• امروز : دوشنبه - ۱۱ اسفند - ۱۳۹۹
  • برابر با : 18 - رجب - 1442
  • برابر با : Monday - 1 March - 2021
3

کاش کالبدی برای روح تختی در ورزش می‌ساختیم/ روزی که تختی را خودکشی کردند!!

  • کد خبر : 14690
  • ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۱
کاش کالبدی برای روح تختی در ورزش می‌ساختیم/ روزی که تختی را خودکشی کردند!!

مراسم چهل و هفتمین سالگرد از دست دادن جهان پهلوان تختی فردا ۱۷ دی در ابن بابویه شهر ری برگزار می‌شود.       به گزارش “صبح رانکوه” اتفاقی که در ۱۷ دی ماه سال ۱۳۴۶ در هتل آتلانتیک افتاد هنوز هم برای بسیاری از مردم ایران و جهان ناگوار و پر از اندوه است.ورزش […]

مراسم چهل و هفتمین سالگرد از دست دادن جهان پهلوان تختی فردا ۱۷ دی در ابن بابویه شهر ری برگزار می‌شود.

 

 

 

به گزارش “صبح رانکوه” اتفاقی که در ۱۷ دی ماه سال ۱۳۴۶ در هتل آتلانتیک افتاد هنوز هم برای بسیاری از مردم ایران و جهان ناگوار و پر از اندوه است.ورزش ایران و جهان در این روز مردمی را از دست داد که نه تنها به خاطر ثبت رکوردهای ورزشی و مدال‌های پرافتخار المپیک جهانی و آسیایی بلکه قهرمان ملت بود.

پهلوانی که هرگز حاضر نشد به خاطر گرفتن بازوبند پهلوانی کشتی ایران باید آن را از شاه می‌گرفت در برابر سران لشکری و کشوری و برخلاف خواسته آنان روبه‌روی وی خم شود، از ویژگی‌های فردی و شخصیتی وی باید به ادب، حجب، حیا، پای‌بندی به آیین جوانمردی و سنت‌های پهلوانی، دستگیری از فرودستان و نیازمندان، نیکخواهی، حق‌شناسی، احترام به بزرگان و پیشکسوتان و ارزش‌های مذهبی اشاره کرد که هنوز هم پس از گذشت ۴۷ سال از درگذشت وی بازهم ابن بابویه شهری در روز سالگرد این پهلوان میزبان خیلی عظیمی از جمعیت است.

*ریشه نام فامیل تختی

پهلوان غلامرضا تختی ۵ شهریور ۱۳۰۹ در خانی‌آباد تهران متولد شد، پدربزرگ وی فروشنده خواربار و بنشن بود و در دکانش بر روی تخت بلندی می‌نشست به همین سبب در میان خانی‌آباد به حاج قلی تختی شهرت یافت همین نام بعدها به نام خانوادگی آنها تبدیل شد. جهان پهلوان تختی به دلیل مشکلات خانوادگی فقط ۹ سال درس خواند و از سال ۱۳۲۹ به خاطر علاقه‌ای که به کشتی داشت به باشگاه پولاد رفت.

*وقتی به خاطر علاقه به مادر از شغل خود گذشت

غلامرضا تختی علاقه زیادی به مادر خود داشت و احترام ویژه‌ای برای وی قائل بود نمونه آن را می‌توان در استعفای وی از شرکت نفت متوجه شد. ماجرا از این قرارداد که تختی در سال ۱۳۲۸ به استخدام شرکت نفت مسجد سلیمان در می‌آید اما مادرش از وی می خواهد که به دیدار او برود. پهلوان ایران برای اطاعت از خواسته مادر تقاضای مرخصی می‌کند اما مسئولان شرکت این تقاضا را رد می‌کنند و تختی هم با نوشتن متنی استعفای خود راتقدیم می‌کند، در این متن آمده بود: بسیار متاسفم از اینکه تمام ریاست کارگزینی اداره شرکت نفت با مرخصی یک ماهه اینجانب موافقت نفرموده‌اند از آنجا که برای مادر ارزش فراوان تامل هستم و از من خواسته به دیدارش بروم استعفای خود را تقدیم می‌کنم.

*تختی و گرایش‌های سیاسی

جهان پهلوان تختی از سال ۱۳۳۰ وارد فعالیت‌های سیاسی شد و در حزب‌های مختلفی همچون زحمتکشان ملت ایران و نیروی سوم پیوست. وی پس از تاسیس حزب سوسیالیست به عنوان قائم مقام دبیر کل این حزب منصوب شد، ضمن اینکه به همراه حسن خرمشاهی مسئول حزب سازمان ورزش بود. پس از کودتای ۲۸ مرداد  در کمیته ورزشکاران نهضت مقاومت ملی علاوه بر حزب سوسیالیست فعالیت می‌کرد. از سال ۱۳۴۰ با جبهه ملی آشنا شد، انتخاب تختی به سمت عضویت در شورای مرکزی باعث شد تا از سوی ساواک به عنوان یک ناراضی شناخته شود از همین رو دستگاه ورزشی بنا به تصمیم سازمان امنیت و اطلاعات کشور ازتمرین‌ها تختی جلوگیری می‌کرد و می‌کوشید از حضور وی در جامع ورزشی بین‌المللی جلوگیری کند. جهان پهلوان، از مریدان آیت‌الله طالقانی بود و در ملی شدن صنعت نفت نیز فعالیت ویژ‌ه‌ای داشت.

*افتخارات و رکوردهای ورزشی جهان پهلوان تختی

غلامرضا تختی زندگی خود را وقف مردم کرده بود و سه بار پهلوان ایران شد وی هر بار کشتی گیران نامداری را مغلوب می‌کرد. وی در ۴ دروه المپیک حضور داشت و یک مدال طلا، دو نقره و یک عنوان چهارمی حاصل تلاش پهلوان ایران از این آوردگاه مهم است. تختی حضور در چهار دوره مسابقات قهرمانی جهان را تجربه کرده است که یک مدال طلا، ۲ نقره و یک مقام پنجمی در کارنامه وی از این رقابت‌ها ثبت شده است. تختی همچنین در بازی‌های آسیایی ۱۹۵۸ توکیو صاحب گردن آویز طلا شد.

*رکوردها

تختی ایران کشتی گیر ایرانی است که در سه وزن مختلف صاحب مدال جهانی و المپیک شد(جهان ۱۹۵۱ و المپیک ۱۹۵۲ در وزن ۷۹ کیلوگرم، المپیک ۱۹۵۶ و جهانی ۱۹۶۰ در ۸۷ کیلوگرم و مسابقات جهانی ۱۹۶۲ در وزن ۹۷ کیلوگرم)

وی نخستین ورزشکار ایرانی است که در سه دوره از مسابقات المپیک به مدال رسیده است.

اولین ورزشکار ایران که ۴ دوره حضور در المپیک را تجربه کرده است.

*زلزله بوئین زهرا و اوج نمایش پاکی جان و اندیشه تختی

۱۰ شهریور سال ۱۳۴۱ زلزله‌ای به بزرگی ۷٫۲ ریشتر بوئین زهرا و روستاهای اطراف آن را لرزاند و بیش از ۲۰ هزار کشته و ویرانی‌های بسیار بر جای گذاشت. جهان پهلوان تختی به دنبال ناتوانی دولت وقت برای امدادرسانی به زلزله زدگان خود بار دیگر به میدان آمد و با یک کامیون و بلندگو به محله‌های پر جمعیت تهران رفت و از آنها طلب کمک کرد، دیری نپایید که به خدمت وی مقدار زیادی کمک‌های مردمی جمع شد. تختی قهرمان مردم بود و در میان قلب‌های آنان جای داشت اما ۱۷دی سال ۱۳۴۶ اتفاقی در هتل آتلانتیک واقع در خیابان طالقانی افتاد جز مرگ تختی در سراسر تهران پخش شد و در ساعت ۱۵ هزاران نفر از مردم این استان پزشک قانونی را محاصره کردند این در حالی بود که روزنامه‌های وابسته به رژیم شاهنشاهی شهادت جهان پهلوان را خودکشی آن هم به خاطر مشکلات خانوادگی اعلام کردند، در میان تیترهای مختلف روزنامه‌ها تیتر یکی از نشریه‌های طنز آن زمان بسیار جالب و متناسب با اوضاع بود که نوشته بودند ، تختی را خودکشی کردند.

*خودکشی ۷ تن به خاطر مرگ تختی

به دنبال شنیدن خبر درگذشت غلامرضا تختی ۷تن در شهرهای مختلف ایران خودکشی کردند و فاجعه بارترین آنها کشته شدن یک قصاب در کرمانشاه بود که در متنی که آن را به شیشه مغازه خود چسباند نوشته بود: جهان بی جهان پهلوان ماندنی نیست.

*تظاهرات مردمی در سوگ تختی

روز شنبه ۲۳ دی ۱۳۴۶ مصادف با هفتمین روز شهادت تختی جمعیت انبوهی از مردم با فریاد دروغ شاخ دار سال، خودکشی قهرمان و در دست داشتن عکسی از تختی به خیابان‌ها ریختند این اتفاق در مراسم چهلم هم تکرار شد که تظاهر کنندگان در خیابان شوش مورد حمله پلیس و کماندوها قرار گرفتند.

*تختی هنوز زنده است

۱۷ دی هر سال ابن بابویه شهر ری نظاره گر مردمی است که با وجود گذشت ۴۶ سال به احترام جهان پهلوان خود بر سر فرارش حاضر می‌شوند، انسانی که تکرار نشدنی است، فردا مراسم چهل و هفتمین سالگرد وی از ساعت ۱۰تا۱۲ برگزار می‌شود و بار دیگر اثبات می‌شود که تختی هنوز زنده است اما کاش کالبدی برای روح تختی در ورزش می‌ساختیم تا روح جهان پهلوان در آن جسم فرود آید و مردم بار دیگر شاهد پهلوانی‌های قهرمانان خود باشند./باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=14690

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.