18:37

1403/03/27

پیشرفت کار سد پلرود در دولت یازدهم بیشتر از دو دهه اجرای قبل است

استاندار گیلان در دیدار مشاور وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه پیشرفت کار سد پلرود تا قبل از دولت یازدهم حدود ۲۰ درصد بود گفت :این سد هم اکنون ۵۴ درصد پیشرفت کار دارد که به اندازه دو دهه اجرای آن قبل از دولت یازدهم است.

 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبح رانکوه؛ دکتر محمدعلی نجفی در این دیدار که در محل دفتر کار استاندار برگزار شد مدیریت در تأمین آب کشاورزی را از جمله راهکارهای مهم در این بخش برشمرد و افزود : شرایط آب کشاورزی استان به گونه‌ای است که مدیریت در تأمین آب را می‌طلبد.
وی به بارش‌های هزار و 200 میلی متر استان اشاره کرد و افزود : باتوجه به حجم خوب بارش‌های استان متأسفانه بخش عمده‌ای از آن بدون استفاده وارد دریا می‌شود.
وی افزود : همچنین اکثر بارش‌های استان در فصل‌هایی بوده که مورد نیاز محصولات کشاورزی نظیر برنج و چای نیست و در زمان‌هایی که نیازمند آن می‌باشیم متأسفانه با کمبود مواجه هستیم.
نماینده عالی دولت با اشاره به نقش موثر سدهای لاستیکی در تأمین آب کشاورزی اظهار داشت : احداث سدهای لاستیکی از جمله اقدامات مثبتی در بخش تأمین آب کشاورزی به شمار می‌رود که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آب قابلیت تعریف منطقه گردشگری را دارا می‌باشد.
وی با اشاره به اثر بخشی بالای سدهای لاستیکی بر ضرورت فراگیری آن در سراسر استان تأکید کرد و افزود : قابلیت احداث چندین سد لاستیکی در هر شهرستان وجود دارد.
وی از آغاز عملیات اجرایی 9 سد لاستیکی در استان خبر داد و افزود : 2 سد لاستیکی دیگر نیز در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارند.
استاندار گیلان با اعلام حمایت از احداث بیشتر سدهای لاستیکی در استان افزود : سدهای لاستیکی از جمله اقدامات موثر استان در تأمین پایدار آب کشاورزی به شمار رفته که در دولت یازدهم قوت گرفت.
وی اظهار داشت : احداث سدهای لاستیکی علی رغم تأمین آب کشاورزی موجب آثار مثبت روانی در مناطقی که عمده سال‌ها با خشکسالی مواجه بودند خواهد شد.
دکتر نجفی با بیان اینکه با احداث سدهای لاستیکی خواهیم توانست 30 تا 40 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تحت پوشش آبرسانی قرار گیرند افزود : باتوجه به اینکه گیلان و مازندران قطب کاشت برنج است باید اقدامات لازم را جهت تأمین آب پایدار اراضی کشاورزی این استان‌ها صورت پذیرد.
وی بر ضرورت تکمیل هر چه سریعتر سدهای پلرود و شفارود تأکید کرد و افزود : متأسفانه باتوجه به گذشت حدود دوهه از آغاز ساخت سد پلرود این سد در ابتدای دولت حدود ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت که در دولت تدبیر و امید باتوجه به محدودیت‌های اعتباری 52 درصد افزایش یافته است.
وی همچنین بر ضرورت اجرای هر چه سریعتر سدشفارود تأکید و کرد و خواستار حمایت هر چه بیشتر در این راستا شد.
مشاور وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز از افتتاح 48 سد در طول برنامه پنجم توسعه خبر داد و اظهار داشت : با افتتاح این سدها بیش از 13 میلیارد مترمکعب به ذخیره آبی کشور افزوده شد.
محمد حاج رسولیها همچنین از بهره‌برداری 10 سد در سال جاری خبر داد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *