15:03

1402/07/11

پسوريازيس بيماري تمام فصل ها

1224852

نکات بهداشتي براي کاهش علايم پسوريازيس

اگر به بيماري پسوريازيس مبتلا هستيد و در منطقه اي زندگي مي کنيد که در آن شرايط آب و هوايي در فصل هاي مختلف سال تغيير مي کند، احتمالاً با تغييرات علايم پسوريازيس مواجه مي شويد، در فصل زمستان که نور خورشيد کمتر مي تابد و هوا سردو خشک است، علايم اين بيماري بيشتر مي شود، اما در فصل بهار و تابستان که بيشتر روزهاي آن آفتابي است و هوا رطوبت دارد، متوجه کاهش علايم آن مي شويد. در اين مطلب به نقل از «نيوزويک» به نکات بهداشتي براي کاهش علايم پسوريازيس در فصل هاي مختلف سال اشاره شده است.

بهار و تابستان:اگرچه در ماه هاي گرم تر علايم اين بيماري تا حدي کاهش مي يابد ولي براي کنترل اين بيماري پوستي لازم است به اين نکات توجه کنيد:

استفاده از کرم ضد آفتاب:اگرچه در فصل تابستان، بيشتر مردم ساعات بيشتري را در بيرون از منزل سپري مي کنند اما بايد دانست که قرار گرفتن در معرض نور خورشيد به مدت طولاني خطر ابتلا به سرطان پوست را افزايش مي دهد. بنابراين اگر قرار است مدت طولاني در معرض نور خورشيد قرار بگيريد، از کرم ضد آفتاب استفاده کنيد و در صورت نياز، دوباره آن را تجديد کنيد. با مشورت پزشک، ضد آفتاب مناسب خريداري کنيد.

استفاده از کرم مرطوب کننده:در طول فصل تابستان نيز پوست خود را مرطوب نگه داريد. در صورت نياز مي توانيد از نوع سبک تر کرم مرطوب کننده استفاده کنيد.

شنا کنيد:شنا را به عنوان يکي از فعاليت هاي تابستاني خود به طور دائم انجام دهيد. برخي معتقدند که شنا کردن پوسته هاي پسوريازيس را از بين مي برد. از شنا کردن در استخرهايي که کلر آن زياد است، بپرهيزيد زيرا مي تواند باعث ناراحتي پوستي شود.پس از شنا کردن، دوش بگيريد و سپس تمام بدن را مرطوب کنيد.

مراقب گزيدگي حشرات و خراشيدگي باشيد:در صورت زمين خوردن و خراشيدگي پوست، بلافاصله زخم را ضد عفوني کنيد و با چسب ببنديد. در نيمي از افرادي که به اين ناراحتي پوستي مبتلا هستند، گزيدگي يا خراشيدگي مي تواند باعث ايجاد زخم شود.براي پيشگيري هنگام ورزش يا خارج شدن از منزل از لباس آستين بلند و پوشيده استفاده کنيد.

 

نکات ضروري

سالم بخوريد:اگرچه براي مقابله با اين ناراحتي پوستي برنامه غذايي خاصي توصيه نشده است اما يک برنامه غذايي متعادل، براي کاهش التهاب اتخاذ کنيد. برخي مبتلايان از برنامه غذايي ضد التهابي و غذاهاي طبيعي و فرآوري نشده استفاده مي کنند.مصرف ويتامين D و روغن ماهي مي تواند در رفع پسوريازيس مفيد باشد.

مراقبت در فصل پاييز و زمستان :در اين فصل شرايط داخل و خارج از منزل مي تواند روي پوست تاثير بگذارد. بنابراين براي کنترل اين ناراحتي پوستي در ماه هاي سرد به اين نکات توجه کنيد.

دماي منزل را کاهش دهيد: در داخل منزل، ميزان درجه دستگاه گرم کننده را کم کنيد تا هوا خشک نشود هرچه هوا رطوبت بيشتري داشته باشد براي پوست بهتر است. بنابراين از مرطوب کننده استفاده کنيد. براي گرم نگه داشتن خود، هنگام خواب از جوراب و پتوي راحت استفاده کنيد.

رطوبت داخلي بدن را تامين کنيد:

براي اين که بدن درست عمل کند بايد رطوبت داخلي آن حفظ شود. بنابراين ميزان مصرف آب را افزايش دهيد. از گرفتن دوش هاي گرم و طولاني بپرهيزيد. اگر چه اين کار در فصل زمستان قدري سخت است اما هرچه آب داغ تر و مدت زمان دوش گرفتن طولاني تر باشد، پوست آسيب بيشتري مي بيند زيرا، چربي طبيعي پوست از بين مي رود.

مراقبت از پوست:

از تميزکننده ملايم استفاده کنيد. به محض خارج شدن از حمام، پوست خود را مرطوب کنيد. هرچه ميزان مرطوب کنندگي کرم بيشتر باشد، بهتر عمل مي کند. تمامي روز به ويژه در فصل زمستان پوست خود را مرطوب نگه داريد.

از پوست خود در برابر آب و هوا محافظت کنيد:

دماي سرد و باد مي تواند به پوست آسيب برساند. بنابراين هميشه از دستکش، کلاه و به طور کلي از پوشش مناسب استفاده کنيد.

استرس را به حداقل برسانيد: استرس يکي از عوامل بيماري است، براي کاهش دادن استرس ورزش کنيد./خراسان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *