این بنا که در ظلع غربی پارک میرزا کوچک و در زمینی به مساحت ۴۰۰۰ متر مربع در دو طبقه با زیر بنای ۷۵۰ متر مربع و با استفاده ار مصالح سنتی {آجر ، چوب و ملات آهک} ساخته شده ، قرار دارد . پایگاه خبری تحلیلی صبح رانکوه : پوشش بنا به صورت سه […]

این بنا که در ظلع غربی پارک میرزا کوچک و در زمینی به مساحت ۴۰۰۰ متر مربع در دو طبقه با زیر بنای ۷۵۰ متر مربع و با استفاده ار مصالح سنتی {آجر ، چوب و ملات آهک} ساخته شده ، قرار دارد .
پایگاه خبری تحلیلی صبح رانکوه : پوشش بنا به صورت سه پشته و سفال پوش با کف های چوبی است و در پشت خانه ، مطبخ ، اصطبل و حمام خزینه داری وجود دارد . حیاط آن به صورت باغچه بندی بسیار زیبا و به شکل مستطیل است که در وسط آن حوض با کاشی های فیروزه ای قرار دارد . سر در ورودی بنا بسیار زیبا و پر کار است از داخل بر بالای آن دو شیر گچبری شده و بر بدنه ی آن قاب هایی از سنگ ریزه ساخته اند . در پایین نمای بیرونی ساختمان تعداد ۱۱ قاب کاشی کاری دیده می شود . در ارتفاع کف طبقه ی اول و بر روی دیوار های این طبقه گل هایی به وسیله برش آهکی پدید آورده اند گچبری ها در داخل ساختمان و در لبه ی سقف و بر پیش بخاری و طاقچه ها کاملا نمایان است . ساخت این بنا ۱۳۲۴ ه.ق بوده که توسط استاد رضا معمار اصفهانی با الگوبرداری از دارالحکومه رشت احداث شده است.