• امروز : سه شنبه - ۳۱ فروردین - ۱۴۰۰
  • برابر با : 9 - رمضان - 1442
  • برابر با : Tuesday - 20 April - 2021
0

پرکارترین و کم کارترین نمایندگان گیلان کدامند؟!

  • کد خبر : 21923
  • ۰۷ تیر ۱۳۹۴ - ۲:۲۸
پرکارترین و کم کارترین نمایندگان گیلان کدامند؟!

کافی است واژه “نمایندگان گیلان” را در گوگل جستجو کنید تا تصویری از نمایندگان استانمان توجه تان را جلب کند! نمایندگانی در حال گعده گیری     به گزارش صبح رانکوه به نقل از خزرآنلاین، عدم عضویت نمایندگان گیلان در هیات رئیسه مجلس، سهم اندک آنان در ریاست یا نائب رئیسی اول کمیسیون های تخصصی […]

کافی است واژه “نمایندگان گیلان” را در گوگل جستجو کنید تا تصویری از نمایندگان استانمان توجه تان را جلب کند! نمایندگانی در حال گعده گیری

 

 

به گزارش صبح رانکوه به نقل از خزرآنلاین، عدم عضویت نمایندگان گیلان در هیات رئیسه مجلس، سهم اندک آنان در ریاست یا نائب رئیسی اول کمیسیون های تخصصی و البته حضور چشمگیر نام برخی از آنان در لیست متاخرین در جلسات سبب می شود که اگر وجود طیف خاموش را در مجلس بپذیریم، برخی نمایندگان گیلان را باید لاجرم اعضای ثابت این طیف بدانیم!

نمایندگانی که تذکرات ماهانه هیات رییسه جهت حضور پررنگ در تصمیمات صحن‌، تذکرات هیات رییسه کمیسیون‌ها برای شرکت در جلسات کمیسیونی و حتی جای‌گذاری گلدان‌ها در صحن علنی برای مجاب کردن آنان در نشستن بر روی صندلی‌ها و پرهیز از گعده‌گیری در انتهای صحن هم نتوانسته آنان را همراه با سایرین کند. نهایتا نیز کار به جایی رسید که کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس دست به کار شد تا رای سفید را از تصمیم‌گیری‌ها حذف کند بلکه بدین روش از سنگینی طیف «خاموش» مجلس بکاهد که سرانجام این تصمیم با مخالفت هیات رییسه ناتمام رها شد.

با این حال ثبات تعداد آرای سفید حکایت از وجود نمایندگان منفعلی دارد که گویا قرار نیست لحظه ای از پاسخ به تلفن همراه خود، پیاده روی در صحن علنی مجلس، گفت و شنود و خنده و شوخی با همکاران دست بردارند ولو به قیمت عدم شرکت در رای گیری در برخی مسایل مهم!

نگاهی گذرا به آمار مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نشان می دهد که هر یک از نمایندگان فعلی گیلان در عمر سپری شده از مجلس نهم چه تعداد طرح و لایحه امضا شده دارند. هر چند شمار طرح‌هایی که هر نماینده آنها را امضا کرده است، تنها بخشی از شیوه رفتار وی را نشان می‌دهد، اما همین گزارش ساده، می‌تواند فتح بابی بر نظارت بیشتر مردم بر کار مجلس و البته معیاری برای شناخت بهتر و تصمیم گیری راحت تر در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی باشد.
از هفتم خرداد ماه سال ۹۱ که مجلس نهم کار خود را آغاز کرد تا عصر یک شنبه هفدهم خرداد ماه ۹۴ که بخشی از سوابق عملکرد نمایندگان گیلان در مجلس با توجه به سایت مرکز پژوهش‌ها مورد تحقیق قرار گرفت، مدت ها می گذرد.

بر پایه سوابق موجود در وب‌سایت مرکز پژوهش‌های مجلس، تا تاریخ هفدهم خرداد ماه ۹۴، میانگین تعداد امضاهای نمایندگان گیلانی تقریبا ۶۶ طرح و لایحه بوده است که در این میان نمایندگانی هم هستند که امضاهای آنها بسیار بیشتر یا کمتر از این میانگین است.

در قسمت اول این گزارش به معرفی نمایندگانی پرداخته شده که کمتر از پنجاه یا بیشتر از هشتاد طرح یا لایحه را امضا کرده‌اند. در قسمت بعد به رفتارشناسی نمایندگان گیلان در خصوص دو طرح مهم “استانی شدن انتخابات” و ” الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران” پرداخته خواهد شد.

قسمت اول – کدام نماینده گیلان بیشترین امضا و کدام کمترین امضا را داشته است؟!

شایان ذکر است که برای تعیین پرکارترین و کم کارترین نماینده مردم گیلان در دوره نهم مجلس شورای اسلامی فقط امضای لوایح ملاک نیست بلکه نطق های پیش از دستور و یا میزان دقایق نطق ها، حضور در کمیسیون ها و حضور در هیات رییسه کمیسیون ها و… نیز تاثیر گذار است.

مردان امضاهای فراوان

هر چند متوسط شمار امضای طرح‌ها و لوایح توسط هر نماینده گیلان در مدت سپری شده، کمتر از ۶۷ طرح و لایحه بوده است، اما برخی از نمایندگان ثابت کرده‌اند که راحت امضا می‌کنند.

در این میان، مهرداد لاهوتی، نماینده لنگرود با اختلاف فراوان از دیگران پیش است. وی که نماینده دو دوره مجلس هشتم و نهم مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی بوده است، در هر دو دوره عضو کمیسیون عمران بوده و تا پایان مدت زمان حضور در مجلس هشتم ۶۶ طرح و لایحه را امضا کرده اما در مجلس نهم حداقل در زمینه امضای طرح و لوایح فعال تر ظاهر شده و تا کنون ۱۳۵ طرح و لایحه را امضا کرده تا از این منظر پرکار ترین نماینده گیلانی باشد.

غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم رشت در مجلس نهم که سابقه عضویت در ادوار قبلی مجلس را ندارد، در این بررسی پس از لاهوتی با ۱۱۰ طرح و لایحه امضا شده در جایگاه دوم قرار گرفته است.

ابوذر ندیمی نماینده مردم لاهیجان هم در جایگاه سوم قرار دارد. وی که سال های اول و دوم عضویت خود در مجلس نهم را عضو کمیسیون اقتصادی بوده است تا کنون ۱۰۲ طرح و لایحه را به امضا رسانده است تا نفر سوم در لیست پرامضاهای این گزارش باشد.

آخرین نفر لیست پرامضاها، جبار کوچکی نژاد نائب رئیس اول کمیسیون آموزش و تحقیق مجلس شورای اسلامی می باشد. وی که در مجلس هشتم ۴۸ طرح و لایحه را به امضا رسانده بود، در مجلس نهم تعداد امضاهای خود را به ۸۶ افزایش داد تا سهم نمایندگان رشت از لیست نمایندگان پرامضای این گزارش به دو برسد.

آنهایی که امضا نمی‌کنند

مجلس چهار نماینده گیلانی دارد که تا زمان تنظیم این گزارش و بر اساس آمار موجود و مستند در وبسایت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، تنها ۵۰ طرح/لایحه یا کمتر از آن را مستحق امضا و حمایت دانسته‌اند. این افراد عبارتند از:

عطاالله حکیمی نماینده رودبار با ۴۰ امضا

حمیدرضا خصوصی نماینده صومعه سرا با ۴۷ امضا

حسن تامینی نماینده رشت با ۴۸ امضا

رهبری املشی نماینده مردم رودسر با ۵۰ امضا

در این میان اما نکته جالب به تاریخ آخرین امضای ناصر عاشوری نماینده فومن بر می گردد که بر اساس اطلاعات موجود در وب سایت مذکور تقریبا ۶ ماه از تاریخ آخرین امضای او می گذرد. بر این اساس آخرین طرحی که عاشوری به امضا رسانده است طرح استانی شدن حوزه های انتخابیه در تاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۰۹ بوده است.

قسمت دوم: رفتار شناسی نمایندگان در امضای دو طرح مهم

در این قسمت از گزارش قصد بررسی دو طرح مهم “الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران” و “استانی شدن حوزه های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی” داشته تا ببینیم امضای کدام نمایندگان گیلان در پای این دو طرح خودنمایی می کند.

طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای، طرحی بود که امضای ۲۲۰ نماینده بر پای آن به چشم می خورد. طرحی که ابراهیم کارخانه‌ نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیته هسته‌ای پارلمان، امضای نمایندگان بر این طرح را بی‌سابقه توصیف کرده بود.

بر اساس این طرح در صورت تشدید تحریم‌ها توسط آمریکا توافق‌نامه ژنو لغو و جمهوری اسلامی ایران کلیه فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر می‌گیرد. همچنین بر همین اساس لغو تمامی تحریم‌ها به صورت یکجا شرط جمهوری اسلامی ایران برای اجرای توافقنامه جامع هسته‌ای است.

*از نمایندگان گیلان آقایان مهرداد بائوج لاهوتی، حسن تامینی، غلامعلی جعفرزاده، محمود شکری، محمدحسین قربانی، صفر نعیمی رز و جبار کوچکی نژاد در پای طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای امضا کردند.

*در مقابل اما امضای آقایان عطالله حکیمی، حسن خسته بند، حمیدرضا خصوصی، محمدمهدی رهبری املشی، ناصر عاشوری و ابوذر ندیمی در پای این طرح به چشم نمی خورد.

طرح استانی شدن انتخابات اما در میان نمایندگان گیلان سرنوشت دیگری دارد. این طرح گویا با موافقت اکثر نمایندگان گیلان همراه بوده است. طرحی که به امضای ۱۶۹ نفر از نمایندگان مجلس رسیده و البته سهم گیلان در این میان ۱۱ امضا بوده است.

در صورت تصویب نهایی این طرح، در انتخابات مجلس شورای اسلامی محدوده جغرافیایی هر استان به عنوان حوزه انتخابیه اصلی و حوزه‌های انتخابیه موجود تابعه استان، حوزه انتخابیه فرعی محسوب می‌شوند و هر یک از رای‌دهندگان می‌توانند برای کلیه کرسی‌های استانی، نماینده انتخاب کنند.

از نمایندگان هم تنها امضای محمود شکری و محمدحسین قربانی در پای این طرح به چشم نمی خورد هر چند گفته می شود انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی کمافی سابق صورت گرفته و خبری از اجرای این طرح حداقل در انتخابات پیش رو نخواهد بود.

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=21923

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.