05:57

1403/01/31

مستاجران دیگر نیازی نیست به مشاوران املاک مراجعه کنند

طبق بررسی های صورت با ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان و دریافت کد رهگیری از این سامانه در صورت توافق مستاجران دیگر نیازی نیست به مشاوران املاک مراجعه کنند.

به گزارش رانکوه نیوز امروز نسخه آزمایشی سامانه املاک و مستغلات وزارت راه وشهرسازی در راستای اجرای طرح جهش تولید و ساماندهی بازار اجاره مسکن به صورت آزمایشی در تمامی نقاط کشور راه اندازی شد.

براساس این گزارش طبق بررسی های صورت گرفته برای استفاده از قابلیت‌های این سامانه، ضروری است که ابتدا متقاضیان درسامانه ملی املاک و اسکان اطلاعات هویتی، مشخصات املاک تحت مالکیت، محل اسکان و دیگر موارد را تکمیل و ثبت و در صورت تکمیل اطلاعات مورد نیاز در سامانه املاک و اسکان، می‌توانید در همین سامانه (سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور) نسبت به ایجاد قرارداد اجاره املاک تحت مالکیت خود اقدام کنند.

در حال حاضر، فقط امکان ایجاد قرارداد اجاره برای املاک دارای سند ۶ دانگ امکان پذیر است. بعد از ثبت قرارداد، کد رهگیری قرارداد در اختیار طرفین قرارداد قرار می‌گیرد. تمامی مراحل ایجاد و ثبت قرارداد و همچنین دریافت کد رهگیری، رایگان است.

لازم به ذکر است که برای ثبت قرارداد، ابتدا باید مؤجر اقدام به ایجاد قرارداد کرده و در مراحل بعدی، مستأجر به قرارداد اضافه خواهد شد و مستأجر نمی‌تواند به تنهایی قراردادی را ایجاد کنند.

براساس این گزارش این طرح ابتدا در دو ماه گذشته در استان یزد اجرایی شد و پس از گذراندن طرح به صورت پایلوت در تمامی کشور اجرایی شده است.همچنین با توجه به پیگیری های صورت گرفته از کارشناسان در حوزه سامانه املاک و مستغلات مشخص شد که در صورت توافق داشتن هر دو طرف موجر و مستاجر دیگر نیازی نیست که به مشاوران املاک جهت عقد قرارداد مراجعه کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *