• امروز : دوشنبه - ۷ مهر - ۱۳۹۹
  • برابر با : 11 - صفر - 1442
  • برابر با : Monday - 28 September - 2020
4
رئیس تامین اجتماعی شهرستان املش

صدور برگ پرداخت حق بیمه برای بیمه‌شدگان اختیاری

  • کد خبر : 87010
  • ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۰
صدور برگ پرداخت حق بیمه برای بیمه‌شدگان اختیاری
رئیس تامین اجتماعی شهرستان املش با بیان اینکه سازمان تأمین اجتماعی در راستای اجرای طرح تکریم ارباب رجوع، روانسازی امور، پاسخگویی سریع و افزایش رضایتمندی مخاطبان، اقدام به راه‌اندازی سرویس غیرحضوری (اینترنتی) صدور برگ پرداخت حق بیمه برای بیمه‌شدگان اختیاری کرده است افزود: بیمه‌شدگان محترم می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی http://www.samt.tamin.ir نسبت به صدور و پرداخت حق بیمه خود اقدام نمایند.

نصرت پورقربان در گفتگو با خبرنگار رانکوه نیوز  از آشنایی با مقررات بیمه اختیاری مطابق با آخرین آیین‌نامه مصوب مورخ ۲۶/۶/۱۳۸۵ و اصلاحیه مورخ ۲۰/۱۱/۱۳۸۶ شورای عالی تأمین اجتماعی سخن گفت و افزود:تامین اجتماعی در مفهوم فراگیر آن، حقی است همگانی برای عموم افراد جامعه که تأمین و تدارک بستر اجرایی آن از تکالیف دولت به شمار می‌رود.

 

وی با بیان اینکه تعهدات بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی به نحوی طراحی شده که اساس آن بر پوشش بیمه‌ای افراد شاغل استوار است با وجود این در قانون تأمین ‌اجتماعی، برای پوشش بیمه‌ای کسانی که مدتی به واسطه اشتغال تحت پوشش بیمه اجتماعی بوده، اما پس از آن به دلیل عدم اشتغال از پوشش این بیمه خارج شده‌اند، تدابیری اندیشیده شده است افزود: به نحوی که اینگونه اشخاص با دارا بودن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه، می‌توانند بیمه خود را به طور احتیاری ادامه دهند.

 

رئیس تامین اجتماعی شهرستان املش در ادامه با افزود: شرایط ادامه بیمه به طور اختیاری متقاضیان می‌توانند تا سن ۵۰ سالگی با دارا بودن حداقل ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه که به لحاظ بازنشستگی معتبر باشد، بیمه خود را به طور اختیاری ادامه دهد.

 

وی افزود:چنانچه سن متقاضی در زمان ثبت تقاضا بیش از ۵۰ سال باشد، پذیرش درخواست وی منوط به دارا بودن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مدت مازاد سنی خواهد بودو تقاضای کلیه افرادی که حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، بدون رعایت شرط سنی پذیرفته خواهد شد.

 

پورقربان همچنین تصریح نمود:مبنای پرداخت حق بیمه افرادی که بیش از ده سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، معادل میانگین آخرین ۳۶۰ روز قبل از ثبت تقاضای ادامه بیمه به طور اختیاری خواهد بود، مشروط بر اینکه مبلغ مزبور از حداقل دستمزد مصوب شورایعالی کار در زمان تقاضا کمتر نباشد و برای کسانی که کمتر از ده سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه آنان به انتخاب متقاضی بین حداقل و حداکثر دستمزد مصوب خواهد بود.

وی با بیان اینکه افرادی که دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه آنان بیش از حداقل دستمزد مصوب شورایعالی کار در زمان تقاضا می‌باشد، همه ساله به میزان درصدی که طبق مقررات مصوب شورایعالی کار به سطوح دستمزد شاغلان اضافه می‌گردد، افزایش می‌یابدافزود:نخ پرداخت حق بیمه در این نوع بیمه معادل بیست و شش درصد (۲۶%) دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه مورد قرارداد خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه بیمه‌شدگان اختیاری با انعقاد قرارداد، پرداخت حق بیمه و احراز شرایط مقرر می‌توانند از تعهدات سازمان در زمینه بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت بهره‌مند گردندافزود:

د) نحوه پرداخت حق بیمه‌شدگان اختیاری می‌بایست پس از شروع بیمه، حق بیمه هر ماه را حداکثر تا آخرین روز ۲ ماه بعد پرداخت نمایند، درغیر این صورت قرارداد منعقده از تاریخ عدم پرداخت حق بیمه لغو و ادامه بیمه آنان موکول به تسلیم تقاضای جدید و موافقت سازمان خواهد بود.

 

وی همچنین به تعهدات درمانی و نحوه استفاده بیمه‌شدگان از امکانات درمانی و سازمان کلیه بیمه‌شدگان اختیاری اشاره کرد و گفت: آن دسته از مستمری بگیرانی که با احتساب سابقه پرداخت حق بیمه ادامه به طور اختیاری در ردیف مستمری‌بگیران قرار دارند، همانند بیمه شدگان اجباری از پرداخت فرانشیز درمانی معاف خواهند بود و هزینه وسائل کمک پزشکی (پروتز و اروتز) و نیز هزینه کفن و دفن در مورد آنان مطابق مقررات مربوطه ارائه می‌گردد.

وی اظهار داشت:متقاضیان ادامه بیمه به طور اختیاری می‌بایست قبل از انعقاد قرارداد توسط سازمان مورد معاینه پزشکی قرار می گیرند، لیکن آن گروه از متقاضیانی که طبق گواهی پزشکی معتمد سازمان در زمان ارائه تقاضای ادامه بیمه به طور اختیاری، از کارافتاده کلی شناخته شوند، نمی‌توانند از حمایت مربوط به از کارافتادگی برخوردار شوند.

ضمناً چنانچه متقاضی در بدو قرارداد به بیماری با عارضه خاصی مبتلا باشد، نمی‌تواند بر اساس بیماری یا عارضه اولیه از مستمری از کارافتادگی استفاده نماید، مگر اینکه به عارضه یا بیماری دیگری مبتلا شود که در این صورت معرفی وی به کمیسیون پزشکی با رعایت سایر مقررات مربوطه بلامانع می‌باشد.

پورقربان در پایان سخنان خود

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=87010

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.