18:36

1403/01/27

گزارش تصویری اختصاصی:/مراسم علم واچینی امام زاده ای که سقف ندارد

سرتربت-300x230

سرتربت ، یکی از مناطق ییلاقی در شهرستان املش است که مراسم علم واچینی (علم برچینی ) این منطقه زبانزد خاص و عام است .

به گزارش صبح رانکوه  این بنا در ارتفاعات شهرستان املش و در منطقه سرتربت قرار دارد و متعلق به دوره تیموری است.

سَرتُربت، محل دفن دو تن از سلاطین کیایی و دو تن از منسوبان ایشان می باشد. همه ساله در آخرین جمعه تیر ماه مراسمی باشکوه با حضور هزاران تن از مردم شرق گیلان که به نام مراسم علم واچینی (باز کردن علم امام حسین(ع) ) معروف بوده و سابقه برگزاریش به ۸۰ سال قبل بر می گردد.

این مراسم به پاس دلاور مردی ها و رشادت های آل کیا در مناطق گیل و دیلم که پرچمدار نهضت تشیع علوی بودند برگزار می گردد.

در این مراسم علمی که در روزهفتم محرم بسته شده با برگزاری مراسم مداحی و سینه زنی بازمی شود. پس از اقامه نماز جماعت در حرم سرتربت، مردم ازغذای نذری و یا از خوراکی که با خود آورده اند تناول می نمایند.

عده زیادی نیز با قربانی کردن گوسفند، سفره ناهار را در یک فضای صمیمی و نشاط انگیز در صحن سرتربت پهن نموده مشغول صرف غذا می شوند، در این روز با شکوه زیارت همراه با سیاحت بوده و جمعیت زائران و گردشگران که در مراسم علم واچینی شرکت نموده اند در بعضی از سال ها بالغ بر چهار هزار نفر می رسد و به همین مناسبت هر ساله بازارچه پر رونقی از سوی فروشندگان دوره گرد و کسبه ییلاقی در سرتربت دائر می نمایند.

لازم به ذکر است یکی از کرامات این بزرگواران، عدم قبول سقف برای این بقعه می باشد . به گفته اهالی این محل چون این دو امامزاده بی سر می باشند، به همین دلیل با گذاشتن سقف برای این بقعه در اثر باد شدید سقف از جا کنده می شود و هیچ بارانی نیز ضریح این بزرگواران را خیس نمی کند.

همچنین گفته می شود در این مکان سنگی وجود داشته که خاصیت ذره بینی داشته وبا برخورد اشعه خورشید حتی خاک را هم می سوزاند. ولی متاسفانه این سنگ به سرقت رفته است.

جهت سفر به این مکان مقدس و دیدنی می توانید از دو مسیر جاده ای اشکورات رحیم آباد و یا از لات لیل استفاده نمائید./لاهیجان

عکس و متن : سید سجاد عباسی

.

سرتربت

سرتربت-املش (1)

سرتربت-املش (2)

سرتربت-املش (3)

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *