00:32

1403/04/30

پرداخت ۹۰ درصد مطالبات چایکاران گیلان و مازندران/ ۸۱ هزار تن برگ سبز چای امسال خریداری شد

به گزارش رانکوه نیوز، حبیب جهانساز رئیس سازمان چای کشور، با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد از مطالبات چایکاران دو استان گیلان و مازندران اعم از قدرالسهم دولت و قدرالهسم کارخانجات به حساب آنان واریز شده است اظهار داشت: تاکنون معادل ۸۱ هزار و ۶۰۷ تن برگ سبز چای از کشاورزان دو استان گیلان و مازندران خریداری شده است.

رئیس سازمان چای کشور نوع برگ سبز چای خریداری شده از کشاورزان گیلان و مازندران را نیز برشمرد و در تشریح این مطلب عنوان کرد: از این میزان برگ سبز چای خریداری شده از کشاورزان مقدار ۵۴ هزار و ۲۳۱ تن معادل ۶۶.۴۵ درصد درجه یک و ۲۷ هزار و ۳۷۶ تن معادل ۳۳.۵۵ درصد در جه دو بوده است.

جهانساز با بیان اینکه روند پرداخت بهای برگ سبز و خرید تضمینی چای به چایکاران همچنان ادامه دارد و مابقی مطالبات به تدریج پرداخت می‌شود تصریح کرد: دولت نسبت به پرداخت قدرالسهم خود اهتمام خوبی دارد به طوری‌که تا تاریخ ۱۵ مرداد ۹۹ صد در صد بهای برگ سبز مربوط به قدرالسهم خود را پرداخت کرده است.

او فعال بودن کارخانجات چایسازی در گیلان و مازندران، برندسازی و کیفی‌سازی محصول تولید شده را از جمله دستاورد‌های به دست آمده در صنعت چای اعلام کرد و بیان داشت: در همین راستا پرداخت تسهیلات با نرخ سود کم به کشاورزان چایکار و کارخانجات چایسازی نیز از ماه‌ها قبل در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان چای کشور وجود ۶۰ هزار خانوار چایکار در ۲ استان شمالی گیلان و مازندران را مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه این دو مرکز دارای ۲۵ هزار هکتار باغ چای هستند خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هم‌اینک در نیمه دوم سال هستیم سازمان چای زمینه‌سازی برای عملیات به‌زراعی باغات را در دستور کار خود دارد.

جهانساز دنبال کردن بحث‌های آموزشی و برگزاری کلاس‌های ویژه بازآموزی برای چایکاران گیلانی و مازندرانی را از اهداف و اولویت‌های سازمان چای اعلام کرد و گفت: در سال‌های گذشته آموزش به چایکاران کمرنگ شده بود، اما سازمان چای به‌ویژه در سال‌های اخیر تلاش خوبی برای ارتقاء سطح آگاهی چایکاران انجام داده است.

او نامگذاری امسال به نام سال جهش تولید توسط مقام معظم رهبری را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه حمایت از صنعت چای داخلی در سال‌های اخیر مطلوب بوده است خاطرنشان کرد: تسهیلات لازم در جهت هرس باغات، بهزراعی، تأمین ماشین‌آلات کشاورزی و بهسازی محیط کارخانجات چاسازی به فعالان عرصه چای پرداخت می‌شود.

انتهای پیام/پ

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *