19:33

1403/04/23

نظرات لاریجانی،ندیمی و لاهوتی درباره تغییرکاربری زمین های شمال

فروش-زمین-300x230

رئیس مجلس گفت: ساخت ویلا و جلوگیری از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی نیز در توسعه استان‌های شمالی باید بررسی شود البته این حرف به این معنی نیست که به کسی اجازه ساخت ویلا نداد بلکه نباید گذاشت در زمین‌های شالیکاری و برنج ویلا ساخته شود.

به گزارش صبح رانکوه، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مجمع نمایندگان استان‌های شمالی کشور، گفت: بسیاری از دغدغه‌های کنونی نمایندگان استان‌های گیلان، مازندران و گلستان برای توسعه و پیشرفت خطه شمال کشور مشترک است، بنابراین برای توسعه این منطقه از کشور باید برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی صورت گیرد.

وی افزود: برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی برای رفع مشکلات خطه شمال کشور باعث می‌شود که پیشرفت استان‌های شمالی در قالب بودجه‌های سالانه و برنامه ششم توسعه لحاظ شود.

رئیس مجلس تصریح کرد: احداث و تکمیل جاده‌ها، را‌ه‌آهن و سدها از موضوعات مهم در توسعه خطه شمال کشور است که البته انجام این مهم نیاز به تأمین منابع و سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‌ها است.

لاریجانی افزود: به نمایندگان استان‌های شمالی توصیه می‌کنم که با هماهنگی با یکدیگر و همچنین با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری موضوع تأمین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای خطه شمال را پیگیری کنند.

وی افزود: برای سرمایه‌گذاری در شمال کشور می‌توان از منابع صندوق توسعه ملی در قالب بخش خصوصی استفاده کرد، البته انجام این مهم مستلزم ایجاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری مطلوب به وسیله مسئولان استان‌های گیلان، مازندران و گلستان است.

رئیس مجلس در ادامه تأکید کرد: مسئولان استان‌های شمالی کشور با معرفی استعدادهای این مناطق باید از ظرفیت متمولین این استان‌ها در جهت سرمایه‌گذاری استفاده کند تا مشکلات مناطق شمالی حل شود.

لاریجانی ادامه داد: مشکلات خطه شمال نیاز به آسیب‌شناسی و کارشناسی دارد، به طور مثال امحاء زباله‌های مناطق شمالی یکی از اولویت‌های جدی برای جلوگیری از افزایش آلودگی زیست‌محیطی این مناطق است که البته در این زمینه باید با فراکسیون محیط زیست مجلس هماهنگی‌هایی انجام شود.

وی گفت: یکی از اولویت‌های فعلی استان‌های شمالی کشور بحث جلوگیری از نابودی جنگل‌های این مناطق است و حتی باید به جنگل‌ها دوره تنفس داد که از تخریب بیش از حد در امان باشد.

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان افزود: بحث ساخت ویلا و جلوگیری از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی نیز در توسعه استان‌های شمالی کشور باید بررسی شود، البته این حرف به این معنی نیست که به کسی اجازه ساخت ویلا نداد، بلکه باید نگذاشت که در زمین‌های شالیکاری و برنج ویلا ساخته شود.

لاریجانی یادآور شد: برای توسعه راه‌آهن شهرهای شمالی کشور می‌توان از موضوع فاینانس استفاده کرد، اما نکته مهم در توسعه خطه شمال برنامه‌ریزی و مشخص کردن اولویت‌های کاری است.

در ابتدای این مراسم، ناصری به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان‌های شمالی کشور با تأکید بر رفع مسائل خطه شمالی کشور، گفت: استان‌های شمالی سالانه پذیرای ۲۵ میلیون مسافر از نقاط مختلف کشور است، بنابراین توسعه زیرساخت این مناطق باعث خدمت رسانی به تمامی مردم کشور می‌شود.

وی ادامه داد: ارتقاء راه‌های زمینی و ریلی در مناطق شمالی و به سرانجام رسیدن احداث مترو تهران شمال و توسعه صنایع از خواسته‌های مهم مردم مناطق استان‌های شمالی کشور برای توسعه پایدار این مناطق است.

در ادامه این نشست، جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مردم رشت در مجلس نیز به عنوان عضو مجمع نمایندگان استان‌های شمالی، گفت: با توجه به نرخ بیکاری بالا در استان‌های شمالی باید با استفاده از ظرفیت‌های کشاورزی، توریسم و صنعت زمینه اشتغالزایی جوانان را در این مناطق فراهم کرد.

ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس نیز به عنوان عضو مجمع نمایندگان استان‌های شمالی در این نشست، گفت: در برنامه ششم توسعه کشور باید تدابیری اتخاذ شود که راهکارهای عملیاتی توسعه خطه شمالی لحاظ شود.

همچنین لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس و عضو دیگر مجمع نمایندگان استان‌های شمالی کشور در سخنانی، تصریح کرد: باید پذیرفت استان‌های شمالی کشور از لحاظ توسعه صنعت عقب مانده‌اند، بنابراین باید به این موضوع رسیدگی جدی شود.

در ادامه این نشست،  مقیمی نماینده مردم بهشهر در مجلس  نیز به عنوان عضو مجمع نمایندگان استان‌های شمالی در سخنانی، افزود: توجه به حوزه نفت دریای خزر، بحث متوقف شدن سوآپ نفت، ساماندهی سواحل شمالی و رسیدگی به وضعیت جنگل‌ها باید از اولویت‌های کاری توسعه سه استان شمالی کشور باشد، البته نباید رسیدگی به وضعیت تأمین آب شرب و کشاورزی مناطق شمالی فراموش شود.

همچنین رحمت‌الله نوروزی نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس و عضو دیگر مجمع نمایندگان استان‌های شمالی نیز یادآور شد: باید به وضعیت سیل‌زدگان و خسارت‌دیدگان از حوادث طبیعی استان‌های شمالی کشور رسیدگی کرد تا کشاورزان بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند؛ البته بحث توسعه صنایع ریلی استان‌های شمالی نیز نباید فراموش شود./لاهیجان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *