03:09

1403/03/09

فراموشی روز جهانی چای در پایتخت چای ایران

روز بین‌المللی چای، روزی که در لاهیجان پایتخت چای کشور و در تهران پایتخت کشور فراموش شد؛ چای صرفا محصولی باغی معمولی نیست، بلکه به مثابه فرهنگی است که ریشه در آداب و رسوم دیرین ایران دارد.

 

 

به گزارش رانکوه نیوز، ابراهیم آذرپور عضو کارگروه کشاورزی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان گیلان گفت: از سال ۲۰۰۵ میلادی، ۱۵ دسامبر در دنیا به عنوان روز بین المللی چای نامگذاری شد و هر ساله تمامی‌کشورهای چای‌خیز دنیا (هند، بنگلادش، اندونزی، کنیا، نپال، مالزی، مالاوی، سریلانکا، تانزانیا، اوگاندا، ویتنام و …) به منظور ترویج و توسعه پرورش این گیاه ارزشمند، بررسی مشکلات صنعت چای، افزایش تولید و صادرات آن جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشور و حفظ استقلال در برابر کشورهای استعمارگر،جلب توجه دولت‌ها و شهروندان به اهمیت چای و تجارت آن و تاثیرش بر زندگی کارگران، چایکاران و زحمتکشان این صنعت و همچنین تجلیل از شاغلان، دست اندرکاران و پژوهشگران دخیل در زنجیره پرورش، تولید و فرآوری آن به عنوان یک محصول راهبردی و نوشیدنی اشتغال زا مبادرت به برگزاری جشن و بزرگداشت روز جهانی چای می‌پردازند.

وی افزود:از سال ۲۰۱۵ گسترش این روز با پیگیری کشور هند و از طریق سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد اعلام گردید و سازمان تجارت جهانی نیز نگاه ویژه ای به این روز برای برسی چالش‌های اقتصادی تجارت جهانی چای دارد.

چای؛ نوشیدنی پرطرفدار دو سوم جمعیت جهان

آذرپور ادامه داد: چای پرطرفدارترین نوشیدنی غیر الکلی است که به علت اثرات دارویی، طراوت و آرام بخشی مورد استفاده بیش از دو سوم جمعیت جهان قرار می‌گیرد.
عضو کارگروه کشاورزی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری استان گیلان خاطر نشان کرد: نوشیدنی چای، آب و هوای سرد زمستان برفی را به گرمای تابستان تبدیل می‌کند و یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر زندگی عادی مردم ایران و جهان است.

وی تصریح کرد: نوشیدنی چای، نخستین متاعی است که گرمابخش هر مصاحبت و دیداری در محافل و مجالس ما بوده است و و خواهد بود. چای صرفاً محصولی باغی یا خوراکی معمولی نیست، بلکه به مثابه فرهنگی است که ریشه در آیین‌های کهن جهان و آداب و رسوم دیرین ایران دارد.

کاهش تولید چای در سال

ابراهیم آذرپور با بیان اینکه کشت و صنعت چای کشور تاریخی بالای یکصد سال دارد و در طی این سالها ۶۵ هزار خانوار چایکار گیلان و مازندران با دست‌های پینه بسته خود حدوداً ۳۲ هزار هکتار باغ چای برای تولید و فراوری این محصول احداث کردند و در کنار آن حدود ۱۵۰ کارخانه چایسازی فعال هستند،خاطر نشان کرد: وسعت باغات چای در فراز و نشیب خود کاهش یافته و امروزه به حدود ۲۵ هزار هکتار رسیده است. به دلایل متعدد از جمله عدم حمایت مستمر و درست دولتها و تغییر ذائقه مصرف‌کننده تولید ۷۰ هزار تنی چای در سال (اواخر دهه ۷۰) به حدود بیست هزار تن در سال رسید.

وی افزود:متأسفانه با وجود اینکه ۱۲ سال از شروع این حرکت بزرگ و توجه جهانی گذشته است و صنعت چای ایران نیز پیشینه‌ای پرقدمت در کشورمان دارد، تاکنون توجهی به روز بین المللی چای صورت نگرفته است و روز فراموش شده در تقویم حقیقی و مجازی پایتخت چای کشور(لاهیجان)و ایران (تهران) بوده است.

پدر چای ایران، مدیری علم گرا و عمل گرا بود

عضو کارگروه کشاورزی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان گیلان با بیان اینکه کاشف السلطنه(پدر چای ایران) عامل توسعه دانش کشت و پرورش چای و بانی زیرساخت‌های علمی‌این صنعت اشتغالزا در ایران بوده است و هنگامی‌که برای استخدام کارشناسان چینی و همچنین واردات ارقام جدید چای به کشور چین سفر کرده بود، در راه بازگشت و در اثر سقوط اتومبیل به دره کشته می‌شود گفت:روز بین المللی چای باز هم فراموش شد ولی ای کاش حداقل مسئولان نهادهای مرتبط با چای کشور و نمایندگان شهرهای چایخیر در مجلس شورای اسلامی، زندگینامه کاشف السلطنه را به عنوان پدر چای ایران و اولین شهردار رسمی‌تهران بوده است،مطالعه کنند و درس‌هایی بگیرند تا مدیری علم گرا و عمل گرا باشند در حمایت از چای و چایکاران کنند.

وی افزود : حمایت از تولید داخلی و اشتغال مولد، عطر، طعم و رنگ طبیعی،قیمت مناسب،سالم و بودن سم بودن از جمله دلایلی است که باید چای ایرانی مصرف کنیم.

منبع: ایسنا

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *