07:46

1402/09/18

قاچاقچیان چوب در مازندران پاسگاه را آتش زدند

چاقچیان چوب بامداد امروز (شنبه) پاسگاه ایست و بازرسی محمولات جنگلی خلیل شهر را در شرق استان مازندران به آتش کشیدند.

به گزارش صبح رانکوه، رییس اداره منابع طبیعی بهشهر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این مطلب افزود: این اتفاق حدود ساعت 4 صبح رخ داد و متجاوزان با مواد منفجره دست ساز این پاسگاه را به طور کامل از بین بردند.

‘مسعود حبیبی’ بیان کرد: سه سال قبل و در جریان احداث این پاسگاه نیز کسانی که منافع خود را با راه اندازی این ایستگاه بازرسی در خطر می دیدند، اقدام به تخریب آن کردند اما با وجود این تهدیدات، این پاسگاه تکمیل و راه اندازی شد.

رییس اداره منابع طبیعی بهشهر افزود: منطقه ای که این پایسگاه ایست و بازرسی در آن احداث شد، از جمله مناطقی بود که تخلفات و قاچاق چوب بسیاری در آن انجام می شد.

وی اظهار کرد: با راه اندازی این مرکز و بازرسی های متعدد و سخت گیری های بسیار، از تجاوز به حریم جنگل و قاچاق چوب تا حد زیادی جلوگیری شد.

حبیبی ادامه داد: چند شب قبل نیز قاچاقچیان دوربین های مدار بسته این پاسگاه را سرقت کردند که به نظر می رسد دلیل اصلی آن، پنهان ماندن برنامه آتش زدن پاسگاه از دید قانون بود.

وی بیان کرد: به دلیل زیاد بودن تعداد کسانی که از این منطقه اقدام به قاچاق چوب می کردند، مظنون خاصی مورد نظر نیست اما تلاش می کنیم در سریعترین زمان ممکن نسبت به بازسازی پاسگاه اقدام کنیم.

منطقه بهشهر 63 هزار هکتار اراضی ملی دارد که از این میزان 35 هزار هکتار مرتع و بقیه عرصه های جنگلی است.

سال گذشته با تلاش ماموران اداره منابع طبیعی بهشهر، 28 هزار هکتار از اراضی ملی این منطقه از متصرفان پس گرفته شد.

به دلیل بالا بودن حجم قاچاق چوب در این منطقه، 6 پاسگاه ایست و بازرسی محمولات جنگلی دایر شده است و ماموران پارسال توانستند 12 تُن تنه صنعتی و 85 تُن هیزم قاچاق کشف و ضبط کنند.

اداره منابع طبیعی بهشهر همچنین برای برخورد با قاچاقچیان چوب، 31 پرونده قاچاق چوب در محاکم قضایی تشکیل داده که احکام برخی از این پرونده ها صادر و اجرایی شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *