شاید کمتر کسی باشد که پی گیر اخبار شهرستان باشد اما از رانش زمین در روستای لیلیم چیزی نشنیده باشد.     رانکوه نیوز : از شروع سال ۹۸ هر هفته شاهد توجه و بازدید مسئولین شهرستان و استان از روستای لیلیم بودیم و همش منتظر فرصتی بودم که روستا را از نزدیک ببینم و […]

شاید کمتر کسی باشد که پی گیر اخبار شهرستان باشد اما از رانش زمین در روستای لیلیم چیزی نشنیده باشد.

 

 

رانکوه نیوز : از شروع سال ۹۸ هر هفته شاهد توجه و بازدید مسئولین شهرستان و استان از روستای لیلیم بودیم و همش منتظر فرصتی بودم که روستا را از نزدیک ببینم و نهایت اینکه امروز این فرصت پیش آمد و ….

لیلیم در بلندای کوه و در شیب زیاد ساخت و ساز نسبتاً متراکمی را در خود جای داده و بافت قدیم و جدید خانه ها به گونه ایی در آغوش هم جا خوش کرده اند که اگر رانش زمین نبود شاید به این زودی مردم متوجه مسائل و مشکلات این روستا نشده و اینجا هم می توانست علی رغم کمبود فضا پذیرای مهاجران زیادی در آینده نزدیک باشد.

اما رانش همه خوابها را برهم زده و مردم مستأصل و مسئولین در بازدیدهایی که پشتوانه مالی با خود ندارد تا به اینجای کار نتوانسته اند از مردم حمایت لازم را داشته باشند و به ناچار آنها که وضع مالی خوبی دارند می توانند محل سکونتشان را تغییر داده و مابقی بلاتکلیف…..

در ارتباط با مسئله رانش زمین در لیلیم و دیگر روستاهایی که با مشکلات اینچنینی درگیر هستند باید:

محدوده نقشه خطر منطقه هر چه سریع تر با مطالعات دقیق محلی و زیر نظر متخصصین فن تهیه شده و جلوی هر گونه ساخت و سازی در این منطقه گرفته شود.

مسئولین استانی باید با همکاری مسئولین شهرستان و دهستان اطلاعات لازم را بصورت سامانمند در اختیار مردم قرار دهند و خطرات پیرامون آن را به مردم گوشزد کنند.مردم محلی فکر می کنند حالا که رانش در حدی متوقف شده پس نیازی نیست خیلی نگران باشند در صورتیکه باتوجه به شیب توپوگرافی منطقه و شرایط بارندگی های محلی در آینده خطر بیش از پیش به آنها نزدیک خواهد شد.

وقتی شرایط رانش تا بدین حد حاد قابل مشاهده هست مردم می دانند که باید خانه هایشان را تخلیه کنند اما کجا بروند ؟!! مسئولین باید جوابگوی این موضوع باشند و تلاش کنند تا بودجه و اعتبار لازم را برای چنین موقعیت هایی بدست آورده و در اختیار مردم نیازمند قرار دهند.

وضعیت مشابه روستای لیلیم در روستاهای دیگر منطقه و شهرستانهای همجوار گویای این مطلب هست که باید در شهرستان و استان مطالعات میدانی دقیقی صورت گرفته و در صورت احتمال خطر مشابه برای دیگر روستاها و مناطق از هرگونه ساخت و سازی در این مناطق جلوگیری شود.
با توجه به مهاجرتهای معکوس گسترده ایی که متاسفانه این روزها گریبان مستعد ترین زمینهای بکر روستایی ما را گرفته هرگونه ساخت و سازی بالقوه هم تهدید کننده هست و هم تهدید شونده.

“سیمرغ”
۹اردیبهشت ۹۸