04:30

1403/03/05

فرماندار املش: زیرساختهای قدیمی حوزه آب پاسخگوی نیاز امروز مردم املش نیست

جعفری -فرماندار املشفرماندار املش در جلسه ستاد بحران این شهرستان با اشاره مهاجرت تابستانی مردم گیلان به مناطق ییلاقی این شهرستان و کمبود آب شرب گفت: زیرساخت های قدیمی حوزه آب و فاضلاب پاسخگوی نیاز امروز مردم املش نیست.

به گزارش صبح رانکوه،  دکتر ˈمهدی جعفریˈ روز دوشنبه در این نشست با تاکید بر اینکه جمعیت ۴۷هزار نفری این شهرستان گردشگری و ییلاقی در فصل کم آبی تابستان به حدود یکصد هزار نفر می رسد، افزود: اگر مسوولان استانی به عمق مشکل کم آبی در املش که از جمله شهرستان های دارای تنش آبی بالاست نگاه ویژه نداشته باشد، نمی توانیم در این بخش پاسخگوی مردم باشیم.

وی افزود: ما از حیث دارابودن آب شرب جایگاه بدی نداریم اما در مواقع بارندگی مشکلاتی که در تصفیه خانه ˈسفیدآبˈ بوجود می آید، با گل آلودبودن آب مواجه می شویم و در موقعیت زمانی کنونی به علت کمبود منبع آبی سفیدآب که ۳۷۰لیتر برثانیه بود به ۲۴۰لیتر برثانیه می رسد که در عمل این شهرستان را با کمبود آب شرب

مواجه کرده است.

وی با تاکید بر اینکه همه باید با کمک هم مشکل آب شرب شهرستان املش را رفع کنیم، یادآور شد: ما زمانی مشکلات را در استان بیان می کنیم که از توان شهرستان خارج باشد؛ اگر همه در راستای مشکل کمبود آب چه شرب و چه کشاورزی هم افزایی و مشارکت فعال داشته باشیم، مشکل به نحوی حل خواهد شد.

جعفری با اشاره بر اینکه ظرف چند روز آینده مشکلات آب شرب شهرستان املش چه شهری و چه روستایی باید حل شود و هیچ گونه قطعی آب شرب نداشته باشیم، خاطرنشان کرد: با هماهنگی هایی که بین ادارات مختلف از جمله اداره کشاورزی ، آب شهری و آب روستایی و همچنین مسئولان مرتبط با این ادارات در سطح استان به صورت ویژه در حال انجام است انتظار داریم مشکل کمبود آب املش با انجام راهکارهای اساسی رفع شود.

مدیر آب و فاضلاب شهری املش در ادامه این نشست گفت: مصرف روزانه آب در دیگر فصل ها ۷۰لیتر بر ثانیه است و در فصل تابستان درست در زمان کم آبی با ۱۱۰لیتر بر ثانیه به یک و نیم برابر بیشتر می رسد.

ˈارسلان قربانیˈ با اشاره به اهمیت نحوه صحیح آب شرب از سوی شهروندان یادآور شد: فرهنگ درست مصرف آب باید از سوی دستگاه های فرهنگی به همشهریان آموزش داده شود.

وی افزود: اگر در وضعیت حاد فعلی بتوانیم چاه آب کیاکلایه املش را که هزار و۶۰۰متر از خط انتقال آب شهر املش فاصله دارد به آب شهری املش متصل کنیم نیاز به پنج میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال اعتبار داریم که مساعدت مسوولان در این خصوص ضروری است.

همچنین ˈمهدی علیزادهˈ مدیر آب و فاضلاب روستایی املش در این جلسه گفت: اکنون ۳۷روستای شهرستان املش با کمبود آب شرب حاد مواجه هستند که به ۱۰روستا از روستاهای یادشده به صورت سیار آبرسانی می شود.

این نشست که با حضور معاون ستاد بحران و نمایندگان آب و فاصلاب روستایی استان گیلان برگزار شد، علاوه بر قول مساعدت برای حل مشکلات آب روستایی از سوی نماینده شرکت آبفای روستایی استان، در گام نخست مبلغ سه میلیارد ریال اعتبار برای انتقال خط آب کیاکلایه املش اختصاص خواهد یافت./ایرنا

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *