00:59

1403/04/01

قالیباف:

موضوع زباله در گیلان به درستی پیگیری نشد

رئیس مجلس با بیان اینکه بحث زباله علیرغم جلسات زیادی که گذاشته شد به درستی پیگیری نشد، گفت: من به مسؤولان این موضوع نیز گفته بودم که حدود 13 سال وقت گذاشتیم تا دانشگاه تهران موضوع شیرآبه منطقه کهریزک را حل و فصل کند.

به گزارش رانکوه نیوز، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امشب در جریان سفر یک روزه به استان گیلان برای حضور در یادواره شهدای بندرانزلی در نشست استاندار، جمعی از مدیران و مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به موضوع زباله و پسماند در استان‌های شمالی اظهار کرد: بحث زباله علیرغم جلسات زیادی که گذاشته شد به درستی پیگیری نشد، من به مسؤولان این موضوع نیز گفته بودم که حدود 13 سال وقت گذاشتیم تا دانشگاه تهران موضوع شیرآبه منطقه کهریزک را حل و فصل کند لذا در گیلان نیز باید معضل زباله را به صورت فنی و تخصصی حل کرد.

وی با بیان اینکه در حوزه محیط زیست همه قوانین موجود و بدون درگیر شدن در فرآیندهای پیچیده اداری می‌توان این معضل را حل کرد، با ارائه پیشنهادی اجرایی و فنی در این حوزه که نیازمند بودجه دولتی نیز نخواهد بود، گفت: می‌توان در این حوزه، بخش خصوصی را وارد کرد و هر جا مطمئن شدیم که 500 تن زباله در روز جمع می‌شود بخش خصوصی را وارد مزایده کنیم و با تسهیل حضور سرمایه‌گذار باید زمینه مساعدی را برای فعالیت بخش خصوصی در این عرصه ایجاد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر پیمانکاران حرفه‌ای در حوزه دفع زباله داریم که هم اکنون در کشورهای منطقه فعالیت می‌کنند، افزود: آن‌ها دفع و تبدیل زباله را به بهترین شکل اجرا می‌کنند و نمونه‌های خوبی برای آن در تهران، مشهد و کرمانشاه وجود دارد که می‌توان از تجربه و توان آن‌ها استفاده کرد‌.

قالیباف خطاب به مقامات استان گیلان بیان کرد: با تمهید روش‌های مناسب برای جذب سرمایه‌گذار برای حل موضوع دفع زباله نه تنها پول خرج نمی‌کنید بلکه بعد از ۲۰ سال این موضوع تبدیل به سرمایه‌ای برای استان می‌شود.

به گفته وی، اگر برای حل موضوع دفع زباله صرفا پیمانکار متخصص و توانمند برای آن را پیدا کنیم، آن‌ها روش کار را می‌دانند و می‌توانند مردم را قانع کنند، آن‌ها زباله را از مردم می‌خرند و ایجاد اشتغال نیز خواهند داشت.

رییس مجلس با بیان اینکه باید منطقه دفع زباله جایی باشد که نه مردم آن را ببینند و نه بوی آن آزاردهنده باشد، گفت: باید از پسماند آن نیز به عنوان کود استفاده شود و به دنبال آن اشتغال‌زایی نیز ایجاد شود.‌

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *