04:32

1402/09/15

ناصر حجازی از کودکی تا مرگ ( تصاویر )

 جیرگوابر نیوز/  دومین دروازه‌بان بر‌تر قرن آسیا و گلر تیم ملی ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، پس از دست و پنجه نرم کردن طولانی با بیماری سرطان روز دوم خردادماه سال ۱۳۹۰ در بیمارستان کسری درگذشت. ناصر حجازی در طول دوران حیات ورزشی خود افتخارات زیادی را به همراه تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه استقلال کسب کرد.

مرحوم ناصر حجازی دروازه‌بان اسطوره‌ای فوتبال ایران روز ۲۸ آذرماه سال ۱۳۲۸ دیده به جهان گشود. وی همراه با ۴ خواهر و یک برادرش در خانواده‌ای هشت نفری زندگی می‌کرد. او دوره ابتدایی را در دبستان هخامنش و دوره دبیرستان را در دبیرستان‌های سعادت، سینا، سهند و شرق طی کرد. در سال ۱۳۵۰ وارد مدرسه عالی ترجمه شد و بعد از ۶ سال به دلیل مسافرت‌های ورزشی موفق شد، لیسانس خود را دریافت کند.

رشته ورزشی اصلی‌ حجازی بسکتبال بود و در ۱۶ سالگی در تیم منتخب دبیرستان ابومسلم بازی می‌کرد و حتی به اردوی تیم جوانان بسکتبال ایران هم دعوت شد. در آن زمان در زمین‌های خاکی واقع در منطقه دامپزشکی فعلی، جامی به نام جام شهرزاد برگزار می‌کردند که حجازی نیز در تیمی به عنوان مهاجم بازی می‌کرد. حجازی روزی با دوستانش به تماشای مسابقات فوتبال منطقه ۸ می‌رود و در آنجا تیم منتخب مدرسه‌اش بازی داشت که اتفاقا دروازه‌بان تیم آسیب دیده بود. حسین دستگاه (خبرنگار وقت کیهان ورزشی) که مربی تیم مدرسه بود، وی را صدا می‌زند و پست دروازه بانی را به او می‌سپارد.

دو ماه بعد همراه با تیم کیهان ورزشی که بازیکنانی همچون غلام وفاخواه، مهدی مناجاتی و مجید حلوایی را به خدمت داشت راهی گرگان می‌شود تا برای این تیم بازی کند. در گرگان در حالیکه تنها ۱۶ سال داشت، عملکرد خوبی را به نمایش می‌گذارد ولی در ‌‌نهایت تیمش نتیجه را یک بر صفر واگذار کرد اما این آغازی بود برای دروازه‌بان افسانه‌ای ایران.

حجازی در دوران بازیگری در تیم‌های فوتبال نادر، تاج، شهباز و استقلال بازی کرد و در ۱۷ سالگی توسط رایکوف به تیم فوتبال جوانان کشورمان دعوت شد. همچنین در سال ۱۳۴۸ و در سن ۱۹ سالگی دروازه‌بان اول تیم ملی فوتبال ایران شد و نخستین بازی ملی خود را در ۲۲ شهریور ۱۳۴۸ در آنکارا در مقابل پاکستان انجام داد که با نتیجه ۴ بر ۲ به نفع ایران پایان یافت.

ناصر حجازی، آخرین بار سال ۱۳۵۹ و در حالی که تنها ۲۹ سال داشت و در بازی ایران – کویت درون دروازه تیم ملی قرار گرفت. حجازی تا سال ۱۳۵۹ دروازه‌بان اول ایران بود اما بعد از آن به خاطر قانون ۲۹ ساله‌ها که حضور در دروازه را برای بازیکنانی که بیش از ۲۹ سال دارند منع می‌کرد، در اوج دوران ورزشی از تیم ملی کنار گذاشته شد و سرانجام در سال ۱۳۶۵ فوتبال را در ۳۶ سالگی کنار گذاشت.

ضمن اینکه فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال حجازی را دومین دروازه‏‌بان بر‌تر قرن بیستم قاره آسیا پس از محمد الدعایه عربستانی معرفی کرده‌است. وی همچنین در دوران بازیگری از دو تیم پاریسن ژرمن فرانسه و منچس‌تر یونایتد انگلستان پیشنهاداتی را دریافت و حتی یک ماه هم در تمرین این تیم انگلیسی حضور یافت اما بنا به دلایلی نتوانست به این دو تیم اروپایی برود.

حجازی دارای دو فرزند به نام‌های آتوسا و آتیلا بود که هر دو در زمینه فوتبال فعالیت می‌کنند. آتیلا چند سال در تیم استقلال تهران بازی می‌کرد و آتوسا هم نخستین کاپیتان تیم ملی فوتسال بانوان ایران بود. دامادش (همسر آتوسا) سعید رمضانی هم بازیکن حرفه‌ای فوتبال است و فرزند آن‌ها نیز امیرارسلان نام دارد.

4g3hq097vd4xd4t0mb4 6f231278eb7ewwq6wvnf  9wj6fgz0i664ivrh4ne9 9zcyxd273cybpaughv3 66n4ssgp03jajjabla 72xe0bl441ckxoswpzy9 210pr4p4z2ynrmezoki4 703xfbfqdqis2u48p9k4 cvilnhmu5xfpd3198xz dpru0cto5i84mwr3javy fa6q57093qoak9v5u68 himc7otkt2ncix22poar jnayqlkykgxcxsl9z2on jnd4nfo79dw6tqaxhqdt l77qdmqbm3epqhhlr9c nmc0j27blf7c64ncylae p84avl5m7cdowr9hvsku uklezcmxnbgwkl87kxme uy5ab5uajq10njw6d vjnettsp56zpowhrcmsp vx40o6nzzabym0mrvb

9jm1liyyo03kip8qc6i

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *