05:41

1403/03/05

نقدی بر سریال ماه رمضان هفت سنگ ایرانی یا modern family آمریکایی؟!؟!+ تصاویر

آنچه در زندگی اجتماعی مان در این ماه مبارک به یکی از سنت ها تبدیل شده است سریال های این ماه است. تقریباً تمام شبکه های صدا و سیما در این ماه از قبل از افطار تا پاسی از شب اقدام به پخش ویژه برنامه هایی می کنند که یکی از این بخش ها پخش سریال است.

به گزارش سرویس اجتماعی صبح رانکوه ،  به نقل از 8دی نیوز، آنچه در زندگی اجتماعی مان در این ماه مبارک به یکی از سنت ها تبدیل شده است سریال های این ماه است. تقریباً تمام شبکه های صدا و سیما در این ماه از قبل از افطار تا پاسی از شب اقدام به پخش ویژه برنامه هایی می کنند که یکی از این بخش ها پخش سریال است.

نقدی بر سریال ماه رمضان

68022172628492616061-500x405

سریال های ماه مبارک به دلیل زمان پخش و به طبع مخاطب های زیادی که دارد همواره برای صدا و سیما مهم بوده و برای منتقدان سوژه خوب. اما امسال پس از پخش اولین قسمت های این سریال ها یک سریال که از شبکه سه سیما پخش شد و هفت سنگ نام داشت سرو صدای زیادی هم در رسانه های مکتوب و هم در رسانه اس دیجیتال بر پا کرد.

پرا کنده گویی این سریال کپی به نقص از یک سریال آمریکایی است که در حال حاضر از بسیاری از شبکه های جهان در حال پخش است از کویت همسایه کوچک خودمان گرفته تا هند و استرلیا و کشورهای افریقایی و آمریکای لاتین.خلاصه اینکه این سریال آمریکایی میلیون ها بیننده در سراسر جهان دارد.

موضوع این سریال هم کاملاً اجتماعی و خانوادگی است در واقع یک طنز احتماعی است .راستی نام این سریال هم moder family یعنی خانواده مدرن است.در ایران اما به دلیل اینکه ارزش هایی که این سریال از آن سخن می گوید مقایر با هنجار های دینی و ملی ماست پخش آن امکان پذیر نسیت.

از جمله مضامینی که در این سریال بر آن تاکید می شود آزادی ازدواج همجنسگرایان،آزادی روابط دختر و پسرو سایر موارد است.گویی به همین دلیل سازندگان سریال هفت سنگ به فکر ایرانیزه کردن سریال moder familyافتاده اند تا هموطنان مان هم از تماشای نسخه ایرانی سریال moder familyلظت ببرند.

پس از کمی جستجو در خصوص سریال moder familyبه نکاتی که مطابقت کامل با سریال هفت سنگ خودمان داشت برخوردیم که در ادامه توجه خوانندگان را به شرح آن جلب می کنیم؛

 هر دو سریال از چند خانواده تشکیل می شوند که همه آنها یک خانواده بزرگ را تشکیل می دهند که بزرگ خانواده پیرمردی است که به تازگی با یک خانم که حتی از دخترش هم کوچکتر است و یک فرزند پسر دارد ازدواج کرده است.

خانواده اول

68022172628492616061-500x405

پدر خانواده(مهدی سلطانی): فردی که سعی می کند به روز باشد تا بتواند فرزندانش را بهتر درک کند که دیالگش مدام این است:من پدری مدرن هستم که آهنگ های جدید گوش میده،چت میکنه و همیشه با روحیه و شوخه تا رابطش با نسل جوان خوب باشه

مادر خانواده( شبنم مقدمی): تقریبا مادریه که رو پدر تسلت داره و رو روابط  بچه ها کاملا نظارت داره

دختر خانواده(): دختری درس خون و سر به زیر و به شدت به دنبال اینکه تشویق و تحسین پدر و مادر خودش رو به دست بیاره و در راه رسیدن به مقصودش زیراب برادراش رو میزنه

1155653253213464216

پسر کوچیک خانواده(پارسا قراخانلو): پسری شیطان، ساده لوح، دارای بهره هوشی کم و در درس خواندن بسیار ضعیف  که در قسمت اول طی یک کپی برداری بدون نقص از سریال modern family اول سرچ لای نرده گیر میکنه و در تیکه بعدی با یک تفنگ به خواهر کوچکش شلیک میکنه که توسط پدرش با همان شیوه سریال آمریکایی modern family یعنی شلیک پدر به پسرش قراره جبران بشه

پسر بزرگ خانواده: که رفیق بازه و سرش تو گوشی موبایلشه و سر به هواست و مادر خانواده به شدت می ترسه که نکنه بچه اش از راه بدر بشه .البته تو نسخه آمریکایی به جای پسر از یک دختر استفاده شده ولی داستان فرقی نمیکنه همون طور که در قسمت اول دیدید پسر یه دوست گرفته و دعوتش کرده به خونشون تا با هم درس بخونن و این پسر چند سال از خودش بزرگتره که این موضوع باعث مخالفت ادامه رابطه این دوستیه….در نسخه آمریکایی دقیقا این دختر( که در ایران پسره) در قسمت اول یکی رو به خونه دعوت میکنه که سنش از خودش بیشتره و مادر خانواده باهاش مخالفت میکنه(به پدر خانواده میگه که خودتو ناراحت نشون بده)

4994714790300711118

این عکس مطعلق به همون خانواده است منتها نسخه آمریکایی، دقیقا همون خصوصیات…اگر این فیلم  آمریکایی رو دیده باشید(که توصیه میکنم نبینید)، فیلم ایرانی رو یه نسخه کاملا کپی شده از همون میبینید.

از سمت راست پدر خانواده(فیل دانفی)-دختر درس خونشون(الکس)-دختره سربه هواشون(هالی)-پسر شیطونشون(لوک) و مادر همه کاره خونه(کلیر)

خانواده دوم:

 

عکس بالا یه خانواده دونفره است که تشکیل شده از (بهنام تشکر و فرناز رهنما) که تو این خانواده مرد همش گریه میکنه و  احساسات لطیفی داره! این دو در اول سریال که بچه رو به فرزندی قبول میکنن( تو این سریال بهنام تشکر برادر شبنم مقدمیه ) و این دوتا بدون هماهنگی خانواده هاشون یه بچه دختر به فرزندی قبول کردن و پدر بزرگ از اینکه بچش یه طور دیگست و اخلاق دخترونه داره و گریه میکنه ناراحته، وقتی هم میفهمه بچه به فرزندی قبول کردن و اون بچه دختره از دست پسرش ناراحت میشه و میگه چرا پسر برنداشتید که نسل من و اسم من ادامه پیدا کنه!

 2232079967456411701

این همون خانواده دوم هست منتها تو نسخه آمریکایی سریال هفت سنگه اینا دو تا (سمت راست کامرون و سمت چپی میچل(میچل برادر کلیره))(همجنس بازند)در اصل این سریال البته نسخه آمریکایی میخواد این کار قبیح و گناه کبیره رو یه امر عادی نشون بده تو آمریکا ولی همه ما به این نکته کاملا اشراف داریم که قضیه کجا آب میخوره (حالا بعدا در موردش حرف میزنم) داشتم میگفتم که این دو دقیقا در نسخه آمریکایی یک بچه به فرزندی قبول میکنن و خانواده هاشون از این موضوع خبر نداشتن تو اینجا هم دقیقا مثل خانواده ایرانی پدر بزرگ برای اینکه بچه خودش بچه دار نشده و اسم خودش ادامه پیدا نمیکنه ناراحته

 3986640598175917752

و اما خانواد بعدی و آخری که از سه نفر تشکیل میشه پدر(پرویز پور حسینی) مادر(الهام پاوه نژاد) و یک پسر(حامد کیازال)  تو این سریال پرویز پور حسینی پدر بهنام تشکر و شبنم مقدمیه)

پدر پولداره و یک زن جدید گرفته که یه بچه داره که تریپ آدم بزرگا رو میگیره

 4441321131415680190

تو عکس بالا همون خونواده رو میبینید منتها نسخه modern family که به ترتیب مادر(گلوریا) پسر(مانی) و پدر (جی) نام دارن…جی پدر میچل و کلیره

تو نسخه آمریکایی سریال هفت سنگ پدر پولداره و با یه زن جوون کلمبیایی ازدواج کرده و مانی پسر زن جدیدشه که یه بچه با روحیه لطیف و همچنین خودکفاست و اخلاق بزرگتر از سنشو نشون میده.

در کل من میخوام بگم این سریال که نسخه کاملا کپی شده است  و حتی به خودشون زحمت ندادن که تغییری توش ایجاد کنن مناسب شبکه جمهوری اسلامی نیست، درسته که داستان جالب و خنده داری داره و این طنز رو مدیون نویسنده های خارجیشه نه ایرانیش…چقدر خوب میشد اگر نویسنده های ما به خودشون زحمت میدادن و یک کار درست حسابی روونه تلوزیون های مردم میکردن.

این کپی به طرز وحشتناکی تهاجم فرهنگی غرب رو به سینمای ما نشون میده…

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *