07:15

1402/12/05

فرماندار املش: روستائیان به توسعه بیمه محصولات کشاورزی توجه جدی کنند

فرماندار املش با بیان اینکه حوادث پیش بینی نشده کشاورزان را با مشکلات عدیده روبرو می کند، خواستار توجه جدی روستائیان به توسعه و گسترش بیمه محصولات کشاورزی شد.

 به گزارش صبح رانکوه ˈمهدی جعفریˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به خشکسالی امسال و یخبندان زمستان سال گذشته که محصولات کشاورزان این شهرستان را با کاهش جدی مواجه کرده است، افزود: توسعه و گسترش بیمه محصولات کشاورزی باید به یک فرهنگ در میان روستاییان و کشاورزان تبدیل شود.

وی اضافه کرد: مسوولان دست اندرکار در حوزه کشاورزی و بیمه و دستگاه های فرهنگی باید کشاورزان و روستائیان را برای تشویق و ترغیب بیمه کردن محصولات کشاورزی هدایت کنند.

فرماندار املش با ابراز تاسف از بیمه نکردن باغ ها و محصولات بوسیله کشاورزان این شهرستان خاطرنشان کرد: کشاورزان باید نسبت به بیمه محصولات خود با توجه به کم آبی ها و خشکسالی ها اقدام کنند تا دولت و بیمه بتواند بخشی از زیان های وارده شده آنها را پرداخت و جبران کند.

جعفری ادامه داد: با این حال از جهاد کشاورزی و ستاد حوادث استان گیلان انتظار داریم با توجه به شرایط امسال با پرداخت مبالغی به عنوان زیان خشکسالی و یخبندان به کشاورزان این شهرستان کمک کند.

وی یادآور شد: در بیمه مزارع برنج املش در سال جاری از سه هزار و 500هکتار اراضی شالیزاری 969هکتار، از هزار و 734هکتار باغ فندق 215هکتار و از پنج هزار و200هکتار باغ چای بیش از30درصد یعنی هزار و 589هکتار باغ چای بیمه شده است.

فرماندار املش بیان کرد: بر اساس گزارش های رسیده به علت یخبندان زمستان 92 و تاثیر آن بر فرآیند گل دهی و … که در درختان مرکبات ایجاد شد، امسال شاهد 60درصد کاهش در محصول دو هزار و 936هکتار باغ های مرکبات املش هستیم.

جعفری اضافه کرد: همچنین امسال در سه هزار و500هکتار مزارع شالیزاری املش 10درصد کاهش محصول، در هزار و400هکتار مزارع گندم 30درصد کاهش و در هزار و700هکتار مزارع جو 10درصد کاهش محصول داریم.

وی با اشاره به اینکه مقدار طبیعی برداشت فندق در هر هکتار در شهرستان املش یک تن است، افزود: امسال به علت یخبندانی که اوایل بهار در مناطق ییلاقی بخش رانکوه املش ایجاد شد شاهد کاهش 80درصدی فندق در هزار و734هکتار از باغ های این محصول هستیم.

جعفری یادآور شد: همچنین در460هکتار باغ گردو در مناطق پایین دست املش 70درصد کاهش محصول و در مناطق ییلاقی املش

در 332هکتار باغ گردو صددرصد خسارت اتفاق افتاده است.

وی کاهش و خسارت 60درصدی عدس را در 200هکتار مزارع این شهرستان و کاهش هزار تنی برگ سبزچای در چین دوم نسبت به سال گذشته را در پنج هزار و200هکتار باغ چای از موارد خشکسالی سال جاری عنوان کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *