21:59

1403/03/23

برگزاری آموزش تفکیک زباله از مبدا با روستاییان چایجان چابکسر / تصاویر

اختصاصی/ عصر دیروز  با دهیار و اعضای شورای روستای چایجان و برخی از مسئولین شهری در راستای آموزش تخصصی تفکیک زباله از مبدا توسط شورای محیط زیست چابکسر و با کمک کانون محیط زیستی قدمهای سپبد در مسجد جامع چایجان چابکسر برگزار گردید.

 

به گزارش خبرنگار صبح رانکوه، دکتر مهدیه مومن پور استاد دانشگاه گفت:سرانه تولید زباله برای هر ایرانی۶۰۰ تا ۶۵۰ گرم است که این مقدار بسیار بیشتر از استانداردهای جهانی است به‌طورکلی در کشور ایران تنها ۸درصد از زباله‌های شهری بازیافت، کمپوست و مجدداً استفاده می‌شوند و ۹۲% آن دفن می‌شود.

 

مومن پور افزود:از این مقدار دفع، فقط ۲۵ درصد بهداشتی و اصولی است و بقیه آن‌ها غیربهداشتی دفن می‌شوند. با احتساب جمعیت حدود ۷۸ میلیونی ایران می‌توان حساب کرد روزانه حدود ۵۰ هزار تن زباله در کشور انباشته، جمع‌آوری و ساماندهی می‌شود که مهم‌ترین و بهترین راه ساماندهی زباله، مشارکت خود شهروندان در کنترل تولید و تفکیک زباله است تا بخشی از هزینه‌هایی که شهروندان پرداخت می‌کنند صرفه‌جویی شود.

 

دکتری محیط زیست خاطر نشان کرد:دفع و بازیافت زباله، یکی از معضلات جهان امروز، خصوصاً کشورهای جهان سوم و در حال توسعه است، بسیاری از زباله‌های تولیدشده مانند پس‌مانده‌های غذا، قابل بازگشت به چرخه طبیعت هستند، اما برخی از آن‌ها مانند شیشه و پلاستیک تجزیه نمی‌شوند و بعضی دیگر هم مدت زیادی طول می‌کشد تا به چرخه طبیعت بازگردند.

 

وی تصریح کرد:یکی از مسائلی که بسیاری از کشورهای جهان در ردیف برنامه‌های زباله خود قرار داده‌اند، تفکیک زباله از مبدأ است که این کار علاوه بر رعایت اصول بهداشتی، منجر به‌سلامت کالاهای تولید‌شده از مواد بازیافتی هم می‌شود و از سوی دیگر، با انجام این کار بخش زیادی از هزینه‌های جمع‌آوری و ساماندهی زباله حذف می‌شود.
روستای چایجان چابکسر نیز در این راستا تلاش می کند که کاهش تولید زباله و تفکیک آن از مبدا توسط روستاییان نهادینه و به فرهنگ تبدیل شود.

 

425418056_75407

425609280_19418

425718200_19681

425718284_19487

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *