سی و دومین نشست کانون ادبی « ادبستان » وابسته به کتابخانه عمومی شمس لنگرودی در ساعت ۳۰ : ۳ بعد ازظهر روز یکشنبه ۱۶ / ۱۰ / ۱۳۹۷ با حضور شاعران، نویسندگان و جمعی از علاقه مندان به ادب و هنر در سالن اجتماعات این کتابخانه برگزار شد.       به گزارش خبرنگار […]

سی و دومین نشست کانون ادبی « ادبستان » وابسته به کتابخانه عمومی شمس لنگرودی در ساعت ۳۰ : ۳ بعد ازظهر روز یکشنبه ۱۶ / ۱۰ / ۱۳۹۷ با حضور شاعران، نویسندگان و جمعی از علاقه مندان به ادب و هنر در سالن اجتماعات این کتابخانه برگزار شد.

 

 

 

به گزارش خبرنگار رانکوه نیوز، در آغاز عباس رسولی املشی مسئول و مجری کانون ادبی با خوانش غزلی از فاضل نظری شاعر توانای معاصر و خوشامدگویی به حضّار، مبحث ادبی خود را با عنوان« وزن اصلی و اوزان فرعی در قالب رباعی» ارائه کرد.

 

ایشان در آغاز سخنان خود اشاره کرد: رباعی، قالب جذّاب و دلنشینی است که در طول دوران ادب فارسی همواره بیشتر شاعران به ویژه شاعران برجسته از جمله مولانا، عطار، حافظ و… را وسوسه کرده است تا مافی الضمیر خود را در این ظرف ریخته و به مخاطبان خود ارائه نمایند.

 

وی در ادامه به تاریخچه پیدایش رباعی پرداخت و گفت: استاد جلال الدین همایی در کتاب فنون بلاغت و صناعات ادبی با استناد به گفته شمس قیس رازی و ذکر حکایتی، واضع رباعی را رودکی سمرقندی دانسته است و در ادامه، ساختمان رباعی را تشریح کرد.

 

رسولی ضمن مقایسه قالب رباعی و ورزش والیبال به شباهت های موجود در این دو اشاره نمود و افزود: در رباعی سه مصراع اوّل مقدمه و زمینه چینی می شود تا شاعر سخن اصلی و تأثیرگذار و به عبارت دیگر ضربه را در مصراع چهارم بر خواننده وارد کند. وی مهم ترین درون مایه های این قالب را در موضوعات عاشقانه، عارفانه، فلسفی و … دانست و آنگاه به راه های تشخیص رباعی از دوبیتی و قطعه پرداخت.

 

وی در پایان سخنان خود به وزن اصلی و اوزان فرعی در رباعی اشاره کرد و گفت: دو اختیار شاعری ابدال (تسکین) و قلب باعث می شود تا وزن اصلی در این قالب تبدیل به دوازده وزن شود. آنگاه با آوردن چند رباعی از شاعران گذشته و امروز، وزن رباعی را برای حاضران تشریح نمود.

 

در ادامه برنامه ها خانم مهدیه چرم چیان شاعر لنگرودی در بخش معرفی کتاب های مفید ادبی نگاهی به کتاب ارزشمند « تا شقایق هست ( زندگی سهراب سپهری) ـ نوشته : پریسا امیرقاسم خانی» داشت و با خوانش قسمت هایی از این کتاب، ویژگی های این اثر خواندنی و ارزشمند را برای حاضران برشمرد.

 

 

سپس یک مثنوی زیبا از سروده های آقای جابر رمضانی پور شاعر آستانه ای بین حضار توزیع شد و پس از خوانش آن توسط شاعر، از جنبه های زبانی، ادبی و فکری مورد نقد و بررسی قرار گرفت و نکات مفید و آموزشی در باره این اشعار مطرح شد.

 

در ادامه احمد خویشتن دار از لنگرود، روناک حامدی از لنگرود، علیرضا یوسفی گسکری از رودسر، حسین نصری از رودسر، رضا طاهرنیا دریاسری از لنگرود، علی فرخی مهر از رانکوه، معصومه زارع از لنگرود، محمد بابایی همتی از لنگرود، مهناز محمودی از لنگرود، شهین پورمعصومی از لنگرود، میرمحمود تکیار از لنگرود، اسماعیل پورحسین از کلاچای، اسماعیل نجمی از لنگرود، بهزاد استادی از املش، ستار لطیفی از رانکوه و سیداحمد سیدصالحی از لنگرود تازه ترین اشعار و مطالب خود را قرائت کردند.

 

 

کانون ادبی« ادبستان» لنگرود در ساعت ۱۵ : ۶ غروب با صلوات حاضران پایان یافت و قرار بر این شد که جلسه سی و سوم کانون در روز یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ در همین مکان برگزار گردد.

 

عکس و خبر: عباس رسولی املشی، مسئول و مجری کانون ادبی « ادبستان » لنگرود