19:42

1403/02/31

پول چایکاران به موقع پرداخت شود

-بندی-چای-1-e1403637890766

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، از دولت خواست تا نسبت به پرداخت وجوه ناشی از خرید تضمینی بخش های مختلف تولیدات کشاورزی تفاوتی قائل نشود و پول چایکاران را همانند گندمکاران به موقع پرداخت کند.

 به گزارش صبح رانکوه به نقل از «لاهیجان» ، ایرج ندیمی قیمت گذاری واقعی محصولات و پرداخت به موقع وجوه کشاورزان را در بخش کشاورزی پراهمیت دانست و افزود: در صورتی که قیمت گذاری خرید تضمینی محصولات کشاورزی براساس واقعیت هزینه های تولید تعریف نشود، طبیعی است که رویکرد جدیدی در بخش کشاورزی ایجاد نخواهد شد.

وی اظهار داشت: بلحاظ حمایت دولت یازدهم از کشاورزان، نرخ کنونی خرید تضمینی برگ سبز چای نسبت به سال های گذشته از افزایش مناسبی برخودار شده اما دولت باید علاوه بر هزینه های تمام شده تولید، گزینه های مختلف دیگری از جمله هزینه های معیشتی، خرده مالکی و کشت تک محصولی را برای تعیین نرخ خرید تضمینی در نظر گیرد تا با تعیین واقعی نرخ خرید تضمینی بتواند از کشاورزان حمایت کند.

وی تصریح کرد: بخشی از کشاورزان کشور را کشاورزان خرده مالک (دارای اراضی کوچک) که عمدتا معیشت زندگی خود را از کشت تک محصولی تامین می کنند، تشکیل می دهند که اینها درآمد دیگری برای معیشت زندگی خود ندارند.

وی اضافه کرد: اگر دولت پوشش اقتصادی مناسبی را با قیمت گذاری واقعی محصولات کشاورزی و پرداخت به موقع وجوه ناشی از خرید تضمینی برای این گروه از کشاورزان فراهم نکند، آنها نه تنها برای تولید محصول اقدام نخواهند کرد بلکه برای تامین مالی دست به دامان بازار می شوند.

به گفته ندیمی، در مقایسه اقتصادی بازار و تولیدات کشاورزی تفاوت زیادی وجود دارد به طوری که وقتی کشاورز برای تامین منابع مالی خود پا به عرصه بازار می گذارد درصدگیری هایی که در بازار صورت می گیرد تولید کشاورزان را زیر سئوال می برد.

وی از دولت خواست براساس وضعیت کنونی اقتصادی کشور، برای حمایت از کشاورزان وجوه ناشی از خرید تضمینی محصولات کشاورزی را به موقع تامین و پرداخت کند.

وی تاکید کرد: همچنین انتظار می رود نگاه دولت نسبت به بخش های مختلف تولیدات کشاورزی یکسان شود و از تفاوت قائل شدن میان انواع محصولات مختلف پرهیز کند، به طور مثال وجوه ناشی از خرید تضمینی برگ سبز چای نیز همانند گندم به صورت روزانه و آنلاین پرداخت شود.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس گفت: پرداخت وجوه ناشی از خرید تضمینی باید به سرعت بدست کشاورزان برسد تا توجیه اقتصادی برای تولیدکنندگان داشته باشد، چرا که وقتی پول به موقع به دست کشاورزان نمی رسد دیگر تولید توجیه اقتصادی مناسب برای تداوم تولید ندارد و تمام منافع تولید نصیب دلالان و واسطه گران می شود.

ندیمی افزود: بنابراین توقع داریم فاصله زمانی بین دریافت محصولات کشاورزی و پرداخت وجوه کشاورزان کاهش یابد و با تولیدکنندگان دیگر محصولات کشاورزی نیز همچون گندمکاران رفتار شود.

** ایجاد انگیزه درکشاورزان تنها راه جلوگیری از تغییر اراضی شمال کشور

نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص کاربری اراضی کشاورزی، گفت: معتقدیم اراضی شمال کشور به ویژه استان گیلان به دلیل تلاش برای ایجاد آزادراه، راه آهن، منطقه آزاد، وجود دو منطقه ویژه لاهیجان و آسارا و توسعه صنعت گردشگری در معرض تغییر کاربری قرار داشته باشد.

وی اظهار داشت: افزایش تقاضا برای خرید زمین در شمال کشور سبب شده تا کشاورزان نیز به سمت فروش و تغییر کاربری اراضی کشاورزی بروند و تنها در صورتی مردم در مقابل تقاضای فروش زمین مقاومت می کنند که ارزش تولیدات و زمین آنها حفظ شده و یا اقتصادی باشد.

وی تصریح کرد: در صورتی که کشاورزان به این باور برسند که با فروش اراضی کشاورزی خود می توانند به سرمایه مناسبی برای حداقل چند سال دست یابند به طور حتم به فروش اراضی کشاورزی اقدام می کنند و با تغییر کاربری اراضی کشاورزی ساخت و ساز نیز در منطقه سرعت می یابد.

ندیمی تاکید کرد: در واقع حفظ کاربری اراضی کشاورزی تنها از طریق قانون ممکن نیست، بلکه باید انگیزه لازم برای حفظ اراضی درکشاورزان ایجاد شود که متاسفانه در کشور ما کمتر به آن توجه می شود.

وی گفت: دولت باید تلاش کند با قیمت گذاری واقعی خرید تضمینی محصولات کشاورزی، پرداخت به موقع وجوه ناشی از خرید تضمینی و ارایه تسهیلات ارزان قیمت و تسهیل آن انگیزه لازم را در حفظ کاربری اراضی کشاورزی دربهره برداران ایجاد کرده و تفکر واگذاری و فروش را در کشاورزان از بین ببرد.

وی افزود: در غیر این صورت فروش و واگذاری اراضی کشاورزی شمال کشور برای تغییر کاربری به صورت کوچک یا بزرگ، پنهان و آشکار، قانونی یا غیرقانونی صورت می گیرد و درنهایت به نقطه ای می رسیم که بخش عمده اراضی کشاورزی به محلی برای ساخت و ساز و ویلاسازی تبدیل شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *