10:01

1402/09/11

وجود 50هزار تن چای سنواتی در انبارهای تهران و شمال

مشاور سازمان چای گفت:به نظر میرسد 50هزار تن چای سنواتی در انبارهای تهران و شمال موجود باشد.

انبار

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبح رانکوه،عبدالله میرحسینی مقدم مشاور سازمان چای و مجری طرح متی به زراعی چای کشور با بیان اینکه کشت و صنعت چای در کشور ما قدمتی 117 ساله دارد،گفت:بیش از یک قرن طول کشید تا 65 هزار خانوار چایکار گیلان ومازندران با دست توانای خود حدوداً 32 هزار هکتار باغ چای برای تولید این محصول ارزشمند احداث کردند. درحال حاضر سطح زیر کشت باغ های چای کشورحدود  20 هزار هکتار تخمین زده می شود که 60% این باغات درکوهپایه با شیب تند و40% بقیه در دشت قراردارند.

وی افزود:از نظر مواد متشکله آلی برگ سبز چای ایران از بهترین نوع برگ سبز چای دنیا است و تولید و توزیع آن احتیاج به مدیریت وتخصص دارد. بیش از 85% کشاورزان چایکار دارای مساحتی کمتر از یک هکتارهستند.

میرحسینی مقدم خاطر نشان کرد:بالغ بر یک صد وپنجاه کارخانه چایسازی برای تبدیل برگ سبز چای در طول دوره بهره برداری از اردیبهشت تا پایان مهر ماه به طور شبانه روز مشغول تولید چای خشک هستند.بیش از 60% اقتصاد شهرهای لاهیجان،لنگرود،رودسر،رامسر،تنکابن،صومعه سرا و80% اقتصاد شهرهای سیاهکل،املش ، رحیم آباد،واجارگاه بستگی به تولید مستقیم چای دارد .حدود 90% چایکاران شمال تک محصولی و هیچ گونه ممری برای امرار معاش به جز چای ندارند.مصرف چای کشور در سال یکصدو ده هزار تن می باشد که کل تولید کشور فعلاً در شرایط  ایده ال حدود 20 هزار تن بوده و 80% بقیه نیاز کشور بایستی با خروج ارز از خارج تامین شود.

وی ادامه داد:خوشبختانه چای تولیدی در ایران یکی از سالم ترین چای دنیا است و ازنظر باقی مانده سموم وکودهای شیمیائی در ردیف محصولات کشاورزی ارگانیک دنیا محسوب می شود.

میرحسینی مقدم با اشاره به اینکه افزایش دوبرابری یا صددرصدی قیمت برگ سبز چای حداقل درسه سال اخیر که این افزایش قیمت فراتر از نرخ تورم سالیانه بوده بطوریکه در تاریخچه چای اگر بنگریم در بعضی از سالها تنها 10 ریال به قیمت برگ سبز اضافه میشد درحالیکه تورم سالیانه بالای 30% بوده است،گفت:سال 91 ،  119 هزار تن – درسال 92 ، 90 هزار تن – در سال 93 ، 65 هزار تن –  درسال 94 ، 87 هزارتن تولید گردیده است که به تمام کمال با قیمت تضمینی مصوب خریدار شده است که البته کاهش تولید سال 93 مربوط به کاهش نزول بارندگی وخشکسالی بوده است.

مشاور رییس سازمان چای با بیان اینکه در سال 91 ،جمعاً 45 میلیارد تومان – سال 92 ، 60 میلیارد تومان سال 93 ،  89 میلیارد تومان – سال 94 ، 5/136 میلیارد تومان پرداخت شده است که این اعداد وارقام نشان میدهد علیرغم همه مشکلات موجود مالی در زندگی چایکاران زحمتکش با توجه تورم های سالیانه افزایش درآمدخوبی نصیب چایکاران شده است،افزود:اما در سال 95 باتوجه به عملیات به زارعی در باغ‌ها در راستای پرداخت وام به زراعی سازمان چای در سالهای 94 و95 و وام جاری صندوق چای، برگشت حدود 3500هکتار از باغ های چای رها شده به چرخه تولید و شرایط مناسب جوی باتوجه به نزول بارندگی ( در ماه های خرداد ، تیرومرداد ) که از نعمات خداوند سبحان است.

وی تصریح کرد:پیش‌بینی می‌شود تا پایان دوره‌ بهره‌برداری حدود 120 هزار برگ سبز تولید شود که بهای کل بالغ بر 195 میلیارد تومان است .در این راستا درآمد چایکاران با رشد 53 درصدی بوده است و واریزی بهای برگ سبز نسبت به سال گذشته رشد آن بالای 50% است که در تاریخ 10 ساله اخیر چای کشور بی سابقه بوده است.

میرحسینی با اشاره به کاهش 25 میلیون دلاری واردات چای در سال گذشته ( سال 94) با تولید 19 هزارو 600 تن چای خشک 25 میلیون دلار در واردات چای کشور صرفه جویی شده است،ادامه داد: پیش بینی می‌شود که این رقم با حدود 6 هزار تن افزایش به 5/26 هزارتن درسال 95 برسد که در این صورت 6/23 درصد نیاز کشور از مصرف 110 هزار تن چای مورد استفاده  تامین شود.

وی افزود:با ادامه روند افزایش تولید برگ سبز چای در سال های آتی حدود 60 الی 70 درصد نیاز چای مورد استفاده کشور ازطریق داخل همانند سال های گذشته تامین می شود . امیدواریم که حمایت از تولیدات داخل در سال های آتی نیز مد نظر دولت محترم قرار گیرد. و مدل اقتصاد مقاومتی برای چای ایران به معنای واقعی آن عملیاتی گردد.

عبدالله میر حسینی مقدم در خصوص وضعیت چای سنواتی ،گفت:به نظر می رسد، حدود 50 هزار تن چای سنواتی در انبارهای شمال و تهران موجود باشد که حدود 25 هزار تن آن مربوط به سازمان تعاون روستائی است و اگر خدای نکرده این چای ها در داخل کشور بخش شوند تهدید جدی برای صنعت چای کشور محسوب می شود.

با تدبیر خوبی که از طرف رئیس سازمان چای کشور با حمایت قوه قضائیه صورت گرفت مقرر شده است پس از پایان دوره بهره برداری سال جاری چای سنواتی از انبارهای توقف شده با مقررات قانونی به خارج از کشور صادر شود تا هم صاحبان این چای زیان و ضرر نبینند وهم فرصت خوبی باشد که تولیدکنندگان چای خشک در سال جاری بسان سال 94 مشکلی در فروش چای نداشته باشند./ ایسنا

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *