08:58

1402/09/11

سیمین بهبهانی درگذشت

سیمین بهبهانی شاعر و غزل سرا ، ساعت اولیه بامداد امروز سه شنبه دار فانی را وداع گفت . بهبهانی مدتی قبل به دلیل مشکلات قلبی و تنفسی در بیمارستان بستری و ۱۵ مرداد به کما رفته بود .

به گزارش صبح رانکوه به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سیمین بهبهانی شاعر و غزل سرای پرآوازه کشورمان 28 تیر 1306 خورشیدی در تهران به دنیا آمد .
نام خانوادگی خود او خلیلی و فرزند عباس خلیلی (شاعر و نویسنده و مدیر روزنامه اقدام ) و نبیره حاج ملاعلی خلیلی تهرانی بود و پدرش به دو زبان فارسی و عربی شعر می  گفت و   1100 بیت از ابیات شاهنامه فردوسی را به عربی ترجمه کرده و رمان  نویس هم بود .
بهبهانی در 1348 به عضویت شورای شعر و موسیقی در آمد . سیمین بهبهانی به خاطر تسلطی که بر اوزان شعر فارسی داشت و وزن های جدیدی که خود ایجاد کرده بود مورد استقبال سازندگان آثار موسیقایی قرار گرفت  .
وی قالب های کهن را در شکل تازه و با مضامین مدرن عرضه می کرد و به دلیل خلاقیت در این امر ” نیمای غزل ” لقب گرفت  .
سه تار شکسته ، جای پا ، چلچراغ ، مرمر،  رستاخیز ، خطی ز سرعت و از آتش دشت ارژن ، آن مرد، مرد همراهم ،  کاغذین جامه ، کولی و نامه و عشق ، عاشق تر از همیشه بخوان ، شاعران امروز فرانسه و با قلب خود چه خریدم از جمله آثار این نویسنده و شاعر است  .

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *