21:40

1403/01/27

فرماندار املش:۶۰ درصد شالیزارهای املش نشاکاری شد

1200

 به گزارش جیرگوابر نیوز،فرماندار املش گفت: ۶۰ درصد از شالیزارهای املش تاکنون نشاکاری شده است.مهدی جعفری عصر امروز در جلسه بررسی وضعیت آب کشاورزی گیلان اظهار کرد: املش در جلگه مشکل کم‌آبی ندارد.

وی خواستار توجه به مناطق ییلاقی املش شد و افزود: ۶۰ درصد از شالیزارهای املش تاکنون نشاکاری شده است.

جعفری با بیان اینکه املش دومین شهرستان تولید کننده فندق در کشور است، تصریح کرد: باغ‌های فندق نیازمند آبیاری است.

به گفته این مسئول، امسال محصول گردوی املش به دلیل سرمازدگی سوخته است.

۸۰ درصد شالیزارهای گیلان همزمان نشاکاری می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در این جلسه به شخم ۹۷ درصد از شالیزارهای استان اشاره کرد و گفت: ۹۸ درصد شالیزارهای گیلان خزانه‌گیری شده است.

علیرضا شعبان‌نژاد از نشاکاری ۳۰ درصد از شالیزارهای گیلان خبر داد و افزود: نشاکاری در بعضی از شهرستان‌ها به ۶۰ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد از خزانه‌ها آماده ورود به مزرعه هستند، تصریح کرد: ۸۰ درصد نشاکاری همزمان انجام می‌شود و این موضوع فرصت بسیار خوبی برای مدیریت آب است.

شعبان‌نژاد کشت زودهنگام را سبب ایجاد فرصت برای کشت دوم برنج خواند و بیان کرد: نیاز است در کشاورزی گیلان تغییر رفتار ایجاد شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بر استفاده بهینه از آب موجود در شالیزارها تاکید کرد و یادآور شد: شالیکاران نباید توقع داشته باشند شالیزارها لبریز از آب باشد.

وی با اشاره به آماده شدن تقویم سال زراعی از ابتدای امسال، خاطرنشان کرد: تقویم زراعی به تمام شهرستان‌ها ابلاغ شده است.

وی به استفاده از روان‌آب‌ها در شخم شالیزارها اشاره کرد و افزود: امسال رسانه‌ها همکاری خوبی در اطلاع‌رسانی کشت شالیزارها با سازمان جهاد کشاورزی داشتند.

ورود ۶ هزار تن کود سولفات به گیلان

شعبان‌نژاد از ورود ۶ هزار تن کود سولفات برای استفاده در شالیزارها به گیلان خبر داد و اظهار کرد: به دلیل افزایش نرخ با کاهش فروش کود سولفات مواجه هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه کشت برنج به صورت روزانه پایش می‌شود، تصریح کرد: حضور مستمر نیروهای ستادی در مناطق حائز اهمیت است.

وی به آماده‌سازی ۶۹ حلقه چاه برای آبیاری شالیزارها اشاره کرد و گفت: مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان برای چاه‌های مذکور تامین اعتبار شده است.

شعبان‌نژاد خواستار واگذاری تاسیسات آبی به مردم شد و بیان کرد: مردم امانتدار خوبی هستند و ایستگاه‌های پمپ آب باید به دهیاران واگذار شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با تاکید بر افزایش ورودی آب سد سفیدرود به شالیزارها، یادآور شد: نوبت‌بندی برای نشاکاری شالیزارها باید در روزهای آینده برداشته شود.

وی بتنی کردن کانال‌ها را سبب جلوگیری از اتلاف آب دانست و خاطرنشان کرد: به روان‌آب‌ها باید توجه بیشتری داشته باشیم.

شعبان‌نژاد از اختصاص ۳ میلیارد تومان برای خرید پمپ‌های دو و سه اینچ آب توسط کشاورزان گیلانی خبر داد و اظهار کرد: تاکنون ۴۰۰ میلیون تومان از تسهیلات مذکور پرداخت شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان با بیان اینکه ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای آبیاری شالیزارهای استان اختصاص داده شده است، گفت: شالیکاران می‌توانند از تسهیلات مذکور برای ارتقای بهره‌وری آبیاری در مزارع استفاده کنند.

وی به تجهیز و نوسازی ۵۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان اشاره کرد و افزود: سال‌های گذشته ۶۵ هزار هکتار از شالیزارهای استان تجهیز و نوسازی شده است.

شعبان‌نژاد با اشاره به اینکه حق‌آبه سد سفیدرود در بالادست نادیده گرفته شده است، بیان کرد: استفاده از روان‌آب‌ها باید مد نظر شالیکاران باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از افزایش ۲۰ درصدی میانگین بارندگی در استان خبر داد و اظهار کرد: بارندگی‌ها دارای پراکندگی در نقاط مختلف بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *