02:04

1403/04/01

نگاهی به تقسیم بندی سرزمین اشکور ایران و راهکاری برای خدمت رسانی موثر به مردم آن

یکی از اهداف تقسیم بندی مناطق کشور اعم از دهستان، بخش، شهرستان و استان به منظور سهولت اداره آن، تامین امنیت و بهبود اوضاع اجتماعی و اقتصادی است.

 

 

 

پایگاه اطلاع رسانی صبح رانکوه: تقی غلامی دشتکی:

 

اینین تقسیم بندی گاه بر مبنای تاریخ و فرهنگ، اوضاع جغرافیایی، جمعیت و گاه بر حسب ملاحظات سیاسی و وجود افراد ذینفوذ برای دست یابی به اهداف خاص ( بویژه در دوره معاصر ) صورت می گیرد.

بنابراین هیچ وقت تقسیم بندی مناطق، ثابت و بدون تغییر نبوده، بلکه در هر دوره و زمان دستخوش تغییرات می گردد.
از طرفی یکی از شاخص های تقسیم بندی تاریخ، فرهنگ و… بوده، ولی بدلایل آنچه که پیشتر بیان گردید، مبنای آن ثابت و غیر قابل تغییر نیست.

در این راستا مناطق سرزمین اشکور هم که از قدیم الایام در منطقه کوهستانی شمال البرز و در قسمت شرق منطقه دیلمان تعریف شده بود، بر همین اساس در تقسیم بندی کلی و اولیه، اشکور شامل دو منطقه: اشکور سفلی و اشکور علیا از شهرستان های قدیم رودسر و تنکابن مشخص شده بود. اما این تقسیم بندی بعد از ایجاد شهرستان های املش، سياهكل، رامسر و حتی تشکیل دهستان های جدید از جمله دهستان سمام، کجید، پیرکوه، شوئیل تغییرات چشمگیری در جابجایی تعدادی از روستاها و الحاق آن به شهرستان های دیگر از جمله شهرستان املش و سياهكل بوجود آمد.

معهذا بر اساس مستندات، مطالعات میدانی و محیطی، آثار تاریخی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی اقلیم جغرافیایی و محصولات کشاورزی، سرزمین اشکور در امتداد سلسله کوه های البرز قرار دارد و از جنوبی ترین نقطه شهرستان هاي رودسر و املش آغاز تا جنوبی ترین نقطه شهرستان رامسر ادامه دارد. محدوده اشکور از جنوب به قزوین از مغرب به سياهكل، لنگرود و رودبار الموت و از شرق به بخش کوهستانی شهرستان تنکابن و از شمال به دامنه های کوهستانی رحیم آباد، املش و رامسر متصل است.

 

 

در اين رابطه از آنجائیکه مقر اصلی حاکمان و فرماندهان اشکوری بویژه هزار اسبیان که در زمان سامانیان به حکومت اشکور دست یافتند، در لوسن، چاکان، لسبو، کیکاووس و از دوره کریم خان زند به بعد هم، روستای شوئیل بود. ( و کتاب موسی مسعود، بحش تاریخ اشکور)

همچنین در گذشته ای نه چندان دور، مردم از روستای پلام و اشکور سفلی تا پینوند و زُنٍش از پیرکوه سياهكل و اغلب روستاهای املش و اشکور علیا برای امور انتظامی و مسایل مرتبط با ارباب رعیتی و…. به شوئیل مراجعه می کردند. در واقع شوئیل بنوعی مرکز اشکور شده بود.
علاوه بر آن به گونه‌ای که در نقشه جغرافیایی پیوست ملاحظه می فرمایید، دهستان شوئیل تقریباً در وسط مناطق و سرزمين اشکور قرار گرفته است.
ضمنا” از آنجائیکه اشکور سفلی، اشکور علیا هم داریم، بنابراین می توان دهستان شوئیل که در مرکز اشکور قرار گرفته است، اشکور مرکزی اطلاق کرد.
همچنین اعتقاد بر این است از لحاظ موقعیت و شرایط جغرافیایی، آب و هوا، ارتفاع، فرهنگ و نوع محصولات کشاورزی، دهستان جنت رودبار جزو سرزمین مناطق اشکور است.

از این رو با عنایت به مراتب بالا و با یک نگاه کلی، هم اکنون مناطق سرزمین اشکور شامل 7 دهستان و 252 آبادی از توابع شهرستانهای رودسر و املش از استان گیلان و شهرستان رامسر از استان مازندران به نام دهستان های ذیل تقسیم شده است.

1- دهستان اشکورسفلی
2– دهستان شوئیل (اشکورمرکزی)
3 – دهستان اشکور علیا و سیارستاق ییلاقی
4 – دهستان کجید
5- دهستان سمام
6- دهستان اشکور
7- دهستان جنت رودبار

 

نتیجه گیری و کلام پایانی:

در حال حاضر عليرغم وجود ظرفيت و پتانسيل هاي زياد براي شهرستان شدن بخش رحيم آباد، مردم آن جهت انجام کارهاي اداري به مرکز شهرستان رودسر مراجعه و متحمل هزينه هاي هنگفتي مي شوند.

گرچه ذات جدا کردن روستاهای اشکور رحیم آباد در زمان های مقتضی، اهداف خاصی را دنبال می نمود، اما هم اکنون یکی از آرزوهای مردم رحیم آباد و اشکور ارتقاء بخش رحیم آباد به شهرستان بوده و اعتقاد این است که بر اساس نظریه کارشناسی و با حضور صاحب نظران محلی، تاریخچه، موقعیت جغرافیایی، راههای ارتباطی، نحوه دسترسی آسانتر به دریافت خدمات بهینه از سازمان ها، ادارات، بازارهاى اصلی و محلی ، توجه به نیاز و رضایت مردم و … ساختار تقسیم بندی رحیم آباد و روستاهای اشکور مجدداً بازمهندسی و با عنایت به نقشه راه برون رفت بخش رحیم آباد و ارتقاء آن به شهرستان، طرح جدیدی برای تقسیم جغرافیایی روستاها ارایه و یکی از مراکز دهستان های رحیم آباد با پوشش سایر دهستان های اشکور رحیم آباد بنام بخش اشکور شهرستان رحیم آباد تاسیس تا ان شاالله زمینه خدمت رسانی موثر به مردم مناطق محروم اشکور بیش از پیش فراهم گردد.

 

 تقی غلامی دشتکی ( اشکوری)

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *