
من با وزارت کشور آشنایی داشتم، وبا کسانی هم که کار اجرایی داشتند برخورد داشتم، البته باید این سوال رااز کسانی بپرسید که از من برای حضور در وزارت کشور دعوت کردند. آقای عبداللهی که فرمانداروقت انزلی بودند وحدود۲۰  سال سابقه فرمانداری داشتند وحق استادی به گردن من دارند ودر واقع به من کار یاد دادند، مرا به ساختار وزارت کشور آوردند. بنده آنچه در فطرتم هست این است که علاقه مندم برای مردم کار انجام دهم وگرهی از کار مردم باز کنم.
بعد ازاینکه آقای رهبری در مجلس نهم رأی آوردند، با توجه به شناخت قدیمی که نسبت به من داشتند بنده را بعنوان فرماندار املش به استاندار معرفی کردند. ارتباط ایشان با من ارتباط دیرینه ای بوده،به وسعت سن اینجانب!

تدبیر شرق : متولد چه سالی هستید؟
متولد ۱۳۵۵

تدبیر شرق : شما جزء معدود فرماندارانی هستید که با دو دولت کار کرده اید،خودتان دلیلش را در چه می دانید؟
تمام دولتهایی که تا به امروز کار کرده اند درسایه نظام جمهوری اسلامی بوده اند، وقتی دولتی نتواند در سایه نظام کار کند خود به خود مردم آنها را پس می زنند، قبل از آنکه دستگاههای نظارتی وارد عمل شوند.  شاهد مثال را هم شما دیده اید، گاهی حزب وگروهی در رإس امور قرار می گیرد اما بعد از چند مدت، ملت به طیف فکری دیگر به جهت رسیدن به مواهب دیگر رأی می دهد همه اینها در سایه نظام است.
این دولت هم ، تمام وجودش و رفتارش رسیدن به اهداف مقدس جمهوری اسلامی واهداف انقلاب بوده و تمام عملکردش در جهت اجرای فرامین مقام معظم رهبری ، استقرار قانون، حفظ  حرمت و کرامت انسانی، رفع مشکلات مردم و مقوله هایی که جزو  وظایف قوه مجریه است قدم بر میدارد . من هم سعی کردم در طول دوره ی کاری ام به وظایف سازمانی خودعمل کنم وظایف سازمانی اگر درست عمل شود روسای بالا دستی ، افراد پایین دستی وهمچنین قاطبه ی مردم را راضی نگه میدارد
رضایت مردم هم اولویت کار همه مسوولین نظام است ، سعی کردم در رفتارو کردارم پرهیز از هرگونه حاشیه افراط و تفریط باشد ، چون مردم از افراط و تفریط بیزارند ، مردم مروت ، دوستی ، یکرنگی ، همبستگی ، نشاط در زندگی میخواهند
دولت تدبیر و امید و مدیران محترم استانی هم به من لطف داشتند و این بار امانت را بر دوشم نهادند

تدبیر شرق : پس بیشتر جنبه عملکرد شما مد نظر بوده ؟ یعنی برداشت شما اینگونه است ؟ 
فکر میکنم روحیات من وعملکردم مد نظر بوده

تدبیر شرق : به عنوان عالی ترین مقام دولت در شهرستان املش تعامل و ارتباط شما با سیاسیون شهر املش چگونه است ؟ مخصوصا طیف اعتدال گراها و اصلاح طلب ها؟
گروهها به مانند شاهدی از مردم هستند ، همواره هر گروه وهر طیفی که در سایه ی نظام باشد اصلاح طلب یا اصول گرا یا اعتدالی همه ی اینها قابل احترامند، با تمام اینها در سایه ی قانون تا جایی که چهارچوب قانون شکسته نشود دوستیم و سعی میکنیم که ارتباط منطقی داشته باشیم ، ولی یک نکته وجود دارد که بسیار ظریف است و آن اینکه مردم در انتخابات ریاست جمهوری به افکار ، روش و  سیره ی اعتدالی رای دادند، اگر مسوولی نتواند پیام مردم را درک کند و اقداماتش را بر اساس خواسته های مردم و همینطور اهداف و آرمانها و شعارهای دولت پیش ببرد ، نشستن بر صندلی خدمت به مردم معنی پیدا نمیکند مابا اعتدالیون شرعا ، قانونا و به لحاظ عاطفی بیشتر محشور هستیم

تدبیر شرق : با توجه به اینکه فرماندارفردی سیاسی نیزمی باشد خواستم نظرتان را راجع به مذاکرات هسته ای بیان کنید نظر به اینکه دراین برهه از زمان این مذاکرات از اهمیت بالایی برخوردار است  عملکرد تیم مذاکره کننده را چگونه ارزیابی میکنید ؟
ما نمیتوانیم حصاری دور خودمان بکشیم و در عین حال پویا باشیم ،حتی اگر بخواهیم پیام انقلاب را به سایر نقاط دنیا منعکس کنیم باز هم حصار و دیوار معنا پیدا نمیکند در نتیجه باید کشور ما براساس آرمانهای انقلاب با سایر کشورها ارتباطی منطقی در چهارچوب اصول داشته باشد و این اصول را امام (ره) و مقام معظم رهبری بر اساس اهداف و آرمانهای انقلاب به ما گوشزد میکنند ، مذاکرات هسته ای هم مقوله ی است که میتواند پیام انقلاب را در زمینه ی پیشرفت های علمی به سایر نقاط منعکس کند .به این شکل که در مسایل هسته ای هرچقدر منفعل تر عمل کنیم و حصارها را بلند تر و محکمتر بکشیم هم پیشرفتهایمان تحت الشعاع قرار خواهد گرفت و هم سایر مسایل اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی و
دولت در اولین روزهای استقرارش براساس تجارب بسیار مطلوب و مناسب رویکرد جدیدی را ارایه داد که بر مبنای ان مسایل  در چهارچوب منطقی بین ایران و سایر کشورهای جهان حل و فصل شود و ایران به یک کشور منفعل و منزوی تبدیل نگردد این طرز تلقی اگر نسبت به کشور ما ایجاد شود بسیاری از مسایل برای ما و دنیا حل خواهد شد. چیزی که تا به امروز دیدیم انصافا تیمی بوده که تمام تصمیمات خود را بر اساس نظریات مقام معظم رهبری در چهاچوب درست و با ظرافت و دقت پیش برده است امیدواریم این مذاکرات به نتیجه ی مطلوبی برسد اگر تندرو ها اجازه بدهند!! 

تدبیر شرق : فکر میکنید دلیل هجمه هایی که به تیم مذاکرات کننده وارد میشود چیست ؟ با توجه به اینهمه نگرش مطلوب که بیان کردید.
اگر بخواهیم خیلی خوش بینانه نگاه کنیم به نظر میرسد عده ایی درکشورهای غربی و در آمریکا جزو تند روها محسوب میشوند مشابه آن تندروها در داخل ایران هم هستند ، در واقع این دو طیف یکدیگر را بالانس میکنند ، این یک تحلیل خیلی خوشبینانه است اما اگر بخواهیم واقع بین باشیم فکر میکنم بعضی افراد آرامشی را که در کشور ایجاد شده و انصافا در این چند سال اخیر بی سابقه بوده میخواهند تحت الشعاع قرار دهند کشور ما آرامش و ثبات مطلوبی دارد آنهم در بین کشورهای اطراف که دارای ثبات و امنیت این چنینی نیستند وهمچنین امید ورضایت مندی مردم در سالهای گذشته افزایش یافته است. فکر میکنم این تندروها این آرامش را برای مردم نمیخواهند!

تدبیر شرق : یعنی منافعشان در خطر است ؟
بله احتمال دارد اینگونه هم باشد مطمئنا” برخی ازین افراد منافعی هم دارند.

