21:08

1402/12/11

128 هکتار از مساحت شهر املش، بافت فرسوده و تاریخی است.

بابک ریحانی شهردار املش گفت: از مجموع 450 هکتار از مساحت شهر املش 128 هکتار آن را بافت فرسوده تشکیل می دهد که فاقد سند مالکیت بوده و این امر مانع از دریافت تسهیلات بانکی می شود.

 

 

 

شهردار املش در گفتگو با خبرنگار صبح رانکوه اظهار داشت: نیمی از املاک شهر املش تحت پوشش بنیاد علوی است و صاحبان این املاک هم به همین دلیل به لحاظ قانونی حق دریافت سند مالکیت را نداشته و ندارند.
وی افزود: از مجموع 128 هکتار بافت فرسوده ی مساحت شهر املش، 27 هکتار آن بافت تاریخی است که عملاً رغبت و انگیزه ای برای مرمت و بهسازی آن توسط مالکان بناهای تاریخی مشاهده نمی شود.
شهردار املش تصریح کرد: بنیادی بودن پنجاه درصد از مساحت شهر املش، عدم ارائه تسهیلات بانکی مناسب به صاحبان بناهای تاریخی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و عدم برخورداری از سند مالکیت بافت های فرسوده شهری، ساخت و ساز و مرمت و بهسازی و توسعه شهری را با چالش مواجه کرده است.
ریحانی بیان داشت: برای رفع پاره ای از این مشکلات ستادی با عنوان ستاد بازآفرینی احیاء محله های هدف سال گذشته در قالب چهار کمیته در شهرستان املش تشکیل شده و احکام مربوطه از سوی فرماندار صادر شده ولی جلسات این ستاد تاکنون فقط یک بار تشکیل شده است.
وی گفت: : در صورت تشکیل جلسات منظم و هدفمند ستاد بازآفرینی احیاء محله های هدف شهرستان املش و فعال شدن کمیته های چهارگانه ی آن، زمینه جذب تسهیلات بسیار مناسبی در زمینه بافت فرسوده و تاریخی املش مهیا می شود.
شهردار املش خاطر نشان کرد: ستاد بازآفرینی محله های هدف در قالب چهار کمیته اقتصادی و مشارکت های مردمی، حقوقی و پیشگیری از گسترش بافت های نابسامان شهری، ساماندهی کالبدی وزیرساختی، توانمندسازی اجتماعی وفرهنگی صرفاً برای ساماندهی بافت های فرسوده شهری و در شهرستان املش سال گذشته تأسیس شده است.

شهرداری املش از قدیمی ترین شهرداری های استان گیلان است که در سال 1335 هجری شمسی تأسیس شده است.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *