17:51

1402/07/01

ماجرای اعتراض به اجرانشدن قانون حمایت از جوانی جمعیت در املش چه بود؟

فرماندار املش در اختیار نداشتن زمین دولتی را مشکل اساسی این شهرستان برای اجرای سیاست‌های دولت برای حمایت از جوانی جمعیت دانست و گفت: رایزنی‌هایی با مالکین بخش خصوصی و تهاتر با آن‌ها صورت گرفته که در صورت به نتیجه رسیدن ما شاهد اجرایی شدن وعده‌های دولت در املش خواهیم بود.

به گزارش رانکوه نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، امروز مقوله جوانی جمعیت و دغدغه سالمندی از مهم‌ترین مسائل کشور است که در یک دهه گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها و بارها به مسئله جوانی جمعیت و فرزندآوری تأکید کردند از این رو دولت‌ها به ویژه دولت سیزدهم بیش از پیش مسئله جوانی جمعیت را مد نظر قرار داده است.

زمین باید به چه کسانی واگذار شود

دولت در راستای قانون جوانی جمعیت و تشویق خانواده‌ها برای فرزندآوری به خانواده‌های دارای سه فرزند و بیشتر که فرزند سوم آن‌ها از ۲۴ آبان ۱۴۰۰ به بعد متولد شده‌اند زمین واگذار می‌کند طبق قانون جوانی جمعیت وزارت راه و شهرسازی مکلف به تأمین زمین برای این خانواده‌ها است و خانواده‌هایی که دارای چنین شرایطی باشند می‌توانند از طریق ثبت نام در سامانه سمن موضوع را پیگیری کنند.

ماجرای اعتراض خانواده پنج‌نفره املشی چه بود؟

چند روز گذشته در یکی از سایت‌های محلی خبری منتشر شد که جوان املشی با دارا بودن پنج فرزند و ثبت نام در سامانه سمن از اجرایی نشدن قانون جوانی جمعیت در شهرستان املش گلایه‌مند بود در همین راستا مختار رضایی فرماندار املش در گفت و گو با خبرنگار ما با تسلیت قرار گرفتن در آستانه اربعین امام حسین (ع) و ۷۲ تن از یاران با وفایش اظهار کرد: زنده نگهداشتن یاد و خاطره آن حضرت، پاسداری از ارزش‌های معنوی است.

وی با اشاره به گلایه‌های مطرح شده آقای اسماعیل فرجی در سایت‌های محلی مبنی بر اینکه «دارای پنج فرزند است طبق قانون برای دریافت زمین تشویقی دولت ثبت نام انجام داده اما به رغم همه نامه‌هایی که به استانداری گیلان، نماینده مردم رودسر و املش، مقام معظم رهبری و رئیس جمهور ارسال کرده تاکنون اقدام جدی از سوی مسؤولین شهرستان املش یا استان گیلان برای تحقق این وعده دولت صورت نگرفته است»، ضمن قدردانی از این خانواده محترم املشی پیرامون جوانی جمعیت در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: بعد از آن برنامه تلویزیونی از این شهروند عزیز دعوت شد تا موارد پیگیری‌های فرمانداری به ایشان بازگو شود نزد ایشان به مسؤول راه و شهرسازی رودسر و املش زنگ زدم خواستار پیگیری امور شدم که با راهنمایی‌های لازم برای ثبت‌.نام ایشان انجام شود.

به گفته فرماندار شهرستان املش، ثبت نام آقای فرجی برای طرح مسکن ملی به شماره ۵۹۳ در تاریخ ۱۶ آذر سال گذشته ثبت و تأیید شده است در حالیکه در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۴۰۲ به خانواده‌شان برای نام‌نویسی طرح فرزندآوری و جوانی جمعیت مسکن ملی در قالب افرادی که دارای سه فرزند هستند پیامک ارسال شد که آقای اسماعیل فرجی موسی کلایه با راهنمایی راه و شهرسازی در این طرح به تاریخ ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ ثبت نام و تایید شدند.

رضایی با اشاره به اینکه درخواست آقای فرجی در مورخه ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ به صورت پستی به فرمانداری ارسال شده بود، بیان کرد: تقاضا داده شده وی پس از مطالعه جهت اقدام برای مدیر کل راه و شهرسازی استان گیلان به شماره ۱۸۹ در تاریخ ۷ شهریور ۱۴۰۲ ارسال شد همچنین با ضمائم مربوطه رونوشت برای مدیرکل بنیاد مسکن استان و اعضای شورای تأمین هم فرستاده شده است.

وی با اذعان به اینکه املش یکی از مسن‌ترین شهرستان‌های کشور طبق آمارهای اعلام شده است، تصریح کرد: نرخ باروری این شهرستان در شش ماهه نخست امسال ۸۳ مورد است در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۶۶ مورد بوده ۱.۱ درصد رشد داشته است شهرستان امسال برای فرهنگ‌سازی و تشویق خانواده‌ها به امر مهم ازدواج، فرزندآوری و جوانی جمعیت برنامه‌های فرهنگی ویژه‌ای مانند طرح لبخند مادری و طرح مثبت سه برای خانواده‌های بالای سه فرزند یا بیشتر با همکاری و هماهنگی دستگاه‌های مختلف برگزار کرده که از خانواده خانواده محترم آقای فرجی در کنار سایر خانواده‌های دارای سه فرزند و بیشتر در این برنامه‌ها تقدیر شده است.

وی معتقد است مسؤولیتی که بر دوش دولتمردان و مدیران نظام مقدس جمهوری اسلامی گذاشته شده امانتی برای خدمت بی‌منت به مردم و جلب رضایتمندی آنان است که باید در حد توانایی با بسیج همه امکانات و ظرفیت‌ها برای حفظ حرمت ارباب رجوع و رضایتمندی آن‌ها تلاش شود در همین راستا عزم فرمانداری املش عمل کردن به وظیفه خود بوده و دستگاه‌های متولی هم درصدد انجام امور هستند.

مشکل واگذاری چه بود؟

فرماندار املش در اختیار نداشتن زمین دولتی را مشکل اساسی این شهرستان در راستای اجرای سیاست‌های دولت برای حمایت از جوانی جمعیت برشمرد و گفت: در همین راستا رایزنی‌هایی با مالکین بخش خصوصی و تهاتر با آن‌ها صورت گرفته از جمله چهار هکتار در روستای حاجی آباد در شرف هماهنگی و توافق با مالک هستیم که در کارگروه مسکن و شهرسازی استان گیلان طرح شده و منتظر جوابیه آن هستیم.

رضایی با اشاره به اینکه ۱۱ هزار مترمربع با مالک دیگری در روستای لگموج اقدام شده که در شرف توافقات آن هستیم، بیان کرد: امیدواریم هر چه سریع‌تر با انجام این توافقات زمین مورد نیاز تحویل داده شود تا شاهد محقق شدن هر چه سریع‌تر وعده‌ها و سیاست‌های دولت در این شهرستان باشیم که شهروند محترم آقای فرجی و خانواده‌های دیگر املشی که دارای سه فرزند و بیشتر هستند در اولویت این طرح قرار دارند.

به گفته فرماندار شهرستان املش، تاکنون ۱۵ خانواده املشی در طرح تشویقی جوانی جمعیت ثبت نام کرده‌اند و پرونده های‌شان به استان ارسال شده است.

مشوق‌ها باید به موقع عملیاتی شوند

مسئله جمعیت و نیروی انسانی، به عنوان مهم‌ترین رکن برنامه‌ریزی توسعه‌ای کشور است بنابراین ارائه مشوق‌های متعدد برای خانواده‌ها جهت تشویق برای فرزندآوری لازم است تا کشور در دام پیری جمعیت گرفتار نشود یکی از راه‌های ترویج رشد جمعیت و فرزندآوری توسعه زیرساخت‌های رفاهی در جامعه است اگر نرخ تورم کاهش یابد، نرخ امید به زندگی هم بیشتر می‌شود.

همچنین اعطای تسهیلاتی به خانواده‌ها و زوج‌های جوان که لازم است تا همه دستگاه‌های متولی حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی پای کار باشند اگر هر دستگاه به وظیفه خود در این حوزه عمل کند تعهدات قانون جوانی جمعیت به زوج‌های جوان خیلی‌زود محقق خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *