21:19

1402/12/11

کشف شواهد جدید در پژوهش های باستان شناختی گورستان باستانی املش

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: شواهدی از تدفین های خمره ای دوره اشکانی در سومین فصل از پژوهش های باستان شناختی گورستان لیارسنگ بن شیرچاک شهرستان املش کشف شد.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبح رانکوه، ولی جهانی در تشریح این خبر اظهار داشت: محوطه باستانی لیارسنگ بن در نزدیکی روستای شیرچاک از توابع بخش رانکوه شهرستان املش قرار دارد که در سال 1392 شناسایی و در سال 1393 با هدف تعیین عرصه و حریم، مورد گمانه زنی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در فصل دوم این پژوهش ها طی سال 1395، کاوش در 8 ترانشه با هدف نجات بخشی این گورستان باستانی به انجام رسید، اذعان داشت: ماحصل این کاوش ها شناسایی 24 گور از انواع دخمه ها و چاله های متعلق به ادوار اشکانی و ساسانی بود.

جهانی به سومین فصل از پژوهش های میدانی گورستان باستانی لیارسنگ بن شیرچاک در شهریور 1396 اشاره کرد و افزود: با کاوش در سه ترانشه در ابعاد مختلف آثار ارزشمندی مرتبط با اواسط دوره اشکانی تا اوایل دوران ساسانی یافت شد که در این میان یکی از انواع جالب سنت تدفین دوره اشکانی که پیش از این در گیلان از محوطه های کلورز و قلعه کوتی دیلمان گزارش شده، در محوطه مذکور مورد شناسایی قرار گرفت.

سرپرست کاوش های باستان شناسی در این گورستان باستانی، با اشاره به اینکه تاکنون و در مجموع سه فصل کاوش باستان شناختی48 گور مورد شناسایی قرار گرفته است؛ بیان داشت: در سومین فصل از کاوش های باستان شناسی در یکی از کارگاه ها بقایای یک تدفین خمره ای متعلق به فرد خردسال مورد شناسایی قرار گرفته که به دلیل ظرافت اندام ها و سن کم متوفی، آسیب زیادی به اسکلت وارد شده؛ اما گونه شناسی اشیاء دفن شده در داخل چاله گور قدمت آن را همزمان با دوره اشکانی نشان می دهد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان خاطرنشان کرد: در دومین فصل از کاوش های باستان شناختی این محوطه نیز 5 خمره دیگر به همراه اشیائی که در مجاورتشان دفن شده بود به دست آمد که هیچ گونه شواهدی از بقایای اسکلت انسانی در داخل آنها مشاهده نشده بود.

جهانی در پایان با اشاره به اینکه پیش از این نزدیک ترین حوزه جغرافیایی به گیلان که تدفین های نوع خمره ای از آن گزارش شده، گِرمی دشت مغان بوده خاطرنشان کرد: به همین جهت داده های مکشوفه از کاوش در گورستان باستانی لیارسنگ بن به لحاظ پژوهش های باستان شناختی کرانه های شمالی حوزه فرهنگی البرز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *