• امروز : یکشنبه - ۲۲ تیر - ۱۳۹۹
  • برابر با : 22 - ذو القعدة - 1441
  • برابر با : Sunday - 12 July - 2020
0

گزینه های احتمالی تصدی کرسی استانداری گیلان/ تلاش نمایندگان مجلس جهت معرفی گزینه مد نظرشان /استاندار بعدی بومی یا غیر بومی خواهد بود ؟

  • کد خبر : 80222
  • ۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷
گزینه های احتمالی تصدی کرسی استانداری گیلان/ تلاش نمایندگان مجلس جهت معرفی گزینه مد نظرشان /استاندار بعدی بومی یا غیر بومی خواهد بود ؟

اصلاحات و اعتدال در گیلان دو جریانی هستند که لابی خود را برای معرفی گزینه جدید استانداری گیلان آغاز کرده اند و نماینده های استان گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز هر کدام به دنبال گزینه های خود هستند.       به گزارش رانکوه نیوز به نقل از وارنا ؛ گمانه زنی ها در […]

اصلاحات و اعتدال در گیلان دو جریانی هستند که لابی خود را برای معرفی گزینه جدید استانداری گیلان آغاز کرده اند و نماینده های استان گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز هر کدام به دنبال گزینه های خود هستند.

 

 

 

به گزارش رانکوه نیوز به نقل از وارنا ؛ گمانه زنی ها در مورد استاندار جدید گیلان چند روزی است به رسانه ها نیز کشیده شده است.

 

پس از رفتن مصطفی سالاری استاندارسابق گیلان به سازمان عریض و طویل تامین اجتماعی کشور، بازار گمانه زنی ها در خصوص جانشین وی در محافل سیاسی و رسانه ای استان این روزها همچون هوای رشت بسیار داغ شده است .

 

باتوجه به اینکه دولت دوازدهم در نیمه راه خود قرار دارد بحث انتصاب گزینه ای که با شرایط پیچیده گیلان آشنایی داشته باشد ، یکی از سرفصلهای مشترک درخواست احزاب ،جناح های سیاسی و مردم از دولت است .

 

هم اکنون علاوه بر ارسلان زارع سرپرست فعلی استانداری گیلان که به دلیل تصدی مسئولیت معاونت سیاسی ،امنیتی واجتماعی با استان گیلان آشنا است ، می توان در خصوص گزینه های مطرح  در گعده های سیاسی به اسامی کیوان محمدی باتجربه و کاربلد و سیروس شفقی از جنس وزارت کشور ، محمد جعفرعلیزاده ،بابک دین پرست،اقبال عباسی،قاسم رمضان پور ، و محمد ولی روزبهان اشاره کرد.

 

مجمع نمایندگان گیلان نیز هنوز توافقی بر روی فرد یا افراد مشخصی نکرده است.

از طرفی با توجه به سیاست های وزارت کشور دولت روحانی احتمال انتصاب فردی غیربومی به عنوان استاندار وجود دارد و رسیدن به این خواسته را دور از ذهن می پندارند ، اما انتصاب هشت استاندار به عنوان گزینه بومی در استانهای آذربایجان شرقی، اصفهان ،خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس ، کردستان،کرمان و مازندران روزنه های امید را برای انتصاب استاندار بومی باز نگه می دارد

نام های غیر بومی دیگری نیز به عنوان گزینه استانداری گیلان از جمله ، اقبال عباسی استاندار فعلی چهار محال بختیاری و معاون یکی از وزارتخانه ها مطرح است که تاکنون جدی نشده است.

پیگیری های وارنا خبر ؛ حاکی از آن است که تلاش ها از داخل استانداری برای معرفی فردی به عنوان استاندار جدید نیز آغاز شده، یکی از نمایندگان گیلان در تلاش است تا با کمک برخی از نماینده های مجلس و ارتباطات ملی یکی از افراد خودش را برای تصدی کرسی مدیریت ارشد استان به وزارت کشور معرفی کند.

این نماینده مجلس در حالی به دنبال معرفی گزینه برای استانداری گیلان است که برخی از افرادی که به سفارش او حکم بخشدار منطقه ای را گرفته اند اخیرا به دلایل مختلف دستگیر شده اند.

پایگاه خبری وارنا در این گزارش افرادی را دارای شانس بالا و سوابق اجرایی مناسبی که داشتند را  بدون در نظر گرفتن متغیر لابی های سیاسی و بازی های شطرنج بزرگان کشور براساس میزان سوابق گزینه  ،اسامی زیر را برای تصدی استانداری گیلان معرفی می نماید :

نگاهی به سوابق اجرایی گزینه‌های احتمالی:

 ۱- سیروس شفقی :

سیروس شفقی یکی از گزینه های بومی توانمند که توانای و شایستگی مدیریت استان گیلان را دارد و همینطور نمایندگان گیلان هم بر روی نام وی به اجتماع اولیه رسیده اند

شفقی اهل شهرستان تالش می باشد ، پیش از این فرماندار شهرستان رشت بود و سابقه فرمانداری بندر مرزی آستارا و شهرداری تالش بزرگ را نیز در سابقه مدیریتی دارد.

رئیس گروه امور شهری استانداری گیلان، کارشناس ارشد امور شهری معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان، مسئول امور دبیرخانه کمیته حمل ونقل و سوخت، کارگروه توسعه جایگاه‌های گاز طبیعی استان گیلان و کمیته منابع هدفمندی یارانه‌ها از سوابق شفقی است. وی دارای تحصیلات کارشناسی ارشد جغرافیا  و برنامه‌ریزی توریسم است.

نماینده وزارت کشور در کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ شهرداری‌های آستارا و لوندویل، شورای سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندر انزلی، عضو شورای سازمان پایانه‌های مسافربری شهرداری رشت، کارشناس ارشد امور مالی دفتر امور شهری و شوراهای استانداری گیلان، مدرس دانشگاه پیام‌نور و مراکز آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی رشت نیز از دیگر سوابق فرماندار جدید کرج است.

عضو شورای مرکزی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، عضو هیئت مدیره سازمان همیاری شهرداری‌های استان گیلان، عضو مجمع عمومی شرکت آب وفاضلاب استان گیلان، شهردار نمونه گیلان در سال  ۸۱ و عضو منتخب و نایب رئیس دوره اول شورای اسلامی شهر تالش از دیگر سوابق شفقی است.

شفقی همچنین از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در استان گیلان است. سیروس شفقی با رفتن نجفی از گیلان به کرج با وی به استان کرج رفت ، و با حکم نجفی بعنوان فرماندار ویژه کرج منصوب گردید که سال گذشته با بازنشستگی نجفی و وی از فرمانداری کرج رفت و همچنین در مقطعی نام وی بعنوان گزینه نهایی شورای شهر کرج بعنوان شهردار کرج مطرح گردیده بود .

۲- کیوان محمدی :

محمدی از چهره های توانمند بومی که زحمات زیادی در جهن شکوفایی استان کشیده است  و در صورت انتصابش بعنوان استاندار  در اینده نزدیک  شاهد روزهای خوب گیلان خواهیم بود  , وی که بعد از احیای  سازمان برنامه از سال ۹۴ تاکنون به عنوان  رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان فعالیت می کند.

رئیس شعبه گیلان حزب اعتدال و توسعه استان و از نزدیکان دکتر نوبخت به حساب می آید.

مدیرکلی امور اجتماعی و انتخابات استانداری گیلان و مدیرکلی سیاسی و انتظامی استانداری هرمزگان از دیگر سوابق محمدی است.

محمدی یکی از فعالین سیاسی مطرح استان می باشد ، و به دلیل حمایت هایش از دولت گاهن در مقابل برخی نمایندگان اصول گرا استان قرار گرفت ، و همواره اعتبار خود را برای دولت هزینه نموده است ، وی از مدیران بومی توانمند و شایسته استان می باشد که توانایی بالای مدیریتی اش بر همگان آشکار می باشد ، قبل از انتصاب دکتر سالاری بعنوان استاندار گیلان ، کیوان محمدی یکی از کاندیداهای استانداری بود و مردم گیلان در کمپین های مختلف در فضای مجازی خواستار انتصاب وی بعنوان استاندار گیلان بودند ، که این اتفاق علارقم میل باطنی مردم رخ نداد و سالاری بعنوان استاندار برگزیده شد  با توجه به ارتباط نزدیک بین او و دکتر نوبخت و چهره های سیاسی اصلاح طلب و اعتدال استان وی شانس بالای بسیاری دارد تا اینبار بعنوان استاندار گیلان انتخاب شود  . محمدی در بین علما و روحانیون استان جایگاه ویژه ای دارد و او را میتوان گزینه ای جدی بدانیم .

۳- محمدجعفر علیزاده :

محمدجعفر علیزاده در حال حاضر معاون وزیر راه و شهرسازی و همچنین مدیرعامل سازمان مجری ساختمانها و تأسیسات دولتی و عمومی است. وی که خدمات ارزنده ای در هشت سال دفاع مقدس به یادگار گذاشته است در کارنامه خود مدیرکلی راه و ترابری خوزستان و معاونت عمرانی استانداری های بوشهر و اصفهان را نیز دارد. علیزاده همچنین پیش از روی کار آمدن قهرمانی، مدتی معاون عمرانی استانداری گیلان بوده است و عضویت در هیئت مدیره منطقه آزاد انزلی را نیز در سوابق خود دارد.

گفتنی است در سال ۹۲ و پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید از علیزاده به عنوان یکی از گزینه های اصلی برای تصدی پست استانداری گیلان نام برده می شد. وی اصالتا اهل جعفرآباد رشت است

۴- اقبال عباسی : 

اقبال عباسی متولد خلخال و در حال حاضر استاندار چهار محال بختیاری است .

وی از فعالان سیاسی اصلاح طلب و اعتدال گرا در استان اردبیل است که در دوره قبلی انتخابات هم رئیس ستاد انتخابات دکتر روحانی را عهده دار بود .

عباسی در دوران دولت اصلاحات فرماندار بیله سوار مغان و سپس فرماندار مشگین شهر بود .

وی از سمت معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل در انتخابات ریاست جمهوری استعفا داد و بعنوان رئیس ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در استان اردبیل فعالیت کرد

۵- قاسم رمضانپور نرگسی : 

عضوی از خانواده بزرگ و سیاسی گیلان که همواره در تصمیمات سیاسی استان نقش بسزایی داشته اند و باید اینبار حاج قاسم بعنوان استاندار بعدی گیلان معرفی خواهد شد یا خیر ؟

وی در حال حاضر به عنوان معاونت مجلس و توسعه منطقه ای سازمان مدیریت و برنامه ریزی فعالیت می کند ، و از چهره های بومی نزدیک به نوبخت می باشد ، نماینده دور چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی شهرستان صومعه سرا، معاون وزیر ارتباطات در دولت اصلاحات و ناظر تدوین دستورالعمل ارزیابی فناوری در پروژه‌های صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله سوابق دیگر این گیلانی است

۶- بابک دین پرست :

وی هم اکنون معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور است و ارتباط بسیار نزدیکی با وزیر کشور دارد.

بابک دین پرست که متولد شهرستان بندرانزلی است.

ریاست مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور و معاونت کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور را در کارنامه دارد. وی بواسطه موقعیت شغلی فعلی اش توانسته اقداماتی را در جهت رفع مشکلات و نیاز های استان  انجام بدهد .

۶- سید محمداحمدی :

سید محمد احمدی معاونت سابق هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع  استانداری گیلان بود , که چندی پیش به دلیل احتمال شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی از سمت معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استعفاء داد سوابقی چون حضور در راس فرمانداری های رشت، لاهیجان و رودبار را در کارنامه دارد .

وی همچنین در واکنش به انتخاب استاندار جدید در صفحه های توئیتر و اینستاگرامش نوشت :«گیلان؛ در سابقه کهن و غنی خود ،همواره شایسته بهترین ها بوده و این بار در موسمی تازه،عزمی جدی تر برای پیشرفت و آبادانی می طلبد .بدنبال شایسته ترین ها برای ارائه خالصانه ترین خدمت ها به مردم باشیم.»

احمدی شانس زیادی جهت تصدی گری سمت استانداری گیلان را نسبت سایر رقبا ندارد .

۷-محمد ولی روزبهان :

مرد آرام گیلانی که توانسته با درایت و توانایی بالای مدیریتی اش در هر سازمانی یا ارگانی  که مشغول خدمت رسانی به مردم بوده توانسته خدمات شایانی را از خود به یادگار بگذارد

رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان گلستان آخرین گیلانی است ، که میتوان از وی به عنوان گزینه استانداری گیلان نام برد.

وی نیز از نزدیکان دکتر نوبخت محسوب می شود و چهره ای غیر سیاسی دارد ، و او هم یکی از چهره های بومی هست که احتمال تصدی گری استانداری گیلان را دارد

ریاست سازمان چای کشور ، مشاور و مدیرکل حوزه استاندار گیلان، مدیرکل پژوهشکده چای کشور ، ریاست جهاد دانشگاهی گیلان و ریاست دانشکده علمی ـ کاربردی جهاد دانشگاهی رشت در کارنامه سوابق علمی و اجرایی  روزبهان دیده می شود

به قلم مهدی میزایی

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=80222

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.