03:16

1403/03/09

گاو کوهاندار املش ساخته مي شود

شهردار رانکوه از ساخت مجسمه باستانی تاریخی گاو کوهاندار املش در شهر رانکوه  خبرداد.

 

رشیدی نژاد در گفتگو با خبرنگارصبح رانکوه  اظهار داشت: اين مجسمه توسط هنرمند جناب آقاي مهرزاد در ابعاد 3*2 متر ساخته خواهد شد. شايان ذكر است پيش از اين مجسمه زن روستايي و دانش آموز توسط اسن هنرمند با درخواست شهردار خوش سليقه رانكوه براي اين شهر ساخته و نصب شده است.

ریتون:

ریتون( ریتون نوعی جام به شکل بدن یا سر حیوان است که در دوران باستان استفاده می شد) سفالی به شکل گاو کوهان دار با قدمت : حدود ۲۸۵۰ سال پیش محل کشف: مارلیک گیلان محل نگهداری: موزه لوور فرانسه

محل نگهداری: موزه لوور فرانسه

 

60000

گاو کوهاندار املش

اين مجسمه توسط  آقاي مهرزاد از هنرمندان شرق گیلان در ابعاد 3*2 متر ساخته خواهد شد. شايان ذكر است پيش از اين مجسمه زن روستايي در ابتدای پارک زیبای کیارود و دانش آموز در بوستان کتاب توسط این هنرمند با درخواست شهردارجوان و  خوش سليقه رانكوه براي اين شهر ساخته و نصب شده است.

تاريخچه

در مناطق کوهستانی و کوه پایه ای شرق گیلان تاکنون آثار و اشیای ارزشمندی پیدا شده که از آن ها به عنوان هنر و تمدن املش یاد می شود. طبق گفته دکتر گیرشمن باستان شناسی برجسته معاصر، این اشیا که به طور اتفاقی دهقانان آنها را یافته اند، به همراه مردگان در قبر ها دفن می شد. و این قبور متعلق به دوران پیش از تاریخ است(بیش از 5000 سال پیش). از نظر وی یک کوزه گری که در دوران تمدن املش در این سرزمین زندگی می کرد علاوه بر کوزه گری در عین حال پیکر ساز نیز هست و روح ابتکار و اختراعی از خود نشان داده که موجب حیرت می شود و این را می توان در آثاری همچون گاو کوهان دار دید و این نشان از تمدن درخشان املش در آن روزگار دارد. به حدی که دکتر گیرشمن تمدن پیش از تاریخ کل ایران را تمدن املش می نامد.بر اساس نوشته وی دو چشم برنزی کتیبه دار در این منطقه پیدا شده که روی یکی نوشته شده شاه منوآ(بین  810تا 781 پیش از میلاد) و بر روی دیگری نام شاه آرگیشتی( بین 781 تا 760 پیش از میلاد) . اینان دوتن از فرمانروایان اورارتویی هستند. در کل با نظر باستانشناسانی همچون ویلیام کالیکان، اشیایی که در گیلان به خصوص در املش و مارلیک یافت شده اند، شباهت زیادی به اشایی که در لرستان پیدا شده اند دارند.

 

70000

ولی بسیار هنرمندانه تر بر روی آن ها کار شده است.همچنین دکتر گیرشمن می گوید که در آثار املش هنر مردمان بین النهرین تاثیر زیادی نگذاشته است، که یکی از دلایل آن می تواند وجود کوه های مرتفع و صعب العبور بین این سرزمین و آن تمدن ها باشد. وی اضافه می کند که هنر مردمان قفقاز در عصر آهن تاثیر بیشتری بر هنر املشی های آن دوره دارد و همچنین می گوید که شاید هنرمندان املش از تیره مردمانی باشند که پیش از ورود به ایران از قفقاز عبور کرده بودند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *