15:22

1402/07/11

چند راهکار حفظ طبیعت جیرگوابر به بهانه ۱۵ اسفند، روز درختکاری

99tt990-300x179

صبح رانکوه/ارزش درخت تنها به چوب و میوه آن نیست، بلکه در لطافت هوا، حفظ خاک و گردش آب در طبیعت هم تأثیر فراوان دارد. برای حفظ راه ها، کشتزارها و روستاهای کشور، در اطراف این مناطق و برروی تپه های شنی، درخت کاری می کنند تا شن ها تثبیت شده و از پیشروی آنها جلوگیری شود.

درخت، آنقدر پرفایده است که مردم، اغلب اوقات، آنها را در محل هایی که درخت خودرو وجود ندارد می کارند. کشاورزان در اطراف زمین های زراعتی و خانه های خود، درخت می کارند تا محصولاتشان را از گزند باد و طوفان حفظ کنند. عده ای نیز درخت را روی تپه ها و زمین های پرشیب هم می کارند، تا بدین وسیله از شسته شدن خاک و جاری شدن سیل، جلوگیری نمایند.

امروزه باید هر کدام از ما، سعی کنیم دست کم خودمان به آلودگی های محیط زیست را کاهش دهیم و در حد توان در نگاه داری محیط زیستی سالم، برای خود و هم نوعان خود، کوشا باشیم و همواره بکوشیم خود را برای مبارزه با آثار ناشی از آلودگی های محیط، خود را آماده سازیم. چنین تلاشی دشوار نیست و با کارهای کوچکی نظیر جلوگیری از دودزایی اتومبیل ها، نکشیدن سیگار، کاشتن درخت، جمع آوری زباله در ظرف های دربسته، نسوزاندن لاستیک و مانند آن در خانه و خیابان، نشکستن شاخه های درختان، پناه بردن به دامان طبیعت و نظایر اینها، ممکن می گردد.

چه خوب است که در حفاظت محیط زیست بکوشیم و چه خوبتر، که هم زمان با حفظ کردن وجود خویشتن و جامعه از آلودگی ها، اندیشه و فرهنگ و اخلاق خویش را نیز از آلودگی ها و تباهی ها به دورنگه داریم؛ چرا که مهم ترین موضوعی که به پاسداری از سلامت محیط زیست کمک می رساند برخورداری از فضیلت های انسانی است.

روستای جیرگوابر یکی از روستاهایی است که از سرسبزی و زیبایی جنگل آن استفاده و متاسفانه سوء استفاده هایی صورت می گیرد که در راستای حفظ و نگهداری درختان این نعمت خدادادی و انتقال به سلامت آن به نسل های آینده چند راهکارپیشنهاد می گردد که امید است مورد استفاده گیرد:

* جلب حافظان مردمی منابع طبیعی و محیط زیست در قالب تشکل ها

* توجه به ارزشهای منبعث از جلب مشارکتهای مردم

* ایجاد فرهنگ حفظ منابع طبیعی در بین مردم  و ترویج واشاعه آن

* ارتقاء سطح آگاهی مردم از طریق همکاری با این سازمانه

* اطلاع رسانی و آموزش اخلاق زیست محیطی  و توجه به منابع طبیعی و توسعه پایدار

* استفاده از علم دانشجویان بومی با تحصیلات مربوط به رشته کشاورزی و مراتع در ارتباط با راهکارهای جلوگیری از بین رفتن جنگلها و مراتع و چگونگی حفظ آن

* پاکسازی مسیر رودخانه ها ، پاکسازی کوهستان اقدامات حمایتی در خصوص گونه های گیاهی جانوری ، حیات وحش  و غیره بهره مند گردند .

نتیجه‌گیری
فواید و ارزش‌های تشریح شده وقتی صادق هستند که درختان از سلامت کامل برخوردار باشند. سلامت درختان خود به «انتخاب خوب، کاشت خوب و نگهداری خوب» بستگی دارد.
شناخت هر چه بیشتر از فواید و ارزش‌های درختان به یک انتخاب، کاشت و نگهداری بهتر منجر خواهد بود. اما شناخت کافی و درست فقط به لطف تحقیقات بومی امکان‌پذیر می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *