05:59

1402/01/03

نهمین نشست کانون ادبی « ادبستان » لنگرود برگزار شد/تصاویر

اختصاصی/ مسئول و مجری کانون ادبی کانون ادبی« ادبستان » لنگرود از برگزاری نهمین نشست این کانون خبر داد:

 

 

 

 
به گزارش خبرنگار صبح رانکوه؛ در آغاز این نشست؛ عباس رسولی املشی مسئول و مجری کانون ادبی با خوانش غزلی از پروین اعتصامی شاعر برجستة معاصر؛از آقای فرامرز محمدی پور شاعر و روزنامه نگار گیلانی دعوت کرد تا مبحث ادبی خود را با عنوان « نگاهی به شعر انقلاب » ارائه نماید.

وی در ادامه درمبحث خود به مطالبی چون : مقایسة شعر مشروطه و شعر انقلاب از نظر مضمون، شروع واقعی شعر انقلاب از سال 42 ، غالب بودن نگرش توحیدی در شعر انقلاب ، امام ، شهدا و جنگ سه درخت تناور شعر انقلاب ، بیشترین رویکردها و جریانات ادبی در بعد از انقلاب، ویژگی ها و مشخصه های شعر انقلاب « هدف مندی و آرمانگرایی ، ظلم ستیزی و آزادی خواهی ، توجّه به عرفان و معنویت ، توجّه خاص به عاشورا ، استفاده از اسطوره های ملّی و مذهبی ، آمیختگی عرفان و حماسه ، پاسداشت فتوّت و جوان مردی ، پاسداری از حرمت خون شهیدان ، شهادت خواهی در راه عقیده ، جهان بینی مبتنی بر عدالت خواهی » و … اشاره کرد.

سپس در بخش یک شاعر و یک اثر، آقای سیداحمد سیدصالحی پس از بیان فعالیت های ادبی خود، به معرفی اثرشان با عنوان « آواز های دیلمانی » پرداخت و ویژگی های این اثر را برای حاضران تشریح کرد .

بعد از آن در بخش معرفی کتاب های مفید ادبی ، آقای محمد ضا حسین زاده بازرگانی ویژگی های کتاب « صیادان معنی – تألیف محمد قهرمان » را برشمرد و مطالعة این کتاب مفید را به حاضران توصیه نمود .

آنگاه دو غزل و دو شعر سپید از سروده های آقای رضا طاهرنیا دریاسری بین حضارتوزیع شد و پس ازخوانش آن توسط شاعر، از جنبه های مختلف مورد نقد و بررسی قرار گرفت .

در ادامه اسماعیل پورحسین از کلاچای ، احمد نجفی از لنگرود ، مهناز محمودی از رودسر ، عبدالعلی کریمی از رودسر ، فاطمه زلفی از لاهیجان ، افشین معشوری از لنگرود ، مینو شکوهمند از لنگرود ، ستار لطیفی از رانکوه و علیرضا یوسفی گسکری از رودسر تازه ترین آثارخود را قرائت کردند.

جلسه نهم کانون ادبی « ادبستان » لنگرود در ساعت 45 : 6 بعدازظهر با صلوات حاضران پایان یافت و قرار بر این شد که جلسه دهم کانون در روز یکشنبه 15 اسفند در همین مکان برگزار گردد.

 

 

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *