برداشت فراوان و بی رویه شن و ماسه و تشدید سیلاب در منطقه رحیم آباد رودسر، پل بزرگ رحیم آباد را در معرض خطر قرار داده است…   صبح رانکوه / مرضیه عسکری : برداشت فراوان و بی رویه شن و ماسه و تشدید سیلاب در منطقه رحیم آباد رودسر، پل بزرگ رحیم آباد را […]

برداشت فراوان و بی رویه شن و ماسه و تشدید سیلاب در منطقه رحیم آباد رودسر، پل بزرگ رحیم آباد را در معرض خطر قرار داده است…

 

صبح رانکوه / مرضیه عسکری :

برداشت فراوان و بی رویه شن و ماسه و تشدید سیلاب در منطقه رحیم آباد رودسر، پل بزرگ رحیم آباد را در معرض خطر قرار داده است.
به گفته اهالی این منطقه، یک سال است که از افتتاح پل بزرگ رحیم آباد با حضور استاندار و مدیران کل استان می‌گذرد و از آن زمان تاکنون این پل فراز و فرودهای بسیاری را سپری کرده است.
برداشت‌های غیرمجاز در این منطقه باعث سستی زمین و بارش باران در زمستان گذشته باعث سستی پایه‌هایی شده است که به گفته مهندسان، ۱۲‌متر آن نیز زیر زمین کار شده است. با این حال ممکن بود بارش باران‌های اخیر در زمستان و شدت فشار آب رودخانه شکستگی یکی از پایه‌های پل را به همراه داشته باشد، اما خوشبختانه بارندگی و شدت باران در حدی نبود که به پایه‌های پل در حد شکستگی آسیب برساند.

مرمت چندباره پل
«تقی محسنی» یکی از ساکنین رحیم آباد می‌گوید: مجددا افرادی برای سیمان کاری و مقاوم سازی دور پایه سست شده پل آمده بودند که این مسئله نشان از آسیب‌رسیدن به پایه پل است.
وی می‌افزاید: به تازگی گوشواره‌هایی را برای مقاوم‌سازی این پل نیز ساخته‌اند. با این وجود و با صرف هزینه گزاف، یکی از آن گوشواره‌ها تخریب شده و بر زمین افتاده است، موضوعی که نشان می‌دهد اطمینانی برای مقاومت این پل بزرگ وجود ندارد و ممکن است حادثه تلخ سیل ۹۱ باز هم تکرار شود.
«نازنین حسینی پور» دانشجوی سال آخر معماری و یکی دیگر از ساکنان همجوار پل رحیم آباد هم می‌گوید: شرکت‌هایی که در این منطقه برای برداشت شن و ماسه از رودخانه سکنی گزیده اند، بسیارند و البته به اندازه ای که مجوز صادر شده، برداشت نمی‌کنند، بلکه برداشت‌ها بسیار بیشتر است.
وی می‌گوید: آیا ناظری برای برداشت شن و ماسه وجود دارد؟ اگر وجود دارد پس این همه برداشت لایه به لایه و سستی زمین نشان از چه نوع نظارتی است؟!
وی اشاره می‌کند: آنقدر برداشت‌های بی رویه انجام شده که دیگر ماسه ای باقی نمانده است و براساس علم زمین شناسی، لایه‌های مختلف زمین نیز با این برداشت‌ها از بین رفته و به لایه‌های زیرین رسیده است.

پاسخگویی برای معضل بزرگ
با توجه به گزارش‌های رسیده، مشخص نیست آب منطقه ای گیلان بر چه اساسی مجوز برداشت شن و ماسه صادر می‌کند؟! در صورتی که کارخانه‌های برداشت شن در سال ۹۱ خسارت سنگینی به مردم این منطقه وارد کرده و باغ‌های بسیار زیادی را به علت برداشت‌های بی‌رویه از بین برده اند اما باز هم مجوز برداشت به همان کارخانه‌های تخریب کننده داده شد. لازم است که مسئولان شهرستان پاسخگو باشند.
براساس این گزارش، در زمستان گذشته حجم آب رودخانه آنقدر بالا بوده که پرندگان روی سیم‌های برق با شدت فشار آب، جان خود را از دست داده اند. این مسئله به خودی خود بر اهمیت موضوع می‌افزاید، یعنی خطر سیلاب هر لحظه از بیخ گوش اهالی و این پل می‌گذرد؛ پلی که پایه‌های آن در معرض تهدید است.
در این مورد بخشدار مرکزی رحیم آباد می‌گوید: در ماه‌های گذشته برداشت‌های بی رویه صورت می‌گرفت که با پیگیری‌هایی که در این زمینه داشتیم مانع از آن شدیم و سعی کردیم تا با دیوارکشی و گابیون‌بندی در کناره‌های رودخانه از ورود سیلاب به باغ‌ها و اطراف جلوگیری کنیم.
«منصور سعادت نژاد» می‌افزاید: سیلاب‌های اخیر باعث تخریب زمین ورزش جنب رودخانه شده است. در تلاش هستیم با دیواره سازی در آن قسمت و بازسازی زمین ورزش از تخریب مجدد آن جلوگیری کنیم.
وی ادامه می‌دهد: برداشت از بستر رودخانه در ماه‌های گذشته ممکن بود بدون هماهنگی و به‌صورت غیر‌قانونی صورت پذیرد که با مدیریت و برنامه‌ریزی پیگیری شد تا از این موارد جلوگیری شود. «امیرجانبازی رودسری» فرماندار شهرستان رودسر هم با انکار این موضوع عنوان کرد پاسخگویی به موارد ایجاد شده مربوط به مدیران اجرایی در اداره راه است و باید از طریق آنان پیگیری شود.
وی افزود: اگر تخلف یاد شده ادامه دارد، لازم است از طریق مسئولان محلی جلوی آن گرفته شود.

 

خبرنگار: مرضیه عسکری