تدبیر شرق : عملکرد مجلس نهم را چگونه ارزیابی میکنید  وجریان تندرویی که با دولت در حال مقابله است ؟ همچنین عملکرد نماینده گیلان ، بخصوص نماینده حوزه ی شهرستان شماجناب رهبری املشی؟
عملکرد مجلس در رای به وزرای کابینه دکتر روحانی شایسته بود

تدبیر شرق : اما اکنون با کارت زردهایی که می دهند جبران میکنند!!!
منظورم زمانی بود که رای مثبت دادند اگرچه یکی دونفر که توسط رییس جمهور معرفی شده بودند و رای نیاوردند جزء شاخص ها بودند وعملکرد مطلوبی از آنها سراغ داشتیم و بر این باور بودیم که نشستن آنها بر کرسی قضاوت میتوانسته طیف وسیعی از مشکلات آن وزارت خانه را حل کند ،ولی در کل تعداد آرای مثبت به وزرای رییس جمهور جای تقدیر و تشکر دارد
اما در عین حال گاهی احساس میشود نگاهی که به وزرای این دولت دارند به وزای دوره ی قبل نداشتند. در معیار مقایسه مکرر میبینیم کارت زردهایی که علی رغم عملکرد خوب و منطقی در وزارتخانه ها مثل ارشاد یا آموزش و پرورش و مخصوصا وزارت امور خارجه صادر میشود عادلانه نیست مثلا پرسشی که در مجلس از وزیر امور خارجه شد که : ” آیا شما با طرف آمریکایی نشست داشتید؟!!” . ببینید نظام آقای ظریف را برای مذاکره فرستاده و بعد در مجلس از ایشان چنین سوالی میشود !!!
طرح این سوال  و بردن افکار عمومی به آن سمت به چه معناست ؟! اینها چیزهای است که آزار دهنده است مخصوصا در سالی که سال همدلی و همزبانی است و مقام معظم رهبری مکررا عملکرد دولت را تایید میکنند و همینطور عملکرد وزارت امور خارجه و ایشان را سربازان نظام معرفی میکنند زیر سوال بردن و کارت زرد دادن مجلس دراین شرایط چطور باید تعبیر شود !! من اعتقاد دارم باید عدالت بیشتری در معیار نظارت با وزرای این دولت نسبت به وزرای دولت گذشته در بین نمایندگان مجلس لحاظ شود.

 تدبیر شرق : عملکرد نمایندگان گیلان و نماینده حوزه خودتان ؟
در یکی دوسال اخیر با رویکرد ی که استاندار محترم دکتر نجفی  داشتند و افکارشان افکار توسعه محور است نمایندگان گیلان  خیلی خوب توانستند در جهت تحقق اهدافی که دولت در استان دارد نماینده عالی دولت  را همراهی کنند

تدبیر شرق : سه نماینده ی پر کار و فعال را دراستان ذکر کنید ؟
البته خیلی علاقمند به ورود به این مقوله ها نیستم با این حال آقای جعفر زاده را خیلی دوست دارم و نحوه ی عملکردشان را میپسندم ، شخصی با مشی و منشی وارسته هستند، نماینده ماهم نماینده خوبی هستند.

تدبیر شرق : البته به نظر میرسد جناب رهبری املشی  کم کار هستند ؟
من نکته ایی را خدمت شما یادآوری کنم ، امروزه  انتظارات از نماینده مجلس فراتر از چیزی است که وظیفه اش است. وظیفه نماینده قانونگذاری و نظارت است اما به دلایل مختلف برخی نمایندگان سطوح کاررا پایین آورده اند. بعضا ردپای بعضی از نمایندگان در آسفات کوچه ها دیده میشود. اگر مبنا و معیار را اینگونه کارها در نظر بگیریم بله آقای رهبری کم کار محسوب میشوند اما اگر مبنا را همراهی در جهت رسیدگی به حل مشکلات مردم و اجرای صحیح سیاست های دولت بدانیم ایشان عملکرد مطلوبی دارند و از شخصیت هایی هستند که در کار اجرایی دخالت نمیکنند . بعضا نکاتی را گوشزد میکنند ولی در عزل و نصب ها ،تخصیص بودجه و موارد اینچنینی دخالتی ندارند.
تدبیر شرق : ارتباط شما با استاندار و حوزه معاونان ومدیران کل چطور است؟
ارتباطی در چارچوب قوانین ومقررات. ارتباط منطقی که بین یک استاندار وفرماندارانش وجود دارد در چارچوب سیاستهایی ست که از بالادست اعمال می شود سعی می کنیم نظرات آقای استاندار را ملاک عمل قرار دهیم با این اطمینان که ذره ای انحراف در سیاستها وشیوه استاندار باسیاستهای دولت تدبیر وامید وجود ندارد

تدبیر شرق : تحلیلتان از وضعیت سیاسی، اقتصادی دولت  دکتر روحانی در آینده چیست؟ وبه عملکرد دولت تا به امروز چه نمره ای می دهید؟
اگر قرار باشد دولت را در یک شرایط ایده آل مورد بررسی قرار دهیم با اهدافی که  برای خودش ترسیم کرده، هنوز بسیار فاصله دارد، اما اگر بخواهیم دولت را در شرایطی که وجود داشته ودارد، در شرایطی که قوه مجریه را از دولت قبل تحویل گرفته بررسی کنیم عملکرد دولت انصافا” مطلوب بوده، با توجه به اینکه دولت  با کار کارشناسی،عقلانیت و تدبیر وبه دور از تنش ها وجناح بازیها کار خودش را انجام داده است. از جهت امنیت روانی واجتماعی فضای آرامی به وجود آمده ست. در زمینه اقتصادی هم همینطور،رونق اقتصادی ،رکود اقتصادی و….با توجه به مشکلاتی که وجود داشته مثل افزایش نرخ حاملهای انرژی، به اعتقاد من هر دولت دیگری بود نمی توانست تا این حد موفقیت وکامیابی داشته باشد.

تدبیر شرق : روند رادر حال بهبود می بینید ویا ممکن است وضعیت اقتصادی بصورت مطلوب پیش نرود؟
یک مثال :موقعی که دولت قوه مجریه را از دولت قبلی  تحویل می  گرفت به اندازه تعداد انگشتان دست برای روز آرد نداشتیم، ولی الان طبق آخرین آماری که من دارم برای بیش از ۲۰۰  روز ذخیره گندم داریم موقعی که با اینهمه مشکلات دولت تحویل گرفته شد و میبینیم میزان ذخیره ها تا این حد افزایش پیدا میکند مثل ذخیره های دارویی و غیره  مشخص است که روند دولت مثبت و رو به جلو وهمراه با کامیابی و موفقیت خواهد بود
مثلا راجع به افزایش قیمت حامل های انرژی سوال من این است آیا دولت به خواست خود این کار را انجام داد یااینکه در مجلس مصوب شد و دولت مکلف به اجرای آن !؟ دولتی که خود را مجری و پایبند به قوانین میداند میتواند ضد قاتون عمل کند ؟ آیا با اجرا نکردن قوانین مصوب مجلس متهم به بی قانونی نمیشود ؟ واقعا بعضی از هجمه هایی که به دولت وارد میشود اولا از عدالت به دور است و بعد اینکه دولتی که اینقدر بدون حاشیه و اصولی پیش می رود ظالمانه است که اینقدر مورد هجمه قرار بگیرد .آیا کسانی که اکنون ناظر هستند در دولت گذشته که اینهمه تخلف صورت گرفت همینقدر تذکر میدادنند ؟!

تدبیر شرق : شما در دو دولت متوالی حضور داشتید میخواهم کوتاه عمده تفاوت های این دو دولت را بیان کنید ؟
عقلانیت در این دولت بیشتر است ، اصلا قابل مقایسه نیست ، قانون گرایی ، پاکدستی ، مردمی بودن ، اینها خصوصیاتی است که در این دولت برجسته است و فضای کشور هم واقعا امنیتی نیست.

تدبیر شرق : اخیرا عنوان شده زمزمه ای برای تغییر و جابه جایی شما وجود دارد  آیا این مسئله صحت دارد؟ برخی نرمش و معتدل بودن شمارو به این قضیه نسبت میدهند تحلیل شما چیست ؟
کسانی که این نرمش و اعتدال را در من به این قضیه نسبت میدهند باید ببینند در گذشته در طول این بیست و دوسال سابقه ی کار من آیا غیر از ” خیرالامور اوسطها ” ، غیر از اینکه دچار افراط و تفریط نشدم شیوه ی دیگری داشتم . پیشینه ی هرکسی پیشانی اوست.

تدبیر شرق : خیلی ها شما رو منتسب به جریان دولت دکتراحمدی نژاد میدانند نظرتان چیست؟
بنده افراط را نمی پسندم .به این جهت در دوره ای حس کردم برای کسانی که چنین شیوه ای دارند نمیتوانم مفید واقع شوم بنابراین در زمان معاونت فرمانداری انزلی که مقارن با دولت دهم بود نزد فرماندار وقت رفتم و عنوان کردم که قادر به کار کردن به این شیوه نیستم و استعفای این جانب در آن زمان صحت دارد هر چند که فرماندار استعفا بنده را نپذیرفتند
این که زمزمه ی جابه جایی وجود دارد طبیعی است هرکس روزی می آید و بالاخره روزی هم باید برود. ما نه ازین دولت طلبکاریم ونه از نظام ، ما ظرفیتی داریم برای کار کردن و تشخیص اینکه کجا کار کنیم با دولت است .البته بنده این زمزمه ی جابه جایی را از مرجع معتبری دریافت نکردم، آخرین خبری که از یک مرجع رسمی شنیدم تثبیت ۴ ساله بنده توسط آقای استاندار در جلسه ی شورای اداری شهرستان حدود یک سال پیش بوده است.

تدبیر شرق : آقای جعفری شما عضو ستاد جوانان آقای احمدی نژاد بودید ؟
تا به امروز کسی از من سراغ ندارد که حتی به خانواده خودم توصیه کرده باشم به ایشان رای بدهند با این وصف چطور این مسئله میتواند درست باشد من کاملا تکذیب میکنم

 تدبیر شرق : اسامی را خدمت شما عنوان میکنم لطفا نظر خود را کوتاه راجع به انها بگویید؟ 

مقام معظم رهبری :  مظهر مهربانی و عطوفت
دکتر روحانی : عقلانیت و اعتدال
رییس دولت اصلاحات : گفتگوی تمدن ها
هاشمی رفسنجانی: معیار سازندگی و استوانه کشور
دکتر ظریف :  مظلوم
احمدی نژاد : عدم کارشناسی
مجلس نهم :  ایکاش مهربانتر بود!
جریان اصلاح طلبی : سوپاپ اطمینان نظام
جریان اصول گرایی: سوپاپ اطمینان نظام
دکتر نجفی (استاندارگیلان):  فرد توسعه گرا
احمدی پور (معاونت سیاسی ): باهوش و با تجربه
رهبری املشی نماینده شهرستان املش:  متدین ، مخلص و با تجربه

تدبیر شرق : جمع بندی پایانی شما چیست ؟ 
بنده از عمق وجود این را خدمت شما میگویم آرزوی توفیق و سربلندی برای این دولت میکنم ، و آرزو میکنم کسانی که به چشم بدخواهی و تنگ نظری به این دولت  نگاه میکنند به خودشان بیایند ونه در حرف که در عمل ولایی باشند و همچنین امیدواریم انتخاباتی که در پیش رو هست انتخاباتی رقابتی و آزاد و شفاف باشد و شاهد حضور کسانی در مجلس باشیم که عقلانیت بر احساساتشان غلبه داشته باشد.

منبع: سایت تدبیر شرق

 

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=21399

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.