ریئس اداره توسعه  نوغانداری گیلان گفت:  امیدواریم که بعد از صنعت چای صنعت ابریشم به جایگاه واقعی خود برسد.     به گزارش خبرنگار رانکوه نیوز، سید نبی هادی درو در جلسه توسعه نوغانداری املش که در فرمانداری برگزار شد گفت:در سال ۹۳ مرکزی بعنوان مرکز توسعه نوغانداری کشور تشکیل شد و درآن مرکز اداره […]

ریئس اداره توسعه  نوغانداری گیلان گفت:  امیدواریم که بعد از صنعت چای صنعت ابریشم به جایگاه واقعی خود برسد.

 

 

به گزارش خبرنگار رانکوه نیوز، سید نبی هادی درو در جلسه توسعه نوغانداری املش که در فرمانداری برگزار شد گفت:در سال ۹۳ مرکزی بعنوان مرکز توسعه نوغانداری کشور تشکیل شد و درآن مرکز اداره توسعه نوغانداری گیلان که متولی آن استان گیلان است بوجود آمد که بحث حاکمیتی نوغانداری کشور درآن اجرایی شد.

 

وی هدف از تشکیل توسعه نوغانداری را تامین نهال های توت رایگان و توزیع تخم نوغان مرغوب وباکیفیت به کشاوزان عنوان کرد و افزود:مادر خصوص تامین نهال توت با بخش خصوصی قرارداد بستیم و همچنین دولت تمام عزم خودرا برای توسعه نوغانداری در کشور جذب کرده است تا بتوانیم صنعت ابریشم را درکشور و بویژه گیلان احیاء نماییم.

مهندس درو ادامه افزود:ما توانستیم در گیلان مجموعه ای را جمع کنیم که مرکز توسعه نوغانداری به ثبات برسد و این مجموعه شامل ۸ شهرستان از جمله؛لاهیجان-آستانه-رشت-شفت-لنگرود – فومن و صومعه سرا است که کارشناس مسوول دارند.

ریئس توسعه نوغانداری با بیان اینکه شهرستانهای ذکر شده رابط نوغانداری در امر تسهیل کار در نوغانداری هستند واستارت آن از یک ماه پیش خورده است

 

افزود:تاکنون ۱۰هزارو ۳۰۰جعبه تخم نوغان به متقاضیان فروخته شده است و این نشان ازآن است که اتفاقات خوبی در راه است.

وی همچنین از توزیع ۵۴اصله نهال توت رایگان به کشاورزان درهمه شهرستان ها خبرداد و گفت:امیدواریم که بعد از صنعت چای صنعت ابریشم به جایگاه واقعی خود برسد.

درو با اشاره به اینکه قیمت پلیه تر نسبت به سال قبل افزایش چشمیگری پیدا کرده است، یادآور شد:نسبت به پارسال حدود۷هزار جعبه افزایش فروش داشتیم که نشان از اینست که صنعت نوغانداری و ابریشم روی ریل قطار توسعه قرار گرفته است.

رئیس توسعه نوغانداری گیلان همچنین درخصوص تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان و نوغانداران سخن گفت و افزود:در سفر اخیر ریاست جمهوری ۲۰میلیارد تومان برای حمایت از صنعت نوغانداری اختصاص یافته است.وی خاطرنشان کرد:دربازسازی توتستان ۶میلیون و۵۰۰هزارتومان-بازسازی تلمبار۷ میلیون و۵۰۰هزار تومان و ساخت تلمبار۳۲میلیون تومان به متقاضیان پرداخت خواهد شد که بازپرداخت آن ۱۲درصد خواهد بود.

وی درادامه براساس تفاهمنامه با کمیته امداد از توزیع تخم نوغان رایگان به مددجویان کمیته امداد خبرداد ودربحث بیمه نوغانداری نیز گفت:با رایزنی های متعدد بیمه نوغانداری نیزبرای نوغانداران تصویب گردید.

مهندس درو در پایان خطاب به فرماندار املش و مدیریت جهادکشاورزی این شهر گفت:۷۵درصد از نوغانداران از قشر ضعیف جامعه هستند.انشاا…که بتوانیم درکنار هم به مردم و کشاورزان زحمت کش این خطه خدمت کنیم چرا که این خدمات در چشم آنها گم نخواهد شد.