• امروز : یکشنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 21 - شوال - 1443
  • برابر با : Sunday - 22 May - 2022
9

شهید محمد جواد محقق کجیدی املشی

  • کد خبر : 9062
  • ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ۹:۲۰
شهید محمد جواد محقق کجیدی املشی

 به گزارش صبح رانکوه، در یک شب سرد زمستانی اول اسفندماه و سال ۱۳۴۲ در شهرستان املش، گلی از دامن پاک مادری شکفت که مبشر بهار زندگی، پدر و مادر شد، و او را محمد جواد نامیدند. محمد جواد در خانواده ای محروم و مظلوم خود، بدون اعتنا به کمبودهای مالی و دیگر مشکلات به […]

Mohaghghegh-Edit

 به گزارش صبح رانکوه، در یک شب سرد زمستانی اول اسفندماه و سال ۱۳۴۲ در شهرستان املش، گلی از دامن پاک مادری شکفت که مبشر بهار زندگی، پدر و مادر شد، و او را محمد جواد نامیدند. محمد جواد در خانواده ای محروم و مظلوم خود، بدون اعتنا به کمبودهای مالی و دیگر مشکلات به رشد خود ادامه می داد و هر روز از روز قبلش دوست داشتنی تر می شد. اما هنوز محمدجواد هفت ماه نشده بود، که پدر جوانش دار فانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت. پس از گذر عمر و کودکی اش، وی برای کسب تحصیل علم و دانش راهی مدرسه شد تا مرحله ای دیگر از سرنوشت وی رقم خورد. مقاطع ابتدایی را به همت معلمان ارزشمند این بخش به پایان رساند و به دوره راهنمایی راه یافت.پس از پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز بازگشایی مدارس به فرمان حضرت امام خمینی (ره) در رشته علوم انسانی وارد دبیرستان گردید.

محمد جواد که نوجوانی مسلمان و متدین بود، و در طی این دوران در متن انقلاب اسلامی قرار گرفته بود با همه علاقه ای که به تحصیل داشت، با شروع جنگ تحمیلی،این جوان غیرتمند مدرسه را وداع گفت ، وارد دانشگاهی شد که کلاس آن جبهه و استادان آن شهدا، و درس آنان ایثار و شهامت و شجاعت و شهادت بود، لذا محمد جواد عاشقانه سوی جبهه ها پر کشید. محمد جواد محقق کجیدی، ابتدا نیروی رزمی و مدتی در مخابرات و زمانی هم در اطلاعات عملیات و اصلا هر جای دیگری که بوجود او نیاز بود حضوری فعال و چشمگیر داشت. پس از پذیرش قعطنامه و برگشت نیروها به مناطق خود، محمد جواد با پشتکار و توانمندی دوره دبیرستان را با موفقیت به اتمام رساند. در تاریخ ۱۲/۶/۷۲ به سنت دیر پایی محمدی (ص) به پیمان مقدس ازدواج گردن نهاد. و در تاریخ ۲۰/۶/۷۲ عازم منطقه کردستان ، شهرستان سقز شد، که در عصر پنجشنبه ۲۵/۶/۷۲ در درگیری با ضد انقلاب و در محور سقز به همراهی تنی چند از دوستان و همرزمانش با خدای خویش ملاقات نمود ، در حالی که فقط ۱۳ روز بود که داماد شده بود. این جوان تازه داماد با شهادتش سندی معتبر شد بر جنایت ضد انقلابیون و عوامل سر کرده امریکای جهانخوار که نگ ابدی را برای خود ثبت کردند.

متن وصیتنامه شهید محمد جواد  محقق کجیدی – حنظله املش

بسم ا… الرحمن الرحیم 

 ولا تحسبن الذین قتلوفی سببل الله امواتاً بل احیاءعندربهم یرزقون مرده مپندارید آنانی که در راه خدا شهید می شوند بلکه آنان زنده اند و در نزد خدای خویش روزی می طلبند.

شهیدعزیزمان درمرکزتصویرفوق آستین بلوزنظامی به بالازده

 با ستایش بر پرورد گاری که ما را هستی بخشید و وجود بخشید. ما را هدایت نمود تا در راه اسلام و قرآن و حق قدم گذاریم و با عرض بهترین درود ما به محضر  مبارک محمد رسول الله و پیامبر اکرم و راهنمایی مردم در جهل فرورفته وبا درود وسلام به یگانه منجی عالم بشریت مهدی موعود(عج) و نایب برحقش امام خمینی وبا سلام ودرود بررزمجویان  جبهه های نور علیه ظلمت وبا درود وسلام بر شهیدان بخون خفته ایران عزیز وقاتلوهم حَتّی لاتَکوُنُ فَتنَه با دشمن دین پیکار کنید تا فتنه و فساد از میان برود و{دین مخصوص خدای یکتا است}از روزی که آمریکای جهانخوار جنگ را برما تحمیل کرد بر شهدای ما روز بروز افزون ترمی شد و اهداف انقلاب روز بروز پیشرفت می کرد، آمریکا که از طریق گروهکها نا امید شده بود. از  طریق کشور خود فروخته ای بنام عراق با ما روبرو شد اما هر روز با شکست مواجه می شد ای امت وای مردم رنج دیده .انقلاب اسلامی به خون احتیاج دارد و شهدای ما هم به این درخت تازه  رسیده خون دادند و انقلاب را آبیاری کردند و شما در قبال این خونها موظفید که از انقلاب پاسداری کنید و پاسداری از انقلاب حفاظت از خون شهیدان و نبرد با دشمن خصم است.

حنظله شهیداملش دستان به لب چفیه به گردن درمرکزتصویرفوق الذکردرکنارسایرایثارگران املشی دوران دفاع مقدس

 ای مردم در قبال خون شهیدان با هم یک پارچگی و وحدت را پیشه نمائید و با هم در تضاد نباشید و مردم را به تقوا و ایمان به خدا دعوت نمائید، با ظالم بجنگید و حق مظلوم را از ظالم بستانید هرچند حقیقت برای انسان تلخ است امام روزی این حقیقتها بر انسانهای گمراه روشن خواهد شد ای امت. اسلام را در دست یک دسته ضد انقلاب و منافق و خانها ندهید و خانها را از ریشه بکنید. ولی مسئولین: مسئولینی که در بالا قرار گرفته اید به عنوان یک برادر حقیر به شما گفته می شود که مردم را با کارهای نا پسند خود ناراضی نکنید .

شهیدمحقق درپشت سربرادربسیجی کلاه نظامی به سربه حالت خندان وپشت سربرادرایثارگرعباداله قرباندوست املشی ودستان بردوش شهیدسرافرازاملش:خسروعبدالهی نرکه

البته به آن دسته مسئولین که از راه صداقت قدم میگذارند جسارت نمی شود مردم به شما اطمینان کردند و شما هم نباید به ملت خیانت کنید اگر بخواهی با مردم بدرفتاری نمائید مسئولین محترم با همت مردم شما را بدون هیچ واهمه ای با دادگاه عدل جمهوری اسلامی روبروی خواهند کرد. پیام به تمامی انسانهای روی زمین از پیرمرد تا پیر زن از بچه تا بزرگ از زن تا مرد. و پیامم این است که ای مردم این دنیا، دنیای فانی است این دنیا صحنه امتحان است و در آن دنیا خدای به انسانی سعادت می بخشد که از امتحانات او بدرآید وای دوستان وای دانش آموزان وای دبیران محترم شما نونهالان انقلابید و شما دوستان با کردار و رفتار خوب خود و شما دانش آموزان با درس خواندن خود و شما دبیران با تعلیم دادن خود می توانید نهال انقلاب را بدست گیرید واز گزند دشمنان حفظ نمائید.

اگر از طرف من بشما اهانتی و بدی شده مرا، ببخشید و حلالم نمائید و از شما می خواهم که قدر امام عزیز را بدانید و دنباله رو ولایت فقیه باشید و قدر بچه های حزب الله و سپاهی و نیرو را بدانید و از پدر و مادران تقاضا دارم که از رفتن فرزندانشان به جبهه جلو گیری نکنند و وحدت بین یکدیگر را طبق آیه شریفه فراموش نکنید (واعتصمو بِحَبل الله جمیعاً ولا تَفرّقو) به ریسمان خدای چنگ زنید و از هم متفرق نشوید؛

واما چند جمله با مادرم صحبت دارم مادر جان سلام:

امید است که در زندگی موفق و کامیاب بوده باشی وامیدوارم که این سلام گرم بنده حقیر که از ته قلب سر چشمه می گیرد و از استانی به  استانی دیگر واز کوههای پست و بلند و از جاده های سر سبز خونین جبهه ها به شهر مبارک شما روانه می شود وبه محضر مبارک شما مشرف می گردد مورد قبولتان قرار گیرد، مادرجان امانتی را که خداوند به شما داده بود بدون هیچ کم و کاستی به او تحویل نمودید چه سعادتی بزرگتر از این هر پدر و مادری که فرزند خویش را در راه اسلام تقدیم و هدیه نماید از تمام عذابهای جهنم درامان است.

شهیدعزیزمان کوله بی سیم به دوش درکنارایثارگران املشی نظیر:برادربسیجی هوشنگ نظریان-برادران پاسدار:عیسی پژوهی املشی-مصطفی نوری مشکله وبرادربسیجی سرافراز:عباداله قرباندوست(ساعت بدست)

 مادرم درست است جوانت را از دست دادی بخصوص از دست دادن جوانی را که با آن همه گرفتاری بزرگ نمودی از یک طرف نداشتن شوهر واز طرف دیگر داشتن کودک یک ساله از بدو تولد با ازدست دادن شوهر مرا بزرگ نمودی و در این چنین سنی هدیه به خداوند نمودی می دانم برایت سخت می گذرد جدا شدن با چنین فرزندی واقعاً مشکل است اما چه می توان  کرد زمان. زمان جنگ است و قرآن و اسلام در خطر است اگر ما نرویم چه کسی باید برود بچه سرمایه دار باید برود. مادرجان اگر بچه سرمایه داری را درجبهه ببینیم برما ننگ است. در آخر  مرا حلال نمائید و شیرت را برایم حلال بکن. در شهادت من گریه و زاری نکنید و همانند دیگر خانواده های شهدا مقاوم و سترک باشید تا دشمن سو استفاده ننماید در ضمن از اینکه فرزند خوبی برایت نبودم مرا مورد بخشش خود قرار بده   

اما وصیت دارم با برادرانم ای برادرانم که یکی درسنگر تولید و دیگری در سنگر خدمت به امت کار می نمائید برادرانم مرگ  جبر طبیعت است و تا کنون جز بعد از انقلاب اسلامی کسی نتوانسته است بر آن پیروز شود مگر بعد از انقلاب عزیزان رزمنده و شهدای صالح و صدیق واین فوز عظیم در هیچ مکتبی جز مکتب سرخ شهادت اسلام عزیز نا پیدا نمی شود.

 انسان یک بار بدنیا می آید و یک بار از بین میرود و چه بهتر رفتن از انگیزه استفاده شود و(سخنی که همیشه درمیان خانواده ام تکرار می نمودم) در آخر مرا حلال نمائید واز شما خواهش می کنم که مرا ببخشید هرچند برایم زحمات بی شماری کشیدید و به زحمات شما لبیک نگفتم. اما احمد جان مادر را به خداوند و به شما می سپارم مادرم را آزاد گذارید تا به اختیار خود عمل کند. اگر مادرم از شما ناراحت باشد از شما راضی نخواهم بود. و اما وصیت با یگانه خواهرم سلام: قبل از هر چیز مرا حلال نمائید و در غیاب من هیچگونه ناراحت نباش راضی به رضای خدا باش. در آخر در دلداری مادرم کوشا باش.در آخر از کلیه خانواده ام می خواهم که در غیاب من دژی محکم و استوار و مقاوم باشند. خداوند انشا الله  همه خادمین را به راه راست هدایت نماید.چقدر زیباست هر کسی که به جهان اخروی می رود با دوستان خود مشورتی کرده باشد.

 چند نکته با دوستانم(برادران حزب الله)دوستان اگر هر بدی از من یا هر برخورد بدی که از من به شما شده است مرا ببخشید و مرا حلال نمائید و نگذارید اسلحه به زمین افتاده من زنگ بزند و بردارید و بسوی دشمن بتازید و جبهه ها را خالی نکنید و انشا الله با رفتن شما به جبهه جنگ به پایان می رسد “آمین” دوستان محوطه وادی را به هیجان بیاورید که آورید اگر دوستان من مفقود شدم در شبهای جمعه در مزار شهدا فراموشم نکنید ولی برادران قاطعیت خود را در مقابل ضد انقلاب و یا هر عناصر فاسدی که بر خلاف اسلام و جمهوری اسلامی ضربه میزند مقابله نمائید و هیچ کس حتی مسئولین شهر حق ندارند در کارهای خیر  از برادران حزب الله جلو گیری نمایند و دیگر وحدت بین همدیگر را فراموش نکنید خدا

 خطاب به مادرم :

مادر جان من از قاسم بهتر نیستم هر چند از من آرزوهای بسیار داشتی اما من به آرزوی دیرینه خود رسیدم .

خطاب به خواهرم :

چقدر زیباست هر کسی که به جهان اخروی می رود با دوستان خود مشورتی کرده باشد.

خطاب به دوستانم :

دوستان اگر بدی از من یا هر برخورد بدی که از من به شما شده است مرا ببخشید و حلال نمائید .  

 روحش شادوراهش پررهروباد

منبع:نشریه اینترنتی دفاع مقدس املش

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=9062

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.